Hemoroidy w ciąży

Dla wielu kobiet hemoroidy są wstydliwym problemem. Bolą, swędzą, czasem krwawią i zdecydowanie utrudniają życie. Żylaki odbytu, bo o nich mowa, są częstą dolegliwością ciążową. Powstają m.in. w wyniku ucisku macicy na żyły jamy brzusznej i są dla przyszłej mamy niezwykle uciążliwe.

Gestoza - zatrucie ciążowe

Zatrucie ciążowe często zwane jest stanem przedrzucawkowym i występuje głównie u kobiet będących w pierwszej ciąży. Zazwyczaj pojawia się po 20 tygodniu i stanowi zagrożenie dla życia matki i dziecka.

Krwawienie z nosa w ciąży

Krwawienia z nosa występują u większości ciężarnych kobiet.· Są one następstwem między innymi· zwiększenia objętości krwi w organizmie przyszłej mamy.

Płodowy zespół alkoholowy (FAS) - Skutki picia alkoholu w ciąży

Lampka wina, a może kieliszek urodzinowego szampana? Piwo z sokiem, które wypiłaś zanim dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Zastanawiasz się czy łyk alkoholu może naprawdę zaszkodzić Twojemu nienarodzonemu maleństwu?

Uważaj na toksoplazmozę w ciąży! Może być bardzo groźna dla dziecka

Wiele przyszłych mam nie zdaje sobie sprawy z obecności pasożyta Toxoplasma gondii w ich bezpośrednim otoczeniu. Zarażonej kobiecie pasożyt nie szkodzi. Tymczasem może on być niezwykle groźny dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Choroby zakaźne u kobiet w ciąży

Większość kobiet przez niemalże cały okres ciąży prowadzi normalny tryb życia. W związku z tym mają kontakt z różnymi drobnoustrojami, również wywołującymi choroby zakaźne. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla jej nienarodzonego dziecka.