Gestoza - zatrucie ciążowe

Zatrucie ciążowe często zwane jest stanem przedrzucawkowym i występuje głównie u kobiet będących w pierwszej ciąży. Zazwyczaj pojawia się po 20 tygodniu ciąży i stanowi zagrożenie dla życia matki i dziecka.

 

gestoza

 

Gestoza dotyka około 5% matek, a jej charakterystycznym objawem jest nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz wystąpienie obrzęków.

 

Objawy zatrucia ciążowego

Głównymi objawami gestozy są:

 • białkomocz - Gdy nerki nie filtrują skutecznie krwi podnosi się stężenie białka w moczu i pojawia się białkomocz. Niebezpieczny dla kobiety w ciąży poziom to powyżej 0,5 g/l białka w moczu. A najbardziej dokładnym i zalecanym badaniem jest dobowa zbiórka moczu.
 • nadciśnienie tętnicze - Kobieta w ciąży powinna regularnie kontrolować swoje ciśnienie. W przypadku ciężarnych niebezpieczne jest ciśnienie od 140/905 mm Hg lub wyższe. Przewlekłe nadciśnienie tętnicze może powodować zaburzenia przepływu krwi przez łożysko, w wyniku czego może dojść do niedotlenienia i niedożywienia płodu.
 • obrzęki w ciąży - wiele ciężarnych kobiet skarży się na opuchliznę nóg i niekiedy dłoni. Jeśli ustępuje ono po nocnym wypoczynku nie ma powodu do niepokoju. Natomiast jeśli po przespanej nocy nogi nadal są opuchnięte, a do tego pojawia się opuchlizna kończyn górnych, twarzy lub brzucha należy skonsultować się z lekarzem. Obrzęki w ciąży mogą być groźne. Stan przedrzucawkowy może przekształcić się w rzucawkę, która zagraża zarówno życiu dziecka jak i matki.

U kobiet z zatruciem ciążowym mogą wystąpić jednocześnie dwa objawy ( E-gestoza, EH-gestoza ) lub rozwinąć się wszystkie trzy (stan przedrzucawkowy).

 

 

Objawy świadczące o rzucawce

 • drgawki;
 • bezdech;
 • silne bóle głowy;
 • zawroty głowy;
 • ogólny niepokój;
 • zaburzenia świadomości;
 • zaburzenia widzenia;
 • nudności, bóle żołądka, wymioty.

Aby zapobiec rzucawce kobietom w ciąży zaleca się regularne wykonywanie badania moczu, mierzenie ciśnienia tętniczego oraz kontrolę masy ciała.Jeśli zauważysz u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, niezwłocznie zgłoś się do swojego lekarza ginekologa.

 

Zatrucie ciążowe co dalej?

Kobieta, u której podejrzewa się zatrucie ciążowe najczęściej jest hospitalizowana. Gestoza bowiem może doprowadzić do przedwczesnego porodu, odklejenia się łożyska lub niewydolności nerek matki.
Po wykonaniu serii badań wdrażane jest leczenie farmakologiczne oraz lekkostrawna, bogata w wapń dieta. Przyszła matka musi poddawać się regularnym kontrolą ciśnienia tętniczego oraz sprawdzać przyrost wagi. Ciężki stan przedrzucawkowy może być wskazaniem do natychmiastowego przerwania ciąży.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.