Cholestaza ciężarnych

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WCC) jest najczęstszym, występującym jedynie w ciąży schorzeniem wątroby. Objawia się uporczywym świądem skóry, a choroba jest nie tylko nieprzyjemna, ale może być groźna dla płodu.

 

cholestaza

 

Cholestaza -przyczyn

Cholestaza ciężarnych spowodowana jest zastojem żółci w wątrobie w wyniku którego dochodzi do wysokiego stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi. Podwyższone są także próby wątrobowe - ASPAT i ALAT oraz bilirubina i fosfataza alkaliczna.

Do dziś przyczyny występowania WCC nie są do końca znane. Może mieć ona podłoże genetyczne i najprawdopodobniej jest wynikiem nadwrażliwości ciężarnej na estrogeny i progesteron, które podczas ciąży są bardzo aktywne, a ich największe stężenie występuje w trzecim trymestrze.

 

Objawy cholestazy ciężarnych

  • bardzo silny świąd skóry obejmujący stopy, dłonie, tułów, a niekiedy także szyję i twarz;
  • podwyższenie poziomu bilirubiny w krwi - norma 17 mmol/L*;
  • wzrost poziomu fosfatazy - norma 132 U/L*;
  • podwyższony poziom ALAT i ASPAT - norma 38 U/L*;
  • zmiany skórne powstałe wskutek drapania swędzącej skóry;
  • niekiedy mdłości, wymioty, utrata łaknienia;
  • hepatomegalia - powiększenie wątroby;
  • żółtaczka.

* normy mogą nieco różnić się w zależności od laboratorium

Cholestaza - leczenie

Po stwierdzeniu WCC ciężarna zostaje skierowana na oddział patologii ciąży gdzie zostaje poddana leczeniu farmakologicznemu. Kwas ursodezoksycholowy obniża stężenie żółci w wątrobie. Niekiedy gdy zachodzi potrzeba podawane są zmniejszające świąd leki antyhistaminowe i cholestyramina. 


Równolegle z leczeniem farmakologicznym ciężarna ma wprowadzoną odciążającą wątrobę dietę lekkostrawną. 


Podczas hospitalizacji regularnie monitorowany jest płód, gdyż cholestaza ciężarnych może zwiększać ryzyko starzenia się łożyska. Dodatkowo płód zostaje poddany badaniom: NST, KTG, testowi Maninga, amnioskopii.

 

Gdy pod koniec ciąży spada poziom estrogenów w organizmie choroba zyskuje lżejszy przebieg,a całkowicie zanika kilka dni po porodzie.

Do najczęstszych powikłań cholestazy ciężarnych należą:

  • krwotok porodowy - w wyniku gorszego wchłaniania odpowiedzialnej za krzepliwość witaminy K;
  • poród przedwczesny.

 

W przypadku ciężkiej cholestazy pojawiającej się w okolicach 25 tygodnia ciąży najczęściej ciężarna kobieta ma podawane sterydy pozwalające na szybszy rozwój płuc dziecka gdyż WWC może być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jednakże zazwyczaj wcześnie rozpoznana i leczona choroba kończy się naturalnym porodem - około 38 tygodnia lub w cięższym przebiegu około 36 tygodnia. Niestety schorzenie u 40% kobiet powraca przy kolejnych ciążach.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Alliance All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu