Data modyfikacji:

Analiza rysunku dziecka

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Na początku są bazgroły, potem szlaczki, dalej głowonogi i wreszcie kwiatki, domki, postacie przypominające ludzi. Zazwyczaj kolorowe, niedokładne, wykonane w szybkim tempie – to dziecięce rysunki. Ostatnio zaczęto się im bliżej przyglądać i wyczytywać z nich różne informacje pod kątem stanu psychicznego malucha, cech charakteru dziecka i jego relacji z otoczeniem. Rysunki dzieci zostały poddane analizie. Co takiego mogą nam powiedzieć?

 

rysunki

 

Rysunek szkraba - kto jest w domu najważniejszy

Najłatwiej jest to wyczytać z rysunku rodziny. W interpretacji istotna jest kolejność rysowania postaci. Jeśli najpierw powstanie tata, oznacza to, że maluch postrzega ojca jako osobę dominującą w rodzinie. Jeśli do tego jego postać została uwidoczniona z licznymi szczegółami (np. z nieodłączną fajką), znajduje się na środku arkusza lub jest dużo większa od innych, wtedy nie ma wątpliwości: w oczach syna lub córki ojciec zajmuje w domu najważniejszą pozycję. Oczywiście tą osobą może to być mama, dziadek lub siostra, zależy której z tych osób maluch przypisuje specjalne znaczenie.

 

Rysunki - poznaj język barw

Rysowanie ciepłymi barwami: czerwoną, żółtą i pomarańczową charakteryzuje pogodnego, wesołego i życzliwie nastawionego do świata malca. Dziecko spokojne i zrównoważone chętnie sięga po kredkę zieloną, niebieską lub fioletową. Rysunki ponure, z przewagą czerni i brązu, sygnalizują, że mały twórca jest w złym nastroju lub że brakuje mu poczucia bezpieczeństwa. Także wtedy, gdy malec najpierw długo się zastanawia, co ma narysować, a potem oddaje pracę ubogą w szczegóły i niedokończoną, należy przypuszczać, że coś go gnębi. Być może potrzebuje po prostu więcej pieszczot i zabaw z rodzicami.

Teoretycznie postać mało kolorowa, namalowana bez szczegółów, mówi o złych relacjach dziecka z tą osobą – szkrab raczej nie żywi wobec niej przyjaznych uczuć. Natomiast ktoś, kogo brzdąc przedstawił za pomocą większej liczby barw niż innych, często jest kimś najbardziej podziwianym.

 


Rozmieszczenie rysunku na kartce:

- rysowanie na górze kartki mówi o idealizmie lub marzeniach, bogatej wyobraźni,

- umieszczenie go na środku kartki wskazuje, że odnosi się do spraw najbardziej uświadomionych, podczas gdy innych nie chce ujawnić,

- dolny pas jest ulubionym pasem zmęczonych, często przygnębionych malców,

- pas górny jest wracaniem myślami do przeszłości,

- rysunek namalowany w dolnej lewej linii ujawnia wewnętrzne skrępowanie, a w prawej cechuje wybieganie w przeszłość.

 

Ciekawe podejście. Prawda? Ale tak naprawdę nie powinniście panikować jeśli Wasze dziecko rysuje same smutne osoby, używa ciemnych kolorów, czy nie wykańcza rysunków. Może jeszcze nie umie namalować uśmiechniętej twarzy, nie ma czasu na szczegółowe detale, czy po prostu w danej chwili mu się nie chce. Na przykładzie znajomej i jej córki mogę śmiało stwierdzić, że interpretacja obrazków jest nieco przesadna. Mama zaniepokoiła się, kiedy jej pociecha używała tylko czarnej kredki. Postanowiła pójść z nią do psychologa. Lekarz zaproponował rodzicom banalne rozwiązanie: schowanie ciemnych narzędzi do rysowania. Od tamtego momentu dziewczynka tworzy piękne, kolorowe prace. Po co od razu przypisywać szkrabowi negatywne cechy charakteru?

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Aleksandr Lobanov

Komentarze
07-02-2018
Ocena:
Moje syn najczęściej rysuje samochody albo jakieś pokraczne wzorki - wątpię zeby to coś oznaczało. Chociaż z tymi samochodami to może przyszły mechanik albo kierowca rajdowy ;)
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.