Jak sprawić, by przedszkolak był samodzielny?

Czterolatek to mały człowiek, który wchodzi w tak zwany wiek przedszkolny. W tym okresie swojego rozwoju, dzieci na ogół umieją już całkiem sporo i chcą być coraz bardziej samodzielne. Oczywiście zdarza się również, że chętnie korzystają z tego, że je wyręczamy, w końcu to tylko dzieci ale ... Tak czy siak, warto tą gotowość do samodzielności wykorzystać. W jaki sposób i kiedy?

 

samodzielny przedszkolak

 

HALO! Mam już 4 lata!

Zdrowy 4-latek to dziecko pogodne, bardzo żywotne i twórcze. Chętnie poznające innych rówieśników oraz aktywnie badające otaczającą je rzeczywistość. Maluchy w tym wieku, z ogromną chęcią nabywają nowych umiejętności, które pozwalają im na poczucie się niemal zupełnie niezależnymi od swoich opiekunów. Z dumą też prezentują swoje wszelkie nowe osiągnięcia. W przedszkolu walczą o nagrody: uśmiechnięte buźki i wszelkie pochwały za dobrą pracę.

 

Większość rodziców uważa jednak, że nie jest to odpowiedni wiek na zupełną samodzielność dziecka i wyręcza swoje małe pociechy nawet w najprostszych czynnościach życiowych. Głównym argumentem jest tu nie tyle zbyt szybkie, okiem rodziców, nauczenie się samodzielności ale oszczędność czasu. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie.

 

Samodzielne dziecko z dużą chęcią uczy się  mycia, ubierania, jedzenia i dbania o higienę. Ponadto korzystający z toalety przedszkolak, to gwarancja wychowania bardziej zaradnego i aktywnego życiowo oraz zawodowo człowieka. Pozwolenie na nieporadne zdobywanie pierwszych samodzielnych umiejętności, to także wpajanie dziecku przekonania o jego wartości. Samodzielne dziecko, które nie jest chowane pod kloszem „rodzicielskiej zaradności”, wyrośnie w przyszłości na człowieka, który nie będzie bał się podejmować własnych decyzji i dążyć do samorealizacji.

 

Jak sprawić by przedszkolak był samodzielny?

Jak zatem należy postępować prawidłowo? Przede wszystkim mądrze towarzysząc dziecku i ufając w jego możliwości. Po drugie okazując 4-latkowi cierpliwość. Po trzecie: zachęcając i chwaląc każdy sukces.

 

1. Korzystanie z nocnika

Pierwszą czynnością, jaką należy wyuczyć dziecko to samodzielne korzystanie z nocnika. W tym celu, trzeba wyjaśnić dziecku, do czego służy ten dziwny dla niego przedmiot oraz w jaki sposób z niego korzystać. Jako zachętę należy wykorzystać też ulubione zabawki malca, sadzając je na nocniku. Każdą samodzielną wizytę w toalecie, należy nagrodzić pochwałą. W razie niepowodzenia warto dziecko pocieszyć i zachęcić do kolejnej próby. Jeśli dziecko już umie samodzielnie korzystać z nocnika, zachęcajcie je również do samodzielnego podcierania się i spuszczania wody. W przedszkolu ta umiejętność będzie bardzo przydatna.

 

2. Samodzielne jedzenie

Druga ważna czynność to samodzielne jedzenie. Jeśli dziecko jeszcze nie je samodzielnie, najwyższa pora to zmienić! W tym celu, najlepiej wyposażyć dziecko w śliniak, plastikowe sztućce, głęboki talerz oraz ulubioną potrawę. Może któregoś dnia wybierzcie się razem do sklepu i wybierzcie specjalną „dorosłą” zastawę. Najlepiej uczyć dziecko samodzielnego jedzenia poprzez zachęcanie do naśladownictwa.

 

3. Higiena osobista

Kolejna czynność, którą powinno opanować dziecko w wieku przedszkolnym to higiena osobista. Malucha trzeba zachęcać do częstych kąpieli oraz do dbania o higienę zębów i rączek. Tu dobrą motywacją mogą być nagrody. Samodzielnej higieny uczymy również przez naśladownictwo oraz metodą „kto pierwszy”.

 

4. Samodzielność w ubieraniu się

Na to zadanie trzeba poświęcić wiele godzin i dni, zanim dojdzie się do perfekcji. Należy wspomagać malca i dopingować. Przyda się też duża doza cierpliwości i brak pośpiechu. Żeby ułatwić dziecku sztukę ubierania kupujmy ubrania (przynajmniej na początku), które dziecko będzie w stanie samo zakładać - buty na rzepy, kurtki na suwak, leginsy zamiast rajstop. A przy okazji samodzielnego ubierania, warto również zadbać o to, by dziecko rozbierając się poprawnie składało ubrania i po odbytym spacerze odkładało buty na miejsce.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Pavel Losevsky All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu