Jak mądrze nagradzać i karać mniejsze dzieci?

Jednym z najważniejszych narzędzi do wychowania dziecka jest system kar i nagród. Maluch, który jeszcze nie odróżnia samodzielnie dobra od zła, dzięki karom uczy się, co jest nieakceptowane w społeczeństwie.Jednym z najważniejszych narzędzi do wychowania dziecka jest system kar i nagród. Maluch, który jeszcze nie odróżnia samodzielnie dobra od zła, dzięki karom uczy się, co jest nieakceptowane w społeczeństwie.

 

jak-madrze-karax-550x350

 

Za co i jak nagradzać dziecko?

Nagrody nie tylko zachęcają do działania, ale także kształtują poczucie wartości malucha - czuje się wówczas doceniony i kochany. Nie nagradzajmy dziecka za każdą dobrze wykonaną czynność, np. samodzielne zjedzenie posiłku czy zawiązanie sznurowadeł, jeśli stanowi to już dla niego codzienność. Chwaląc dziecko za wszystko zrobimy mu krzywdę - może być później np. nieodporne na krytykę. Nagrody wymierzajmy wtedy, gdy zrobi coś pierwszy raz i przede wszystkim, gdy włoży w to sporo wysiłku. Nie przesadzajmy też z wartością nagrody - najczęściej stosujmy pochwałę słowną. Jeśli dziecko zrobi prawdziwy krok na przód czy odniesie sukces w przedszkolu, możemy zabrać je do kina czy na lody albo kupić wymarzoną zabawkę.

 

Za co i jak karać dziecko?

Karać możemy wyłącznie wtedy, gdy dziecko zrobiło coś z premedytacją - np. jeśli nieświadomie stłukło wazon nie zasłużyło na karę. Podstawową zasadą jest to, że dziecko musi wiedzieć za co jest karane - trzeba mu spokojnie wytłumaczyć, co zrobiło źle i jakie konsekwencje to za sobą niesie. Kara powinna być dopasowana zarówno do wieku, jak i temperamentu dziecka. Jednemu wystarczy pogrożenie palcem, innemu trzeba o wiele więcej, żeby zastanowił się nad swoim zachowaniem. Ważne jest, by karać od razu - nie odkładajmy rozmowy o przewinieniu na później, bo dzieci szybko zapominają i po czasie mogą czuć się niesprawiedliwie ukarane.

 

Nigdy nie karajmy klapsem czy przez nakładanie większej ilości obowiązków domowych, ponieważ będą się one malcowi źle kojarzyć. Karą może być odebranie jednego z przywilejów - np. zakaz oglądania dobranocki czy zabawy kolejką górską.


O czym należy pamiętać?

Ani z nagrodami, ani z karami nie należy przesadzać. Tylko wymierzane od czasu do czasu - w sytuacjach, gdy rzeczywiście jest to koniecznie - dają spodziewany efekt. Druga sprawa to konsekwencja - musimy się trzymać ustalonych przez siebie zasad, inaczej dziecko będzie traktować to pobłażliwie. Po trzecie rodzice muszą się wspierać - mama nie może podważać kary wymierzonej przez tatę i odwrotnie.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © ia_64

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.