Żłobek czy niania - za i przeciw

Współczesne mamy, choć przysługuje im bezpłatny urlop wychowawczy, najczęściej decydują się na wykorzystanie jedynie jego części lub na natychmiastowy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Zmusza je do tego finansowa sytuacja rodziny czy strach przed zwolnieniem. Rodzice stają wówczas przed bardzo ważnym pytaniem: co zrobić z maleństwem? Jeśli nie mamy możliwości aby zostawić je pod opieką babci, wybór zawęża się do dwóch opcji - niania albo żłobek. Co jest lepsze dla naszej pociechy? Przedstawiamy najważniejsze za i przeciw.

 

Co wybrać żłobek czy niania?

 

Niania - dziecko w centrum uwagi

Zniknięcie mamy na kilka godzin dziennie, która wcześniej była obok 24. h na dobę, to dla maleństwa duże przeżycie. Zatrudnienie niani pozwoli odrobinę zmniejszyć ten szok - bo przecież dziecko dalej będzie przebywało w dobrze znanym środowisku, a plan dnia także specjalnie się nie zmieni. Za tą opcją przemawia fakt, że w pierwszych miesiącach i latach życia maluch potrzebuje przede wszystkim uwagi, czułości i ciepła - jeśli znajdziemy odpowiednią osobę, niania jest w stanie dać mu to wszystko.

 

Zwróćmy uwagę, żeby osoba, której powierzamy wychowanie naszego dziecka była odpowiedzialna, otwarta, komunikatywna, cierpliwa i pewna siebie. Jeśli ma bardzo dobre referencje i co najmniej 3. rodziny potwierdzą jej kwalifikacje, możemy być pewni, że zostawiamy malca pod dobrą opieką.

 

Ale ...

Minusów niania też niestety ma sporo. Już sam wybór odpowiedniej osoby, to spory problem - najlepiej zdecydować się na nianię z polecenia, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to czekają nas długie rozmowy kwalifikacyjne.

 

Trzeba je zacząć co najmniej 2. miesiące przed powrotem do pracy, żeby nie wybierać pod presją czasu. Gdy znajdziemy już dobrą nianię, zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że będzie chciała dość szybko odejść. Malec zdąży się do niej przywiązać i będzie go czekał kolejny szok. Trzecia, dość istotna kwestia to finanse. Niania to spory wydatek, na który nie stać wielu rodzin - szczególnie jeśli kobieta wraca do pracy z powodów finansowych.

 

Żłobek - bardzo szybka adaptacja

Podstawową zaletą żłobka jest profesjonalna i wykwalifikowana kadra, na która składają się także pielęgniarki i lekarze. Mamy pewność, że dziecko jest pod opieką odpowiednich osób. Poza tym nasza pociecha ma możliwość przebywania wśród innych dzieci, co szybko uczy je życia i więzi społecznych. Maluchy, które uczęszczają do żłobka szybciej robią się odpowiedzialne, są bardziej otwarte i ciekawe świata.

 

Ale ...

Większość specjalistów uważa jednak, że trenowanie więzi społecznych powinno się zostawić na lata przedszkolne. Maleństwo dużo bardziej niż przebywania z rówieśnikami potrzebuje uwagi i ciepła. W żłobku, gdzie znajduje się wiele dzieci, opiekunowie nie są na każde zawołanie szkraba - kilka razy nieprzytulony może się zamknąć w sobie. Z tego powodu maluch nie powinien przebywać w żłóbku więcej niż 5 h dziennie.

Inną poważną wadą jest szybkie rozprzestrzenianie się chorób - żeby tego uniknąć dyrekcja instytucji prosi o nieprzyprowadzanie dziecka do żłobka nawet ze zwykłym katarem. To znowu wymusza u rodziców konieczność brania zwolnienia i opiekę nad dzieckiem w czasie nawet najdrobniejszej infekcji.

A zatem co lepsze, żłobek czy niania? Czekamy na Wasze opinie.

 

Przeczytaj również:

Mama wraca do pracy. Co będzie lepsze dla dziecka - przedszkole czy niania? >>>

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Tormod Rossavik

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Luty 20, 2017
Żłobek!! Ja wybrałam Radośni Odkrywcy w Warszawie i uważam, że to był doskonały wybór.
Moje dziecko świetnie się bawi, rozwija, jest pod stałą opieką specjalistów.
Na tym mi właśnie zależało!