Przedszkole – które wybrać dla swojego dziecka?

Przedszkole wywiera ogromny wpływ na rozwój dziecka. Uczy malucha samodzielności, stwarza mu okazję do poznawania świata, zdobywania wiedzy i kształtowania kontaktów międzyludzkich. Wprowadza szkraba w życie, przygotowuje do pójścia do szkoły i pomaga poznać reguły rządzące życiem społecznym.

 

jak_wybrac_przedszkole

 

Wybierając dobre przedszkole rodzice kierują się kilkoma podstawowymi kryteriami. Jednym z nich jest lokalizacja. Najlepiej jeśli placówka znajduje się blisko domu lub pracy rodziców. To oczywiste. Bez wątpienia istotne są też godziny pracy przedszkola oraz wysokość opłat i koszt zajęć dodatkowych. Ale co jeszcze?

Oddając dziecko pod opiekę dobrego przedszkola rodzice chcą mieć pewność, że będzie ono tam bezpieczne, a wykwalifikowana kadra pedagogiczna profesjonalnie zatroszczy się o jego potrzeby. Dlatego zanim podejmiecie ostateczną decyzję przyjrzyjcie się wybranej placówce z bliska. Poczytajcie opinie na jej temat. Porozmawiajcie z rodzicami, których pociechy tam uczęszczają. Nie bójcie się pytać i drążyć. Przecież pozostawiając tam malucha musicie mieć pewność, że Wasz największy skarb trafił w dobre ręce.

 

Wybór przedszkola - czym się kierować?

  • Obejrzyjcie przedszkolne sale, szatnie, korytarze i łazienkę. Czy są bezpieczne? Czy są dostosowane do potrzeb przedszkolaków? Są przestronne, jasne, estetyczne i mają odpowiednią wentylację? Zwróćcie także uwagę na plac zabaw. Czy jest zadbany i przyjazny dziecku? Dowiedzcie się, czy w przedszkolu jest monitoring, domofon oraz czy drzwi i furtki są zabezpieczone tak, aby uniemożliwić dziecku wyjście poza teren przedszkola.
  • Sprawdźcie grafik. Podstawowy program edukacyjny powinien być zatwierdzony przez MENiS. Przedszkole powinno także oferować najmłodszym szereg zajęć dodatkowych np. muzykę czy rytmikę, naukę języka obcego, zajęcia sportowe. 
  • Nauczycielka przedszkolna powinna przede wszystkim wzbudzać sympatię dzieci. To ona spędza z maluchami najwięcej czasu. Nie tylko uczy liter i cyfr, ale także wprowadza w tajniki relacji międzyludzkich. To głównie od niej zależy jak dziecko będzie czuło się w przedszkolu.
    Nie krępujcie się spytać o jej kwalifikacje. Powinna mieć skończone studia pedagogiczne, dobrze jeśli ukończyła dodatkowe kursy i ma doświadczenie zawodowe. Oprócz nauczycieli w placówce przedszkolnej pracuje wiele innych osób: dyrektor, sprzątaczki, kucharki, logopedzi, psycholodzy oraz osoby prowadzące zajęcia dodatkowe. Im także warto się przyjrzeć, bo to właśnie oni tworzą atmosferę przedszkola.
  • Upewnijcie się, że w wybranym przez Was przedszkolu grupy nie są zbyt liczne, a na każde 10-cioro przedszkolaków przypada co najmniej jeden opiekun. Zapytajcie, czy dzieci w grupie są rówieśnikami? A może grupy przedszkolne są łączone i uczęszczają do nich maluchy wraz ze starszakami?
  • Dla małych dzieci niesamowicie ważny jest stały rytm dnia. Upewnijcie się, że nauka, spacery, posiłki oraz odpoczynek harmonijnie wypełniają dzień Twojego przedszkolaka. Pamiętajcie, że dla dziecka niekorzystny jest zarówno zbyt przeładowany, ale także i zbyt swobodny grafik.
  • Wasz maluch nie lubi spać w dzień? Zapytajcie czy takie dzieci nie są zmuszane do leżakowania. Niektóre przedszkola dzieciom, które nie chcą spać zapewniają alternatywne ‘rozrywki’ np. słuchanie bajek, czytanie książeczek lub rysowanie.
  • Niektóre przedszkola nie chcą przyjmować dzieci korzystających z pieluszek. Więc jeśli Wasz szkrab nadal biega z pampersem sprawdźcie, czy w wybranej przez Was placówce nie będzie to stanowiło problemu.
  • Zapoznajcie się z jadłospisem oferowanym przez przedszkole. Powinien on być urozmaicony i odpowiednio zbilansowany (najlepiej jeśli będzie zatwierdzony przez Instytut Żywności i Żywienia). Dowiedzcie się, czy przedszkole uwzględnia indywidualne potrzeby żywieniowe dzieci np. alergików i cukrzyków. Doskonale jeśli dzieci mają wybór co i ile chcą zjeść. Przecież nie każdy musi lubić budyń, a wmuszanie kotleta lub znienawidzonego szpinaku może wywołać poważne zaburzenia jedzenia.

