Data modyfikacji:

Dogoterapia – co to takiego?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Dogoterapia to jedna z metod terapii dzieci niepełnosprawnych ruchowo, umysłowo lub emocjonalnie. Jak wszyscy wiedzą kontakt ze zwierzęciem potrafi zdziałać cuda, również w przypadku rehabilitacji.

 

dogoterapia-dziecko=terapia-550x350

 

Dogoterapia – dla kogo?

Ten rodzaj terapii szczególnie polecany jest dla osób niepełnosprawnych umysłowo i emocjonalnie, a dopiero w drugiej kolejności dla tych z niepełnosprawnością fizycznym. Psy dzięki swojej bezgranicznej miłości i oddaniu potrafią otworzyć niejedno serce. Szczególnie polecane są w terapii dzieci z autyzmem, zaburzeniami lękowymi zaburzeniami nastroju, zespołem Downa, ADHD, ale również porażeniem mózgowym czy niedowładem kończyn spowodowanym różnymi przyczynami.

 

Dogoterapia – jak działa?

Dogoterapia pozwala przede wszystkim na przerwanie bariery nieśmiałości oraz zwrócenie uwagi małego pacjenta na psa. W przypadku terapii dzieci cierpiących na stany lękowe pies daje poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeśli jest duży. W przypadku autyzmu czy ADHD zwierzę wymusza zwrócenie na siebie uwagi. Każdy pacjent musi wiedzieć jak wygląda pies i w jaki sposób trzeba o niego dbać. Jednym z zadań leczonych tą metodą dzieci, niezależnie od ich stanu jest właśnie opieka nad zwierzęciem, oczywiście w określonym zakresie. Dzięki konieczności np. wyczesania psa, albo głaskania go do snu, powtarzane setki razy ruchy pomagają w usprawnieniu mięśni. Konieczność karmienia czy wyprowadzania psa wymusza na malcu poczucie odpowiedzialności a za razem uczucie współzależności.

 

 

Dogoterapia – jakie psy?

Aby dogoterapia była skuteczna i przede wszystkim bezpieczna, psy dla dzieci są specjalnie szkolone. Wybierane są przede wszystkim rasy znane ze swojej łagodności, opiekuńczości i chęci do zabawy takie jak labradory czy nowofundlandy, ale nie tylko. Właściwie każdy pies, z wyłączeniem ras obronnych i stróżujących, po przeszkoleniu może stać się swego rodzaju rehabilitantem.

 

Dogoterapia – gdzie jest prowadzona?

Terapię z pomocą psów prowadzą specjalnie do tego przygotowane ośrodki. Znajduje się w nich zazwyczaj kilka przeszkolonych psów. Zwierzęta w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego pacjenta mogą być przywożone do szpitala bądź jednostki opiekuńczej, domu, albo to pacjent odwiedza je w ośrodku.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Waldemar


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
01-09-2020
Ocena:
uwielbiamy psy i zawsze nam towarzysza. Pies jest naszym przyjacielem, nawet razem jemy :D Ale on oczywiście swoją karmę maxi natural z biedronki
18-12-2019
Ocena:
My mamy labradora który wabi Leo. Nasza córka jest z nim bardzo zżyta. Wcina Maxi Natural karmy z biedronki, uwielbia spacery oraz zabawy w domu. Nie wyobrażamy sobie życia bez niego
21-12-2018
Ocena:
labradory nadaja sie do tego najlepiej :)
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.