Warto przeczytać

Kształt brzucha - jak rozpoznać płeć dziecka?

Kontakt skóra do skóry po porodzie

Polip w szyjce macicy – zagrożenie dla ciąży?

W czasie ciąży przyszła mama najbardziej obawia się o swoje dziecko. Sytuacje, które odbiegają w jakimś stopniu od normy, wywołują ogromny stres. Zwłaszcza krwawienie budzi obawy i przekonanie, że to zagrożenie dla ciąży. Tymczasem przyczyną niewielkich plamień może być polip na szyjce macicy.

Spacer sprzyja ciąży

Coraz więcej par ma problemy z posiadaniem dziecka. Na taki stan rzeczy ma wpływ obecny sposób życia: ciągły pośpiech, stres, do tego zanieczyszczenie środowiska i zły sposób odżywiania. To wszystko sprzyja bezpłodności. Jak zatem sobie pomóc? Zacznijmy od spaceru.

Alergiczka w ciąży

Alergia to choroba przewlekła i tak jak większość takich chorób powoduje niepokój kobiet, które chcą zostać mamami. Zawsze pojawia się dużo pytań związanych z tym, czy ciąża jest bezpieczna dla kobiety, czy dziecko będzie zdrowe, jak leczyć alergię u ciężarnej? Odpowiadamy na te, które pojawiają się najczęściej

Farbowanie włosów w ciąży

Wiele kobiet w ciąży styka się z dylematem - czy farbowanie w ciąży nie zaszkodzi dziecku? Zdania specjalistów w tym temacie są podzielone. Jeśli zdecydujemy się na farbowanie włosów w ciąży, pamiętajmy o kilku zasadach.

Szkodliwe nałogi przyszłego taty

Nałóg - choć w różnym stopniu odbija się na osobie uzależnionej i na jej otoczeniu, jest zniewoleniem. Jeśli wkrótce ma urodzić się Twoje dziecko, nałóg może stać się prawdziwym problemem, uniemożliwiającym pełnienie roli ojca.

Położne na temat porodu w domu [wywiad]

Rodzić bezpiecznie nie oznacza tylko i wyłącznie rodzić w szpitalu. Nasz dom może być równie dobrym miejscem. Jak wygląda taki poród domowy? Na najważniejsze pytania dotyczące rodzenia w domu odpowiadają nasze specjalistki - położne: Edyta Dzierżek - Postek, Katarzyna Grzybowska i Maria Romanowska.

Zachcianki w ciąży

Zachcianki w ciąży są ciągle fenomenem. Dieta kobiety w stanie błogosławionym, według wielu opinii krążących w społeczeństwie, opiera się na śledziach i korniszonkach zagryzanych od czasu do czasu czekoladą. Czy w rzeczywistości kaprysy są jednym z objawów ciąży, jak często występują i co oznaczają w praktyce?

Joga w ciąży

W ostatnim czasie coraz częściej można się spotkać z jogą dla kobiet w ciąż y. Wiele przyszłych mam jeszcze nie wie lub nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co takie ćwiczenia mogą im dać. A szkoda, gdyż joga w ciąży jest również świetnym przygotowaniem do porodu.

Wywołanie porodu - Amniotomia

Amniotomia, czyli przebicie pęcherza płodowego, jest jedną z najstarszych metod indukcji porodu. Stosuje się ją w celu wywołania skurczy porodowych. W związku z tym, że zabieg ingeruje w fizjologiczny przebieg porodu i nie pozostaje bez wpływu na matkę i dziecko, powinien być stosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Wywołanie (indukcja) porodu - Masaż szyjki macicy

Masaż szyjki macicy to szeroko stosowany zabieg okołoporodowy, który ma na celu przyspieszenie lub rozpoczęcie akcji porodowej. Ręczny masaż otwiera kanał szyjki macicy, pobudzając tym samym kobiecy organizm do wydzielania odpowiedzialnej za postęp porodu oksytocyny.