Savoir-vivre dla przedszkolaka

Jak powinien się zachowywać mały dżentelmen lub mała dama w przedszkolu? Z pewnością kulturalnie, czyli tak żeby nam - rodzicom nie przynieść wstydu. Grzeczny malec powinien wiedzieć kiedy mówić „dzień dobry” i „do widzenia”. Ale co jeszcze powinien wiedzieć o dobrym wychowaniu?

 

Dobre wychowanie przedszkolaka

 

Kiedy należy zacząć uczyć dziecko dobrych manier?

Nigdy nie wiadomo kiedy dziecko zacznie chwytać o co chodzi w zasadach panujących w świecie dorosłych, dlatego wychowanie dziecka zaczynijmy od razu. Najlepiej, żeby maluszek od pierwszych chwil swojego życia miał kontakt z zasadami obowiązującymi w kontaktach międzyludzkich. Kiedy widzi, że rodzice mówią do siebie „proszę”, „dziękuję”, "przepraszam" bardzo szybko uczy się, w jakich sytuacjach powinien tych słów używać. Podobnie z powitaniem i pożegnaniem. Jeszcze przed ukończeniem roku brzdąc intuicyjnie potrafi zrobić "pa pa", a więc wie kiedy należy się pożegnać.

Po każdej zabawie sprzątajmy wspólnie zabawki. W ten sposób uczymy dzieci przyczyny i skutku oraz oczywiście pozostawiania po sobie porządku. W przedszkolu jest to jedna z rutynowych czynności, która wielu bałaganiarzom sprawia nie lada problemy.

Od pierwszych chwil dbajmy także o kulturę przy stole. O ile niemowlaka ciężko do niej przekonać, to od dwulatka możemy wymagać nieco więcej. Przede wszystkim uczmy jedzenia przy stole i tego że pora posiłków, to pora posiłków. Zabawa, oglądanie bajek, czytanie książek będą później. Ucząc dziecka jedzenia łyżeczką, pokazujmy prawidłowe trzymanie. W ten sposób, ukazujemy świat dobrych manier jeszcze w domu.

 

Savoir-vivre w przedszkolu...

Trzylatek zaczynający swoją przygodę z przedszkolem najczęściej zna jedynie zachowania panujące w jego rodzinie. Większość maluchów zaczynając swoją edukację nie miało styczności z grupą rówieśniczą, co (szczególnie w pierwszym okresie) powoduje ostre zgrzyty. Jednak po pewnym czasie malcy uczą się nie tylko przebywania w swoim towarzystwie, ale również poznają przedszkolny savoir-vivre.

 

Co znajduje się w spisie „dobrych manier” przedszkolaka? Przede wszystkim umiejętność zapoznawania się. Malcy uczą się jak się przywitać i przedstawić. Następnym krokiem w stronę dobrych manier jest umiejętność eleganckiego jedzenia sztućcami. Dzieci przez cały okres swojej edukacji przedszkolnej poznają oraz ćwiczą również posługiwanie się zwrotami grzecznościowymi, czy korzystania ze słów takich jak „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. Poznają też zasady życia w grupie rówieśniczej. Co wolno, a co jest nie akceptowane. Muszą się nauczyć, że trzeba się dzielić i nie wolno nikomu robić krzywdy, nawet jak się jest „zdenerwowanym”.

 

... i poza nim

Maluchy naprawdę mogą się nauczyć samodzielności w przedszkolu, gdyż wymusza ono na dziecku zachowanie pewnych zasad (powiedzmy - dla dobra ogółu) ale nic z tego nie będzie, jeśli wyuczone zasady nie będą utrwalane w domu. Np. pomimo, że dziecko w przedszkolu ładnie je, jeżeli w domu będzie go karmiła mama, nic z całej nauki. Podobnie z używaniem słów grzecznościowych czy innymi zasadami. Musimy działać wspólnie. Dotyczy to nie tylko zasad dobrego wychowania, ale ogólnie pojętej edukacji na wszystkich szczeblach.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © 3355m

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu