Jak poprawnie wypełnić wniosek 500+ ? [WZÓR WNIOSKU]

Liczący kilka, a z załącznikami nawet kilkanaście stron, wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus na pierwszy rzut oka może odstraszać. Tym bardziej, że jak donoszą media, jest sporo błędów w składanych wnioskach i nie wszystkie pola wydają się oczywiste. Gdzie najczęściej popełniamy błędy, jak przejść krok po kroku przez wniosek i które rubryki uzupełnić, gdy staramy się o 500 zł na drugie i kolejne dziecko? Pokażemy Wam na wzorze.

 

Masz rodzinę i co najmniej 2 dzieci, zobacz jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko

 

Jak wygląda wniosek o 500 zł na dziecko?

Niezależnie czy staramy się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko, czy także na pierwsze, wypełniamy ten sam wniosek. Różnica jest taka, że przy wnioskowaniu o świadczenie na pierwsze dziecko wypełniamy więcej rubryk (o tym poniżej). Zasadniczo wniosek składa się z dwóch części oznaczonych liczbami rzymskimi oraz trzech załączników. Sporo treści to pouczenia i nasze oświadczenia, które urzędnikom umożliwiają ustalenie, czy rodzinie przysługuje świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus. We wzorze skupiamy się na wypełnieniu wniosku na drugie i kolejne dziecko, gdyż budzi on najwięcej pytań i niejasności. Wypełniamy pierwsze 4 punkty z części I (z wyłączeniem tabeli A) oraz całą część II, pozostałe nas nie dotyczą. W tym przypadku do wniosku nie potrzeba dołączać załączników.

 

Poniżej widzicie przykładowo wypełniony wniosek. UWAGA! W niektórych placówkach (Np. Urzędy Gminy) pole z Nazwą i Adresem organu prowadzącego postępowanie zostawiamy puste - urzędnik przystawia w tym miejscu pieczęć urzędu!

 

Wniosek o Rodzina 500 plus na drugie i kolejne dziecko - WZÓR

Wniosek o Rodzina 500 plus – WYPELNIONY WZOR Dzidziusiowo.plWniosek o Rodzina 500 plus – WYPELNIONY WZOR Dzidziusiowo.plWniosek o Rodzina 500 plus – WYPELNIONY WZOR Dzidziusiowo.pl
Wniosek o Rodzina 500 plus – WYPELNIONY WZOR Dzidziusiowo.plWniosek o Rodzina 500 plus – WYPELNIONY WZOR Dzidziusiowo.plWniosek o Rodzina 500 plus – WYPELNIONY WZOR Dzidziusiowo.pl
Wniosek o Rodzina 500 plus – WYPELNIONY WZOR Dzidziusiowo.plWniosek o Rodzina 500 plus – WYPELNIONY WZOR Dzidziusiowo.plWniosek o Rodzina 500 plus – WYPELNIONY WZOR Dzidziusiowo.pl

 

Pobierz pełen WZÓR wypełnionego wniosku w formie pdf

 

Na pierwsze dziecko lub dziecko niepełnosprawne

Jeżeli chcemy dostać świadczenie także na pierwsze dziecko, to wypełniamy dodatkowo tabelę A oraz punkty 6 i 7, a w przypadku gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, także punkt 5. Dodatkowo konieczne może okazać się wypełnienie niektórych załączników.

 

Najczęstsze błędy we wnioskach 500+

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we wnioskach najczęściej pojawiają się poniższe błędy. Zwróćmy szczególną uwagę na te miejsca wypełniając wniosek:

  • Cz I, pkt 1 - niekompletne dane wnioskodawcy (rodzica/opiekuna prawnego dziecka) - wszystkie rubryki (oprócz nr telefonu) muszą być wypełnione. Jeśli nie nadano PESEL podajemy numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość.
  • adres zamieszkania wnioskodawcy nie zgadza się z adresem organu właściwego (placówką, do której adresujemy wniosek - zazwyczaj Urząd Miasta lub Gminy). Uwaga! Liczy się adres zamieszkania, nie zameldowania. A zatem organ, do którego kierujemy wniosek to ten właściwy dla naszego adresu zamieszkania.
  • Cz I, pkt 4 - brak wskazania pierwszego dziecka w składzie rodziny, w przypadku wnioskowania o świadczenie wychowawcze wyłącznie na drugie i kolejne dzieci. W części z danymi członków rodziny wpisujemy wszystkie dzieci - również pierwsze,
  • Cz I, pkt 4 - brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny,
  • Cz I, pkt 4 - brak numeru PESEL członków rodziny,

Co się dzieje gdy popełnimy błąd?

Nic strasznego się nie stanie, błędnie wypełniony wniosek można poprawić.


– Jeśli we wniosku pojawiły się błędy urząd poprosi o ich skorygowanie – wyjaśnia biuro prasowe ministerstwa rodziny. – I taką informację rodzic wysyłający wniosek dostanie przede wszystkim drogą mailową. Można także, nie czekając na maila z gminy, samemu złożyć raz jeszcze poprawny wniosek online, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie zorientowała się, że popełniła błędy.

 

Urzędnicy przypominają też, że mimo iż nie jest to obowiązkowe, warto podać numer telefonu kontaktowego. W przypadku wystąpienia błędów lub braków we wniosku, urzędnicy będą mogli szybko skontaktować się z wnioskodawcą.

A czy Wam wypełnienie wniosku sprawiło trudności? Mamy nadzieję, że nasz WZÓR okazał się pomocnym narzędziem. Czekamy na Wasze opinie.

 

Przeczytaj również:

Kto NIE dostanie 500 zł na dziecko? >>>

Wniosek i dokumenty do programu Rodzina 500+>>>

 

Zdjęcie: Fotolia by © inarik

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu