Data publikacji:

Czemu dzieci uwielbiają przekleństwa?

Autor: Sylwia Wanowicz

Jeśli z ust Waszych dzieci wydobywa się przekleństwo, co na ten temat myślicie? Wydaje Wam się, że jest to powód do śmiechu, czy może czujecie się urażeni? Dzieci zaczynają korzystać z przekleństw jeszcze szybciej, niż nauczą się poprawnie je wymawiać. Wypowiadanie brzydkich słów, z początku jest jedynie testowaniem nowo poznanego języka. Dopiero później dzieci zaczynają rozumieć ich sens oraz emocje, jakie potrafią one wywołać.

 

przeklenstwa

 

Dlaczego dzieci przeklinają?

Maluchy, kiedy poznają jakie ukryte znaczenie mają brzydkie słowa, których nauczyły się używać, stosują je z tych samych powodów co dorośli. Bluźnimy, by wyrazić swoją frustrację, gniew, irytację lub gdy chcemy zranić czyjeś uczucia. Niekiedy ludzie przeklinają ponieważ są przekonani, że jest to inteligentne i zabawne. Niektóre dzieci bluźnią, gdy chcą wyrazić swoją złość lub ból, zwrócić na siebie uwagę lub być częścią grupy, w której brzydkie słownictwo jest na porządku dziennym. Nie zapominajmy też o głównej przyczynie używania brzydkich słów – dzieci przeklinają, bo wcześniej słyszały je u swoich rodziców lub u innej osoby ze swojego bezpośredniego otoczenia.

Czy przeklinanie wśród dzieci rzeczywiście jest, jakby mogło się nam wydawać, niepożądanie? Z ostatnio opublikowanego sondażu wynika, że 54% rodziców jest przeciwna używaniu przekleństw przez ich pociechy, 10% twierdzi, że wywołuje to ich oburzenie, 5% uznaje, że każdy przeklina i nie ma w tym nic złego, a 4%, że przeklinanie jest śmieszne.

 

Jak sobie radzić z wulgarnym słownictwem?

Jeśli używanie (nie wspominając już o nadużywaniu) brzydkich słów przez Wasze dzieci niejednokrotnie wprowadziło Was w zakłopotanie, bądź jeśli po prostu odczuwacie z tego powodu niepokój, jest kilka sposobów na to, by nieco ograniczyć wulgarny słownik.

  • Kontrolujcie swoje słownictwo. Jeśli przeklinacie, bo taka jest „natura Waszego języka”, przynajmniej nie róbcie tego, gdy dzieci mogą Was usłyszeć.
  • Kontrolujcie programy telewizyjne, które dzieci oglądają. Większość z nich, zwłaszcza te przeznaczone dla starszej publiki, zawiera słownictwo, którego wolelibyśmy uniknąć.
  • Wymieńcie przekleństwa. Wytłumaczcie dziecku, że przeklinanie jest niegrzeczne i zaproponujcie mu inne, alternatywne słowa na wyrażenie uczuć.
  • Jeśli Wasze dziecko przeklina w celu zwrócenia na siebie uwagi, ignorujcie je. W przeciwnym razie, dacie mu do zrozumienia, że powzięte środki przynoszą upragnione efekty.
  • Postarajcie się wyjaśnić dziecku, dlaczego stosowane przez niego przekleństwa mogą ranić ludzi.
  • Chwalcie swoje dzieci, za każdym razem gdy pohamują się przed wypowiedzeniem brzydkiego wyrazu.
  • Współpracujcie ze szkołą, czy przedszkolem. Wychowywanie dzieci należy również do ich głównych zadań. Rozmowa z wychowawcą być może pozwoli Wam odkryć nowy trik na ograniczenie przekleństw.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Sergiy Timashov All right reserved


Autor

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.