Podróż - w co się bawić, żeby się nie dłużyła?

"Daleko jeszcze?" - żadna podróż z dzieckiem nie obejdzie się bez tego pytania. Maluchy w długich trasach zazwyczaj się nudzą, a ich zły nastrój udziela się reszcie podróżnych - stają się męczące także dla rodziców. Jest jednak na to sposób - oto kilka pomysłów, jak zająć dziecko podczas kilkugodzinnej podróży samochodem czy pociągiem.

 

W co się bawić z dzieckiem gdy jedziecie na wycieczkę

 

Co się dzieje za oknem?

Podczas jazdy mamy dość ograniczone możliwości, szczególnie jeśli prowadzimy auto. W samochodzie nie da się ani rysować, ani dużo ruszać, dlatego warto wykorzystać do zabawy obiekty widziane przez szybę i potrenować spostrzegawczość. Poproś dziecko o wypatrywanie np. zwierząt. Za każde dostanie punkt, np. za ptaki czy owady 1, a za większe okazy 5. Maluch zajmie się zbieraniem jak największej liczby punktów, a jeśli podróżuje z rodzeństwem - rywalizacją.

 

Innym pomysłem, który rozwija wyobraźnię, jest wymyślanie historii dotyczących innych osób na trasie. Np. wyprzedzający mężczyzna może spieszyć się do żony, która przygotowała obiad, a para staruszków jadąca z tyłu zmierza odwiedzić wnuki, itd. To oczywiście nie wszystkie możliwości, gdyż zabawy w samochodzie mogą być naprawdę różnorodne. Musimy tylko wykorzystać to, co jest dookoła nas i ruszyć nieco wyobraźnią.

 

Zabawy słowne

Do podróży nadają się także wszelkie zabawy słowne, np. mówimy dowolne słowo, a kolejna osoba musi podać inne zaczynające się na literę, która kończyła poprzednie (Książka - Agrafka). Można tę grę zmodyfikować i wskazywać wyłącznie obiekty, które widzimy za oknem - przedłuży to znacznie czas zabawy.

 

Kolejną grą, którą osobiście bardzo lubię i sprawdza się w wielu sytuacjach, nie tylko w aucie ;), jest zgadula. Wymyślamy słowo, zwierzę, zwód itd i zadajemy dzieciom zagadkę. Mogą być rymowane lub nie, zależnie od naszych chęci i umiejętności. Za dobrą odpowiedź dzieci mogą zdobywać punkty, które później wymienią na nagrody w sklepie. Możemy też odwrócić role. Dzieci będą zadawać zagadki, a rodzice odpowiadać.

 

Audiobooki

Jeśli sami jesteśmy zmęczeni albo nie mamy możliwości poświęcić dziecku dużo uwagi, warto pomyśleć o audioboooku lub płycie cd z muzyka dla dzieci. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór bajek i książek, które umiejętnie czytane przez znanych aktorów, przenoszą dzieci w świat fantazji. Jeśli chodzi o płytę cd, to jest to naprawdę dobry pomysł. Wybierajmy żywe, łatwo wpadające w ucho piosenki dla dzieci. Polecam Natalię Kukulską, Pana Kleksa, Majkę Jeżowską. Koniecznie śpiewajmy razem z dziećmi.

 

Audiobook z bajką to także praktyczny pomysł na urozmaicenie podróży pociągiem, gdy nie można przeszkadzać współpasażerom. Zasłuchane dziecko będzie cicho, a z czasem prawdopodobnie zaśnie - miarowy stukot pociągu często działa tak nie tylko na dzieci.

 

Współczesna technika - smartfony i dvd

Ostatecznie zawsze możemy skorzystać z tej opcji. Na długą podróż warto zakupić zupełnie nową bajkę, taką której dziecko jeszcze nie widziało. Możemy też przed podróżą ściągnąć dla dzieci nowe aplikacje na smartfony - szczególnie polecamy fajne aplikacje na androida i również gry dla dzieci na iphone. Wszystko sprawdzone przez zaprzyjaźnione mamy i ich małe pociechy ;)

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Gorilla

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Kwiecień 16, 2015
ja osobiście zawsze w sytuacji długiej podroży zawierzam tabletowi, ostatnio kupiliśmy dzieciakom elektroniczną kostkę do gry jako dodatek do tableta i w podróży dzieciaki maja się czym zając, gry są bezpieczne, a do wyboru mamy aż 14 gier więc nawet podczas długiej podróży nie mają czasu się znudzić.