Data modyfikacji:

Psycholog o "Ławkowaniu sześciolatka"

"Ostatnio nachodzi mnie sporo refleksji na temat reformy szkolnictwa.  A wszystko dlatego, iż w roku szkolnym 2012/13 mój syn, mający wtedy 5 lat i 10 miesięcy pójdzie do szkoły, do pierwszej klasy. Na papierze zmiany wprowadza się łatwo. I nawet czasem dobrze wyglądają, ale co na to rzeczywistość …? 

 

szesciolatek_kometarz

 

Na pytanie  Agnieszki Kołodziej autorki felietonu "'Ławkowanie sześciolatka', czyli sześciolatki do szkół" odpowiada dzidziusiowy specjalista - Psycholog Justyna Gumorek-Lewandowska.

 

Gimnazjum:

Dziecko w wieku 12 lat ma przed sobą nie lada wyzwanie. Po pierwsze musi poradzić sobie z szeregiem zagadnień rozwojowych. Jednym z nich jest coraz większa świadomość odpowiedzialności za własne wybory, a co za tym idzie świadomość faktu bycia odrębną i w pewnym sensie odizolowaną od innych jednostką. Ta świadomość przekłada się na przygnębiające czasem poczucie osamotnienia. Okazuje się bowiem, że człowiek może sam wybierać co lubi i co jest dla niego charakterystyczne.

Zaczyna kreować swą tożsamość – bywa, że na zasadzie prób i błędów. Błędy te mogą być bardzo bolesne i prowadzić do sytuacji, w których nie bardzo wiadomo kim jesteśmy. Cały ten ciężar związany z odkrywaniem odpowiedzialności za siebie połączony z chaosem dotyczącym własnej tożsamości jest dla dziecka bardzo trudnym doświadczeniem. 

Dziecko w tym wieku powoli zaczyna wchodzić w wiek dojrzewania. U niektórych dzieci zaczyna się już burza hormonów. Młody człowiek zaczyna dostrzegać nie całkiem jeszcze zrozumiałą dorosłość – ma wobec niej ambiwalentne uczucia. Zmiana w szkole polegająca na utracie dotychczasowego swojskiego już środowiska i konieczność wymoszczenia się na nowo w zupełni obcym środowisku może być doświadczeniem destabilizującym. W dziecku może rodzić się bardzo dużo trudnych emocji, jak: bezradność, poczucie osamotnienia, lęk, rozżalenie…

 

6-latek w szkole:

Aby prawidłowo się rozwijać dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Główną rolę w jego kształtowaniu odgrywają oczywiście rodzice. Idealnie jest, gdy dziecko czuje i widzi, że stoi za nim dwoje szczęśliwych i skutecznych dorosłych. Dorosłych, którzy tworzą zgrany, kochający się zespół i na który zawsze może liczyć. Gdy jeszcze w domu jest względnie stabilnie, rzeczy dzieją się w przewidywalny i znajomy dla dziecka sposób, a środowisko takiego dziecka jest przyjazne i swojskie.

W pewnym momencie dziecko czuje, że może się nieznacznie oddalić od swoich rodziców, aby poznać i zaistnieć w innym środowisku niż rodzina – w grupie rówieśników. Potrzeba dzieci do obcowania z innymi dziećmi jest bardzo ważna, gdyż przygotowuje ich do późniejszego funkcjonowania w społeczności ludzi. A ta umiejętność jest kluczowa dla ogólnie rozumianego dobrostanu człowieka. Podstawą poprawnego funkcjonowania wśród ludzi jest poczucie bezpieczeństwa – przekonanie, że to przyjazne środowisko jest potencjalnym źródłem pozytywnych doświadczeń. Warto zapewnić dziecku jak najlepsze warunki wystartowania wśród ludzi. Oddalenie się od rodziców, choć potrzebne każdemu dziecku do tworzenia własnej autonomii, jest również źródłem stresu. 

Dobrze zatem jest, gdy początkowe i samodzielne kontakty społeczne nie są obciążone dodatkowym, niepotrzebnym stresem, który może podważyć to bardzo ważne poczucie bezpieczeństwa i już na samym początku wprowadzić niepokój i lęk przed byciem odrębnym i samodzielnym człowiekiem. Nie mam nic przeciwko 6-latkowi w szkole, ale pod warunkiem, że ta szkoła jest przygotowana na 6-latka, czyli oferuje wykwalifikowaną kadrę w dostatecznej ilości, bezpieczne i rozwojowe miejsce nauki i zabawy.

Niestety nie wierzę, że takie warunki już teraz zapewniają polskie szkoły. Wyobrażam sobie, że wiele 6-latków ze swoich bezpiecznych przedszkoli wpadnie nagle w środowisko, które będą postrzegać jako wrogie: przepełnione klasy, zbyt mało pedagogów, aby zapewnić porządek i spokój, często traumatyczne kontakty ze starszymi – obytymi w tej dżungli – dziećmi. 6-latki będą musiały sobie jakoś samodzielnie poradzić, ale taka sytuacja spotka je o wiele za wcześnie, żeby nie odbiło to się na ich poczuciu bezpieczeństwa.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Marzanna Syncerz All right reserved

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
Potrzeba dzieci do obcowania z innymi dziećmi jest bardzo ważna, gdyż przygotowuje ich do późniejszego funkcjonowania w społeczności ludzi". I to jest chyba najważniejsze.
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...