Bawełna organiczna

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem bawełna organiczna, czy ekologiczna. Ubrania z eko bawełny można już kupić w popularnych sieciówkach. Ma je w swoich kolekcjach H&M, Zara, Cubus, czy Marks & Spencer. Co tak naprawdę kryje się pod nazwą organiczna i czym bawełna ekologiczna różni się od tej konwencjonalnej?

 

Bawełna organiczna pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych, a jej produkcja odbywa się bez użycia szkodliwych nawozów i substancji chemicznych.

 

Zainteresowane bawełną organiczną jest zdecydowanie większe niż kilka lat temu. Propagowanie zdrowego stylu życia oraz większa świadomość ekologiczna sprawiły, że Polacy coraz chętniej wybierają produkty organiczne. Na rynku jest wiele firm specjalizujących się w produkcji eko odzieży. Naprzeciw ekologicznym konsumentom wychodzą także sklepy sieciowe i swoją ofertę poszerzają o kolekcje 'zdrowych' ubrań. Ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim ubranka dziecięce. Nic bowiem nie otuli delikatnej skóry maluszka tak jak bawełna ekologiczna.

 

Bawełna konwencjonalna

Popularna bawełna uważana jest za materiał zdrowy, naturalny i przyjazny skórze dziecka. A większość rodziców kupując swoim pociechom bawełniane ubranka nie zdaje sobie sprawy, że materiał z którego powstały ma niewiele wspólnego z naturą.

Przy produkcji bawełny konwencjonalnej wykorzystywane są między innymi Aldicarb, Parathion i Diazinon, pestycydy, które Światowa Organizacja Zdrowia uznała za wyjątkowo niebezpieczne. Zanieczyszczają one wody gruntowe, lokalne zbiorniki wodne oraz glebę. Są groźne dla układu nerwowego małych dzieci, przyczyniają się do powstania nowotworów i mogą wywołać alergie. Są tak silną trucizną, że w wyniku zatrucia przy zbiorach bawełny co roku umiera około 200 tysięcy osób.

Aż 16% światowego użycia pestycydów i 25% środków owadobójczych przypada na plantacje bawełny konwencjonalnej. Przy czym bawełna zajmuje tylko 2,5% światowej powierzchni upraw. Oprócz pestycydów plantatorzy używają także defoliantów. Te chemiczne substancje powodują zrzucenie liści przez rośliny co ułatwia późniejsze zbiory. Zbierana przy użyciu maszyn bawełna zostaje zanieczyszczona, a następnie jest myta silnymi, chemicznymi środkami czyszczącymi.

W końcowej fazie zostaje barwiona chemicznie i poddawana działaniu środków uszlachetniających. Barwniki i uszlachetniacze zawierają metale ciężkie, toksyny oraz substancje ropopochodne i formaldehyd. Należy też wspomnieć, że na wielohektarowych plantacjach bawełny konwencjonalnej dochodzi do wyzysku pracowników, a ich dużą część stanowią dzieci poniżej 14 roku życia.

Bawełna organiczna

Bawełna organiczna pochodzi z kontrolowanych, przyjaznych środowisku plantacji. Nie stosuje się w nich chemicznych środków ochrony roślin, pestycydów, ani nawozów sztucznych. Wszystkie wykorzystywane substancje są bezpieczne dla środowiska i ulegają biodegradacji. Najczęściej stosowany jest kwas cytrynowy, czosnek, obornik i lucerna.

Plony zbierane są ręcznie i zgodnie z naturalnym cyklem rozwoju. Taka forma zbiorów sprawia, że bawełna jest o wiele czystsza, a do jej mycia używane są delikatne i naturalne środki myjące.

Najbardziej wartościową bawełną ekologiczną jest ta w naturalnym kolorze: białym, beżowym i zielonym. Jeśli jest barwiona to tylko przy użyciu naturalnych barwników np. gliny. Nieosłabione chemikaliami włókna organicznej bawełny są znacznie silniejsze, wygładzone i delikatniejsze dla skóry.

Dodatkowo na plantacjach bawełny organicznej prowadzone są regularne kontrole poszanowania praw pracowników i badania nad zachowaniem naturalnej czystości surowca.

 

Bawełna organiczna jest szczególnie polecana dla dzieci ponieważ:

  • jest hipoalergiczna
  • nie wywołuje podrażnień
  • jest zdrowa i nie zawiera żadnych chemicznych substancji
  • jest miękka i bardzo przyjemna w dotyku
  • naturalnie oddycha
  • jest trwała, nie niszczy się, nie mechaci

 

Bawełna konwencjonalna, a bawełna ekologiczna

Różnica pomiędzy szeroko dostępną bawełną, a tą organiczną jest ogromna. Dlatego kupując dziecięce ubranko warto sprawdzić, czy pod hasłem '100% bawełna' nie kryje się przetworzona genetycznie, nafaszerowana chemikaliami, sztucznie barwiona i alergizująca bawełna konwencjonalna.

 

Czym się różni bawełna konwencjonalna od organicznej?

 

Jedyną wadą bawełny organicznej jest jej wysoka cena. Naturalny cykl wzrostu i brak 'polepszaczy', ręczne zbieranie i regularne kontrole jakości sprawiają, że ekologiczne ubranka są droższe od tych wyprodukowanych z bawełny konwencjonalnej.

 

Zdjęcie: Wikipedia.org public domain

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Luty 11, 2018
super artykuł i autorka
Ocena:
Marzec 9, 2017
ciekawa jestem, czy w sklepach on line, np na goodlookin jest bawełna organiczna... ja stamtąd zamawiam i ubrania są dobrej jakości.