Data publikacji:

Partnerstwo czy małżeństwo? Portrety polskich mam cz. II [wywiad]

Autor: Magdalena Szewczyk

Dziecko to wielka odpowiedzialność obojga rodziców. A co z przyrzeczeniem, że „będę z tobą na wieki”? Jeszcze w latach 90-tych, aby kobieta mogła urodzić dziecko, był potrzebny „papierek” z urzędu lub „bezowata” suknia mieniąca się przed ołtarzem, a na dzieci z nieprawego łoża spoglądano nieprzychylnym wzrokiem.

 

 

Teraz coraz rzadziej liczy się obrządek i udowadnianie przed urzędnikiem czy księdzem, że „tak chcemy być razem na zawsze i na pewno wychowamy dziecko na porządnego człowieka”. Czy obecnie błogosławieństwo państwa/kościoła jest nam nadal potrzebne?

 

Przeczytaj część pierwszą wywiadu: Co kobieta daje swojemu dziecku?

Przeczytaj część trzecią wywiadu: Kiedy kobieta staje się mamą?

Przeczytaj część czwartą wywiadu: O wychowaniu dziecka

 

Małżeństwo dla dziecka - tak, czy nie?

Logo Dzidziusiowo

 

- Dobre pytanie. Zależy, pod jakim kątem rozpatrujemy. W kwestiach formalnych pewnie jest łatwiej z małżeństwem. Choćby u lekarza, nie trzeba wypisywać durnych oświadczeń, że jest się matką dziecka. Ja nie mam ślubu, kiedyś w ogóle nie był mi potrzebny. Teraz chciałabym mieć, ze względu na silną potrzebę bezpieczeństwa. Własnego i mojej rodziny, dzieci… - mówi Asia. Jednak dopiero po urodzeniu Oli i Kasi poczuła, że bycie oficjalnie żoną może dopełnić jej związek: – Po urodzeniu dziewczynek wzięcie ślubu stało się kwestią ważniejszą. Poza tym dzieci bardzo często o to pytają. Ale myślę, że małżeństwo jako przysięga jest głównie dla rodziców i tak na to należy patrzeć.

 

Beata mieszkając za granicą, nie przejmuje się takimi konwenansami i tradycją. Uważa, że ludzie sami dobrze wiedzą czy ślub jest im do czegokolwiek potrzebny. Po co wtrącać się do czyjegoś życia? – Tu gdzie mieszkam istnieje takie coś jak związek partnerski rozumiany na wiele sposobów. Dlatego niekoniecznie muszę mieć ślub. Ale mówienie sobie – mamy dziecko, jestem mamą i tatą, jak najbardziej!

 

Dla Oliwii ślub był bardzo ważny. Chciała, aby wszystko było „po bożemu”. Jednak podkreśla, że także uroczystość zaślubin, wesele to tradycja zarówno w jej jak i męża rodzinie: - Pobraliśmy się w 2009, a pierwsze dziecko urodziłam w 2011 roku. Czyli wszystko mówi samo za siebie. Oliwia twierdzi, że taka kolejność była dla niej odpowiednia. Chciała przejść wszystkie etapy: randek, związku, narzeczeństwa, a potem ślub i… - Nasze dzieci były przemyślane, zaplanowane. Nasz ślub był z czystej miłości, a dzieci z pragnienia ich posiadania i dopełnienia naszej miłości.

 

Dziecko – dopełnienie związku?

Logo Dzidziusiowo

 

- Tak zdecydowanie – opowiada Asia - Dziecko daje spełnienie, poczucie wypełnienia wyższego planu, kontynuację linii. Taką więź, którą się przekazuje z pokolenia na pokolenie i jednocześnie dumę, niezależnie od naszej oceny czy jest grzeczne, czy nie, takie jakie sobie wyobrażaliśmy czy inne. Szczególnie mocno to czuję jak siadam jakby z boku i patrzę jak moje dwie dziewczyny razem się bawią, rozmawiają ze sobą, rozwijają się. Jest to bardzo przyjemne uczucie takiej powiedzmy integracji z wszechświatem i z tym co dla człowieka naturalne.

 

Beata zastanawia się dłuższą chwilę, odpowiada łamiącym się głosem: - Teraz wiem, że tak.

 

A Oliwia? Zawsze wiedziała, że posiadanie dzieci to jej największe pragnienie: - Oj tak jak najbardziej. Dziecko to wielkie marzenie o pełnej, szczęśliwej rodzinie. Chociaż przyznaje, że telewizja, przyjaciółki inaczej przedstawiły jej obraz urodzenia i wychowania dziecka. Początek ją lekko zaskoczył: - Nie powiem, że od początku posiadanie dziecka było przyjemnością, bo bym skłamała. Początki były trudne, ponieważ synek płakał, nie spał w nocy, co przenosiło się na humorek mamy. A co za tym idzie, zgrzyty między partnerami, ale daliśmy radę.

 

A co Wy myślicie o małżeństwie? Potrzebne czy jednak zbędne w dzisiejszych czasach? Jesteście raczej tradycjonalistkami w tym temacie czy wpisujecie się w obecny nurt wolnych związków? Zachęcamy do dzielenia się opinią i dyskusji.

 

Wywiad z Asią, Beatą i Oliwią przeprowadziła Magdalena Cendrowska.

 

Przeczytaj część pierwszą wywiadu: Co kobieta daje swojemu dziecku?

Przeczytaj część trzecią wywiadu: Kiedy kobieta staje się mamą?

Przeczytaj część czwartą wywiadu: O wychowaniu dziecka

 

Zdjęcie: Fotolia all rights reserved


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.