Jak dbać o pieluchy wielorazowe?

Jedną z wielu zalet wielorazówek jest ich wytrzymałość. Odpowiednio prane i pielęgnowane pieluchy wielorazowe posłużą nawet czwórce dzieci. Należy tylko pamiętać o kilku zasadach.

 

pieluchy wielorazowe

 

Zanim pieluszki uzyskają optymalną chłonność należy je kilkukrotnie wyprać. Te bawełniane, bambusowe i konopne nabierają chłonności mniej więcej po ośmiu praniach.

 

Przechowywanie brudnych pieluch wielorazowych

Do przechowywania brudnych pieluszek najlepiej używać zamykanego wiadra o pojemności około 23 litrów. Zużytych pieluch nie należy namaczać. Przed włożeniem do pojemnika trzeba tylko wyrzucić z nich kupę. 

Wilgotne pieluchy wielorazowe leżące w koszu można skropić kilkoma kroplami antybakteryjnego olejku· lawendowego lub z drzewa herbacianego. Olejek najlepiej zaaplikować na ostatnią wkładaną danego dnia pieluszkę.· Brudne pieluszki mogą być przechowywane do 3 dni.

 

Pranie pieluch wielorazowych

Pieluchy ekologiczne i otulacze pierze się w pralce zazwyczaj w 40-60°C bez wcześniejszego namaczania. Nie ma też potrzeby gotowania pieluszek, a pranie w niższej temperaturze z dodatkiem odpowiednich proszków do prania dla dzieci i niemowląt przedłuża żywotność pieluszki. 

Do prania stosujemy niewielką ilość środków piorących i dokładnie płuczemy aby nie osadziły się one na włóknach materiału. Jeśli pieluszki są mocno zabrudzone można zastosować pranie wstępne· z dodatkiem mydła żółciowego.

Otulacze wełniane najlepiej prać ręcznie w szamponie do wełny lub mydełku oliwkowym.  Co kilka prań warto wyprane otulacze zanurzyć w kąpieli lanolinowej. Rzepy należy spiąć, aby nie haczyły i nie zniszczyły się.

Nie powinno stosować się płynów zmiękczających, mydła i olejków pochodzenia roślinnego gdyż oblepiają one· włókna materiału i tym samym obniżają chłonność pieluszki. 

Do bębna pralki można wrzucić 3-4 piłeczki tenisowe, które podczas prania 'rozbiją' materiał i sprawią, że pieluszki będą bardziej miękkie. Do ostatniego płukania można także dodać łyżkę mającego właściwości zmiękczające octu.

 

Suszenie pieluch ekologicznych

Pieluchy ekologiczne najlepiej słuszyć rozwieszone. Nie zaleca się suszenia w suszarce, gdyż prowadzi ono do szybszego zużycia się pieluch, a wełniane otulacze mogą się odkształcić i sfilcować.

Pieluszek wielorazowych nie trzeba także prasować. Przeciwnie prasowanie negatywnie wpływa na ich chłonność.

 

Jak przedłużyć trwałość pieluch wielorazowych

  • pieluszek nie należy namaczać gdyż w wodzie namnażają się bakterie;
  • tuż przed praniem warto wrzucić pieluchy na sam program płukania, aby pozbyć się zalegającego moczu;
  • używanie dużej ilości kremów przeciw odparzeniom może zatłuścić włókna pieluszek i· spowodować obniżenie ich chłonności;
  • pieluszki ekologiczne można odtłuścić dodając do prania płynu do naczyń;
  • chlorowe wybielacze niszczą gumki i wodoodporną warstwę stosowaną w większości otulaczy - PUL;
  • łukanie w gorącej wodzie zatrzyma nieprzyjemny zapach i utrwali plamy;
  • suszenie na kaloryferze lub bardzo ostrym słońcu może sprawić, że pieluszki będą sztywne;
  • do płukania można dodać kilka kropel olejku eterycznego (najlepiej lawendowego lub z drzewa herbacianego gdyż działają bakteriobójczo).

 

Zdjęcie: Fotolia by Gabi Moisa ©  All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 16, 2016
Ok, dzięki. Poczytam sobie dokładnie co i jak a potem będę wybierać. po prostu jak słyszę te wszystkie hasła typu otulacze, kieszonki, system sio i do tego różne wkłady to wszystko mi się miesza ;)
Ocena:
Sierpień 12, 2016
Wiesz co, tak naprawdę to masz na ten temat mnóstwo informacji w sieci albo na jakichś mamowych blogach i na stronach producentów takich pieluszek. Mommy mouse ma dość wyczerpujący artykuł o pieluszkowych pierwszych krokach, więc najlepiej sobie najpierw poczytać jakie w ogóle masz opcje i wybór. Niektórzy producenci oferują też jakieś darmowe doradztwo, więc to tez na pewno nie byłaby taka zła opcja
Ocena:
Sierpień 8, 2016
A od jakich pieluch wielorazowych polecacie zacząć? Chciałabym się przerzucić na nie bo słyszałam o nich wiele dobrego ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać