Bunt dwulatka

Wychowanie dziecka nie jest łatwe. Gdyby tak było, wszelkie zasady można by ująć w kilku prostych formułach, dających odpowiedź na każde pytanie i uniwersalnych dla wszystkich. Dzieci różnią się od siebie – jedne są energiczne i roześmiane, inne raczej ciche, a nawet poważne. O jednych mówi się, że są dobre, o drugich zaś - „trudne”. Inaczej też przechodzą one okres tzw. negatywizmu (między 1. a 3. rokiem życia). Wówczas nieposłuszne dzieci stają się niekiedy dla swych rodziców prawdziwym utrapieniem.

 

Bunt dwulatka

 

Bunt dwulatka - charakterystyka zachowań

  • Dzieci w wieku 2 – 2,5 roku zdają się nieugięte i niewzruszone licznymi prośbami rodziców o poprawę swojego zachowania. Dokładnie wiedzą, czego chcą i wytrwale dążą do tego, by to uzyskać. Nie godzą się na kompromisy, nie akceptują zwłoki. Wszystko musi iść po ich myśli. Co więcej, wszystko musi być takie, jak one postanowią. To czas, w którym rozpoczyna się bunt dwulatka.
  • W tym wieku zaznacza się u dzieci poczucie dominacji, przez co stają się one nadzwyczaj wymagające. To one wydają rozkazy i podejmują decyzje. Jeśli na przykład zdecydują, że jakąś czynność wykonają samodzielnie, nikt i nic nie jest w stanie im przeszkodzić, nawet jeśli musiałyby włożyć w to mnóstwo wysiłku. Dwulatki, jeszcze nim ukończą trzeci rok życia, przechodzą przez okres gwałtownych emocji, które trudno kontrolować.
  • Bunt dwulatka to okres pełen skrajności. Innymi słowy, dzieci niemal na każdym kroku stają przed możliwością wyboru: „chcę, albo nie chcę tego”, „idźcie stąd, zostańcie”, „będzie tak, nie będzie tak”.
  • Inną cechą dla tego wieku jest to, że dzieci starają się utrwalić powzięte postanowienia – oznacza to, że uparcie będą kontynuować to, co zaczęły. Niekoniecznie w danej chwili, ale z dnia na dzień. Jeśli na przykład rodzice zwykli czytać im przed snem dwie bajki, nie przyjmą innej opcji, jak właśnie przeczytanie dwóch bajek każdego wieczora.
    Rodzice często mają problem by swoją dwuletnią pociechę nakłonić do noszenia nowych ubranek, polubienia nowych mebelków, czy jedzenia nowych rzeczy. Pod tym względem, maluchy zdają się być bardzo konserwatywne. Nie chcą zmian, a wobec ich konieczności starają się zachować przynajmniej namiastkę tego, co już jest im znane. Posiadają swoje ulubione przedmioty - na przykład nie zjedzą zupki z innej miseczki niż zwykle.

 

Bunt dwulatka - Jak powinni zachować się rodzice?

Jeśli dziecko weszło w okres buntu dwulatka, najlepszą rzeczą jaką można zrobić wychowując dziecko jest unikanie sytuacji, które go do tego prowokują. Niech będzie to chociażby ograniczenie możliwości wyboru, co znacznie usprawni wszelkie procedury związane z czynnościami malucha. Z drugiej strony jest to czas, kiedy być może przyjdzie wam poznać, na czym polega prawdziwa cierpliwość. Dziecko już ok. 3 roku życia stopniowo będzie rezygnować z uporu, stając się bardziej posłuszne i godząc się na coraz większe kompromisy.

 

Zdjęcie: Fotolia by © mrsn All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 28, 2015
pięc
Ocena:
Sierpień 26, 2015
cztery
Ocena:
Sierpień 19, 2015
trzy
Ocena:
Sierpień 17, 2015
dwa