Muzyka w życiu dziecka

Muzyka towarzyszy nam przez  całe życie. Zewsząd słyszymy dźwięki ułożone w piękne melodie. Aby lepiej zrozumieć muzykę i móc korzystać z jej dobrodziejstwa, specjaliści zalecają słuchanie muzyki jeszcze w okresie prenatalnym.

 

W sferze życia człowieka muzyka pełni funkcję komunikacyjną.

 

Muzyka w ciąży

Muzyka w ciąży doskonale wpływa na rozwój dziecięcego układu nerwowego. Oswajając się z muzyką maluch uczy się odróżniać, a następnie oceniać dźwięki. Jeszcze będąc w brzuchu mamy szkrab wyraźnie pokazuje co mu się podoba, a za czym nie przepada. Gdy dźwięki, które słyszy są dla niego przyjemne, wycisza się. W przypadku gdy dźwięki są zbyt głośne lub nie przypadają mu do gustu, kopie. Co więcej szkrab zapamiętuje melodie, które często słyszy, a po przyjściu na świat nie ma najmniejszego problemu z ich rozpoznawaniem.

 

Jaką muzykę lubią dzieci ?

Maluchy nie lubią głośnej i bardzo intensywnej muzyki. Zdecydowanie do gustu bardziej przypadają im delikatne dźwięki. Popularne są teorie mówiące o wyższości muzyki poważnej nad popularną. Tymczasem najnowsze badania wskazują, że dzieci nie lubią dźwięku skrzypiec. A więc, jeśli akurat nie przepadamy za muzyką poważną, nie katujmy się. W końcu muzyka w ciąży ma być przyjemnością również dla Was. Zadowolona mama i ulubiony utwór sprawi, że dziecko poczuje się odprężone i zrelaksowane.

 

Wpływ muzyki na późniejsze życie

Miłość do muzyki zazwyczaj idzie w parze z rozwiniętym intelektem. Dobrze gdy dziecko wykazuje także talent do gry na instrumencie. Bowiem uzdolniony muzycznie meloman szybciej uczy się języków obcych i ma lepszą wyobraźnię matematyczną.

Nie należy także zapominać, że najpiękniejszą muzyką dla dziecka jest głos jego mamy. Zatem drogie Panie, śpiewajmy naszym szkrabom. Zarówno tym leżącym w kołysce, biegającym za piłką, jak i maluszkom jeszcze mieszkającym w naszym brzuchu.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu