Jakie zabawki edukacyjne na prezent dla dziecka?

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. Sklepowe półki wręcz uginają się od zabawek. Po prostu wejść, wybrać i kupić. Właśnie - wybrać. Ale, co? Nie ma problemu przy zakupie zabawki, która jest aktualnie "na topie". Jeśli chcemy kupić coś bardziej rozwijającego np. zabawkę edukacyjną, która poza kilkoma chwilami frajdy da dziecku coś więcej, musimy się bardziej nagłowić.

 

zabawki edukacyjne dla dzieci

 

Co nazywam zabawką edukacyjną?

Łatwo powiedzieć: zabawka edukacyjna. Ale co to właściwie jest? Samochodzik do złożenia? Lalka, którą trzeba się opiekować? W Internecie nie znajdziemy oficjalnej definicji. Według mnie chodzi po prostu o zabawkę, która sprawiając dziecku radość, też czegoś je nauczy. Nie chodzi o to, by kupić "resoraka", który po kilku minutach zabawy się znudzi. Jeżeli chcemy kupić autko, niech będzie w zestawie z garażem do złożenia - to jeden z wielu przykładów.

 

Na rynku jest mnóstwo zabawek edukacyjnych, które są przeznaczone dla dzieci w każdym wieku. Bez trudu znajdziemy edukacyjną zabawkę dla dziecka, które nie skończyło jeszcze roku, jak i takiego, który ma kilka lat. Kupując zwróćmy na to uwagę i wybierzmy zabawkę odpowiednią do wieku przyszłego jej posiadacza.

 

Zabawki edukacyjne do roku

Musimy pamiętać, że dziecko do szóstego miesiąca życia tak naprawdę przez większą część dnia leży. Zabawka edukacyjna dla niego musi więc mieć możliwość mocowania do wózka lub łóżeczka, ewentualnie musi być stawiana na podłodze tak aby dziecko mogło ją sięgnąć rączkami lub nóżkami. Warto też zadbać o to, by miała wyraźne, kontrastowe kolory. Gdyż w tym wieku, dziecko zauważa właśnie takie barwy. Świetnie sprawdzi się mata edukacyjna, z możliwością zawieszania i podmieniania zabawek (z dzwoniącymi, szeleszczącymi, dragającymi elementami), koniecznie z różną fakturą materiałów.

Dla dzieci nieco starszych - do roku życia - zabawki muszą być wytrzymałe. Dzieci zaczynają dopiero się poruszać, często narażając zabawki na uszkodzenia. Warto zainwestować trochę więcej i wybrać bardziej odporne zabawki do piaskownicy, klocki lub... pluszaka, który może stać się najlepszym przyjacielem dziecka na lata. Można też wybrać miękką książeczkę, która dodatkowo będzie szeleścić, albo mieć strony z materiałów o różnej fakturze.

 

Jakie zabawki dla 2 latka i 3 latka - polecam

Dla dzieci starszych, kilkuletnich, wybór takiej zabawki jest jeszcze szerszy. Takie dzieci są już w okresie zwiększonej aktywności. Oprócz zabawek nazwanych przez producenta zabawkami edukacyjnymi czy interaktywnymi, pomyślmy o prostszych konstrukcjach, które za to rozwiną wyobraźnię dziecka. Dla 2 latków świetnie sprawdzą się klocki, zarówno drewniane, jak i plastikowe, lub... kredki i kolorowanka. Świetnym pomysłem będzie również zestaw narzędzi kuchennych lub warsztatowych - taki prezent sprawi, że dziecko będzie mogło uruchomić wyobraźnię.

Tak naprawdę sami jesteśmy w stanie określić, czy zabawka, która wpadła nam w oko ma walory edukacyjne, czy nie - to my najlepiej znamy dziecko i wiemy, czym i jak lubi się bawić. Zestaw klocków, domek dla lalek, czy interaktywna zabawka, dzięki której dziecko nauczy się czegoś nowego - każda zabawka ma wiele cech edukacyjnych. Od nas zależy, czy wyszukamy taką, dzięki której dziecko będzie mogło nauczyć się najwięcej.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Andrey Kiselev

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 14, 2017
Ciekawe pomysły, choć rzecz jasna należałoby przede wszystkim takie zabawki dostosować do zainteresowań dziecka, ale w sklepach z zabawkami można znaleźć wiele ciekawych i oryginalnych propozycji: www.podpowiadamy.pl/zabawki-z-wyobraznia-zaskakujace-niebanalne-najciekawsze-zabawki-na-mamissima-fabryka-wafelkow-bobomio/ w takich sklepach na pewno zjadą się odpowiednie zabaki do tego bardzo niebanalne i inspirujące dla dziecka.
Ocena:
Lipiec 26, 2017
Ja zdecydowanie polecam postawić o prostu na gry planszowe, tu już każdy coś dla siebie znajdzie ;) nie muszą być wcale drogie - tu polecam sprawdzić tailor games. Ważne jest to, ze to naprawdę nie dosc, ze bardziej wartościowa zabawa, to jeszcze na znacznie dłużej i milej wracać do poszczególnych tytułów niż do konkretnej lalki czy coś takiego
Ocena:
Listopad 10, 2016
Klocki sa najlepsze no i ogólnie drewniane zabawki bardzo lubimy.
Ocena:
Maj 6, 2015
Klocki to fajny pomysł moje dzieci bardzo je lubią. U mnie powodzeniem cieszą się też puzzle, dzieci mają zajęcie na długi czas, poza tym świetnie wpływają na rozwój dziecka, uczą kreatywności i logicznego myślenia. Uważam, że jest to zabawka, która powinna zagościć w każdym domu.
Ocena:
Grudzień 9, 2014
Ja kierowałam się raczej opinią wszystkich i postawiłam na zabawkę roku 2014 a że mam dodatkowo sentyment do drewnianych zabawek wybór był dodatkowo prostszy. Wybrałam dokładnie taką http://kinderland24.com.pl/puzzle-drewniane-zbuduj-las-17-el-12m-oops.html
Ocena:
Grudzień 20, 2013
Jako uzupełnienie zabawek edukacyjnych polecam książeczki edukacyjne miniLUK z klockami. Fajne połączenie edukacjii z zabawą. Chętnie się nimi bawimy razem z córką urządzając sobie zawody w rozwiązywaniu zadań:)
Ocena:
Grudzień 19, 2013
fakt, ja kupiłam dla maluszka takie klocki fajne z fisher price i bawi się i bawi :) a przy okazji ktoś mi podpowiedział, że mattel prowadzi teraz loterię świąteczną, więc jak tylko znajdę w końcu ten paragon to szybciutko go zeskanuję, może uda się coś wygrać! :)