Pierwszy dzień w przedszkolu

Twoje maleństwo już niedługo pójdzie do przedszkola. Dla małego człowieka to prawdziwy krok milowy. Szkrab rozpocznie edukację i pełną parą wejdzie w wir życia społecznego. To dla niego wielka zmiana, która niesie za sobą sporo lęku. Co zrobić, aby zminimalizować dziecięcy strach przed nieznanym?

 

Pierwszy dzień w przedszkolu

 

Jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu ?

Rozmawiając z dzieckiem o tym co go czeka pierwszego dnia w przedszkolu nie używaj zwrotów typu „dasz radę”, „poradzisz sobie”, „nie będzie tak źle”. Słysząc takie sformułowania przedszkolak od razu nastawi się negatywnie, oceniając nową sytuację za trudną, uzna ją za wielkie wyzwanie, z którym musi się zmierzyć.

Mów o przedszkolu jak o przyjemności, a nie konieczności. Opowiedz dziecku o tym jak tam jest ciekawie i ile czeka go nowych, interesujących doświadczeń. Przedstaw je jako przyjemne miejsce, w którym będzie spotykał się z rówieśnikami i uczył mnóstwa nowych rzeczy. Oczywiście nie chodzi o to aby ubarwiać rzeczywistość, ale by nie zniechęcać przedszkolaka.

 

Dni otwarte w przedszkolu

Mały człowiek z pewnością nieswojo będzie czuł się w zupełnie nowym miejscu. Pierwszy dzień w przedszkolu to dla niego sytuacja ekstremalna. Wszystko dookoła będzie zupełnie inne niż w domu. Duży budynek, całkiem nowi ludzie, masa innych dzieci i nieznane zabawki. Aby pomóc dziecku płynnie wejść w przedszkolny świat zabierz malucha na dni otwarte lub zajęcia adaptacyjne organizowane przez wybraną placówkę. Szkrab pozna swoich opiekunów, zwiedzi wszystkie sale, zobaczy gdzie jest toaleta, gdzie je się posiłki i gdzie bawi z innymi dziećmi.

Przedszkolak i jego kolega

Aby pomóc dziecku wkroczyć w etap przedszkolny warto znaleźć kolegę, który pójdzie tam razem z nim. Maluch będzie czuł się raźniej wiedząc, że Piotruś, czy Oliwka też tam będą. Jeśli nikt znajomy nie ma dziecka w tym samym wieku postaraj się, aby Twój szkrab wcześniej poznał swoich nowych kolegów. Być może część z nich spotkacie podczas dni otwartych?

 

Rozstanie z rodzicami

Niejednokrotnie pierwszy dzień w przedszkolu jest większym przeżyciem dla rodziców niż dla samego dziecka. Zestresowani opiekunowie obawiają się czy ich maluszek poradzi sobie w całkiem nowym środowisku. Zapewne rozstanie z rodzicami jest dla przedszkolaka stresujące, ale odpowiednia komunikacja może pomóc oswoić się z taką sytuacją.

U większość dzieci największy strach wzbudza niepewność czy rodzice po niego wrócą. Warto zatem popracować nad dziecięcym zaufaniem. Gdy zostawiasz szkraba pod opieką babci, cioci lub opiekunki zawsze informuj malucha kiedy wrócisz. Oczywiście nie chodzi o to, aby zakomunikować, że mama będzie w domu o 16:45, ale by wiedział, że będziesz po jego podwieczorku. Chcąc wzbudzić w szkrabie zaufanie zawsze musisz dotrzymywać danego mu słowa. Wówczas maluch będzie miał pewność, że rodzice zawsze po niego wrócą. A z tą świadomością pobyt w przedszkolu nie będzie taki straszny.

 

Samodzielność dziecka

Dobrze jeżeli przedszkolak jest samodzielny. Umiejętność jedzenia, korzystania z toalety, czy zakładania butów sprawi, że smyk będzie czuł się pewniej. Aby ułatwić pobyt w przedszkolu załóż mu trampki zapinane na rzepy i spodnie z gumką w pasie (skomplikowane ogrodniczki nie są wskazane). Naucz malucha, aby w przypadku gdy z czymś sobie nie radzi poprosił o pomoc opiekuna. Przecież to nic wstydliwego, że guzik nie chce się zapiąć, a sznurówka wciąż się rozwiązuje.

Na koniec szanowni rodzice sami musicie uwierzyć w to, że Wasze maleństwo nie jest już takie małe i z pewnością doskonale sobie poradzi. Trzymam kciuki!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 17, 2017
Pierwszy dzień w przedszkolu jest dla każdego dziecka inny.
W moim przypadku córka chodzi do Przedszkola Ene Due Rabe Stalowa Wola i było wszystko ok.
Nie było płaczu ani chęci powrotu do domu.
Jestem dumna ;)
Ocena:
Wrzesień 7, 2016
Ja uważam, że wszystko zalezy do kadry. W moim przedszkolu Pod Dębusiem Olbrzymkiem pracują super opiekunki, ktore angażują si w rozwój i wychowanie malca.
Ocena:
Wrzesień 4, 2015
Warto, aby dziecko ktore idzie do przedszkola pierwszy raz zabralo ze soba jakas grę, o ile lubi tak jak moje. Gry z pewnością zajmą dziecku większosc czasu i bedzie sprzyjalo poznaniu nowych dzieci :)
Ocena:
Grudzień 12, 2014
nam zalecono, by przez ten pierwszy okres w przedszkolu nie zostawiać dziecka na cały dzień a raczej na kilka godzin i kazdego dnia zwiększać czas pobytu. Nam się udało, nie przeżywaliśmy żadnej traumy.