Pożegnanie ze smoczkiem

Myśl o pożegnaniu ze smoczkiem stresuje nie jednego rodzica. Jak odstawić kochanego smoczusia skoro jak nic innego na świecie pomaga uspokoić rozpłakanego malucha, ułatwia zasypianie i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa?

 

smoczek, ssanie smoczka, niemowlak

 

Najlepszy moment na odstawienie smoczka

Według większości pediatrów najlepiej odzwyczaić od smoczka szkraba przed jego drugimi urodzinami. Po pierwsze w tym wieku potrzeba ssania nie jest już tak silna. Co więcej półtoraroczne, czy dwuletnie dziecko jest już w stanie zrozumieć, że smoczek zepsuł się lub gdzieś zagubił.
 

Ssanie smoczka a wady zgryzu

U dzieci do drugiego roku życia ssanie smoczka nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń. Co więcej lepiej gdy maluch używa smoczka niż ssie kciuk. Dzięki smoczkowi szkrab uspokaja się i łatwiej zasypia. Należy tylko pamiętać o tym, że czym częściej maluch ssie, tym bardziej przyzwyczaja się do tego. Dlatego dobrze jest dawać smoka tylko w określonych sytuacjach np. do zasypiania.

Sytuacja komplikuje się u starszych dzieci. Bowiem długotrwałe ssanie może powodować:

  • wady zgryzu;
  • problemy ze ssaniem piersi;
  • kłopoty z jedzeniem z butelki;
  • opóźnienia w nauce mówienia;
  • problemy emocjonalne.

 

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Choć jest wiele metod na odzwyczajanie dziecka od ssania smoczka, to niestety nie zawsze przynoszą szybkie efekty. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie tłumaczyć maluchowi dlaczego nie może dostać ukochanego 'monia'. Być może zginął na placu zabaw, zabrało go jakieś zwierzątko, albo popsuł się. Odzwyczajanie dobrze zacząć podczas urlopu lub dłuższego weekendu, gdyż przez pierwsze noce szkrab może budzić się z płaczem i możecie wszyscy odczuwać zmęczenie. Co więcej w ciągu kilku dni może być płaczliwy, rozdrażniony. Po kilku dniach zrozumie, że smoczek naprawdę zniknął i już nie wróci. 

 

Zdjęcie: Fotolia by © nyul All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu