Data modyfikacji:

Dziecko w kościele

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Bardzo często rodzice razem ze swoimi pociechami pragną celebrować mszę świętą w kościele. Niestety równie często rodzą się wątpliwości, jak wówczas okiełznać temperament malca. Dziecko w kościele to wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale też dla duchownych. Fantastycznym rozwiązaniem może być msza dla dzieci.

 

msza dla dzieci

 

Jak przygotować dziecko do wizyty w kościele

Przed zabraniem malucha na mszę dla dzieci można udać się z nim do kościoła i opowiedzieć o tym miejscu. Kto tu mieszka, dlaczego rodzice tu przychodzą, kim są księża. Można też wcześniej wytłumaczyć, że wyjście do kościoła to poważna sprawa i, że trzeba się cichutko zachowywać.

Sposobem jest też celebrowanie samego momentu wejścia do kościoła. Zanurzenie rączki w kropielnicy, zrobienie znaku krzyża, zwrócenie uwagi na czerwone światełko przy tabernakulum, zdjęcie czapeczki chłopcu, wspólne przyklęknięcie. Praktykowanie tych obrzędów razem z dziećmi budzi w nich wrażliwość na obecność sacrum.

 

Dziecko w czasie mszy

Nie pozwalajmy, by dzieci mogły przychodzić ze swoimi zabawkami. Wprawdzie odwraca to ich uwagę od rozrabiania, ale zapominają przez to o modlitwie i przekształcają posadzkę kościoła w plac zabaw. Miejmy ulubioną maskotkę w pogotowiu, jednak wyjmujmy ją z torby tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Innym sposobem na opanowanie małego rozrabiaki jest sadzanie go w ławce między rodzicami. Gdy zacznie się wiercić wystarczy przyłożyć palec do ust i szepnąć "teraz nie wolno". Nigdy nie zostawiajmy dzieci bez opieki. Swobodnie poruszające się po kościele w trakcie liturgii mogą nie tylko hałasować ale też wyrządzić sobie krzywdę. Skutki bliższego kontaktu z zapalonymi świecami lub kropielnicą mogą być tragiczne.

Rodzice powinni zajmować takie miejsca, z których w razie potrzeby można wyjść bez wywoływania zamieszania.

 

Msza dla dzieci

Duchowni coraz częściej sami zauważają problem nadpobudliwości małych wiernych. Nie dość, że niegrzeczne zachowanie może rozkojarzyć samego kapłana, to rodzice ani inni wierni nie mogą skupić się na celebracji liturgii. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem mszy dla dzieci, która urozmaicona jest ciekawymi kazaniami i piosenkami, lub wybierać msze krótsze, przewidziane z myślą o naszych najmłodszych.

 

Rodzice muszą pamiętać, że kilkulatek zachowuje się spontanicznie, przez co nie można do niego mieć pretensji, że jest zbyt ruchliwy i głośny. Jeśli od najmłodszych lat jest dziecku wpajane dobre wychowanie, poszanowanie dla osób i rzeczy oraz miejsc, to na pewno nie będziemy musieli martwić się zachowaniem naszej pociechy nie tylko w kościele, ale w każdym innym miejscu również.

 

Coraz popularniejsze stają się też otwarte salki parafialne dla dzieci w czasie trwania mszy świętej. Rodzice zostawiają swoje pociechy w takim przykościelnym "przedszkolu", a sami uczestniczą w Eucharystii. Tylko czy złośliwie nazywane "akwarium" z dźwiękoszczelną szybą i nagłośnieniem to rzeczywiście najlepszy sposób na malucha?

 

 

Przeczytaj również:

Z dzieckiem w restauracji - o tym musisz pamiętać! >>>

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

Zdjęcie: Fotolia by © Brebca

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.