 

Jeśli wybrane przez Was przedszkole spełnia większość Waszych oczekiwań, na koniec upewnijcie się jeszcze na jakich zasadach wychowawcy kontaktują się z rodzicami, jak często odbywają się zebrania i czy nauczyciele ściśle współpracują z opiekunami swoich podopiecznych. Podpytajcie, czy placówka często organizuje: występy, koncerty, wycieczki i nie zapomina o uroczystościach typu Dzień Matki, Ojca, Babci, Dziadka, przygotowuje przedstawienia dla rodziców, np. jasełka, spotkania bożonarodzeniowe, bale karnawałowe czy wspólne malowanie pisanek? To właśnie te momenty będziecie później wspominać wspólnie ze swoimi dziećmi.

 

Mamy sprawdzone przedszkole, co dalej?

Wszystko wydaje się być w porządku? Satysfakcjonuje Was lokalizacja, cena, plan zajęć i wszystko to, co widzieliście? Popytaliście również innych rodziców i też nie usłyszeliście niczego niepokojącego? Fantastycznie. Nie pozostało Wam już nic innego jak zabrać szkraba na wizytę do przedszkola. Mogą to być dni otwarte organizowane w wielu przedszkolach w soboty, ale znacznie lepiej wziąć malucha na wizytę do przedszkola w środku tygodnia. Wtedy zapozna się nie tylko z miejscem ale także z paniami i swoimi rówieśnikami. 

Obserwujcie zachowanie swojego dziecka, przyjrzycie się, czy znalazł nić porozumienia z wychowawcą i resztą grupy. Na koniec porozmawiajcie z maluchem o jego wrażeniach i odczuciach. To bardzo ważne, gdyż dzieci często widzą rzeczy, na które my dorośli kompletnie nie zwracamy uwagi.

Zosia lub mały Jaś są zadowoleni? Gratulacje. Udało Wam się znaleźć naprawdę dobre przedszkole. Polecamy zapoznać się także z naszymi artykułami o innych przedszkolach: przedszkola niepubliczne, profilowane oraz montessoriańskie i waldorfskie.

 

Zdjęcie: Fotolia by © barneyboogles All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 27, 2016
Dla mnie liczyło się to żeby dziecko miało dobry start, jeśli chodzi o edukację. Żeby było dobrze przygotowane do szkoły. Zdecydowałam się na polsko-angielskie przedszkole artystyczne w Warszawie - Akadero. Stawiam na naukę języka i generalnie rozwój. W tym przedszkole moja Asia uczy się także przez zabawę. Jestem bardzo zadowolona, ona także.
Ocena:
Styczeń 5, 2016
Dziecko zawsze ma szansę na przedszkole, jak nie publiczne to prywatne. Z prywatnych mogę polecić czerwony balonik w warszawie. Zawsze były co najmniej dwie opiekunki. Dzieci wychodzą na dwór jak tylko jest taka możliwość. Jedzenie mają zdrowe i smaczne (mojemu synkowi bardzo smakują), mają dużo zabawek i potrafią ciekawie zorganizować dzieciom czas.
Ocena:
Czerwiec 1, 2015
Jak szukałam przedszkola dla swojego dziecka to liczyły się przede wszystkim lokalizacja i zajęcia, zwlaszcza angielski, za 3-4 lata planujemy przeprowadzkę na stałe do Anglii więc język bardzo przyda sie małej....Wybralam z mężem Puchatka na Pełczyńskiego bo jest blisko a w zerówce teraz będzie grupa dwujęzyczna i dzieci przez większość dnia będa mialy do dyspozycji lektora. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)
Ocena:
Październik 14, 2013
Najlepiej jakby w przedszkolu był monitoring, bo przynajmniej jest pewność, że wszystko z dzieckiem jest ok. U mojej siostry w przedszkolu jest monitoring, bo przystąpili oni do programu "Bezpieczny brzdąc. Spokojny Rodzic." O programie możecie przeczytać na stronie internetowe-przedszkole.pl.My też optujemy za tym, żeby i w naszym przedszkolu był właśnie taki monitoring.