Moje dziecko ma ADHD

ADHD czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi dotyka około 4% dzieci w wieku szkolnym. U chłopców zwykle objawia się nadpobudliwością ruchową. U dziewczynek zaś zaburzeniami uwagi. Mózg dziecka cierpiącego na zespół nadpobudliwości pracuje w specyficzny sposób, utrudniając mu tym samym kontrolowanie własnych zachowań i zdecydowanie osłabiając zdolność koncentracji.

 

adhd

 

Objawy ADHD

 • nadruchliwość - Większa od przeciętnej potrzeba ruchu. Dzieci nie potrafią usiedzieć w miejscu.
 • zaburzenia uwagi - Brak koncentracji i łatwość rozpraszania się.
 • impulsywność - Dziecko działa pod wpływem chwili. Gdy pojawi się impuls działa nie zważając na konsekwencje.

 

ADHD u niemowląt i przedszkolaków

Pierwsze objawy ADHD można zauważyć już w późnym okresie niemowlęcym. Dziecko jest drażliwe, ma zaburzenia łaknienia i potrzebuje mniej snu niż jego rówieśnicy. Gdy maluch zaczyna chodzić widoczna jest nadmierna ruchliwość.

Dzieci z ADHD w wieku przedszkolnym są zazwyczaj impulsywne i nad wyraz ruchliwe. Niekiedy codzienne, rutynowe czynności zabierają im znacznie więcej czasu niż zdrowym dzieciom. Niepowodzenia, nawet te najdrobniejsze, wywołują ataki złości. Dzieci te wybierają zabawy ruchowe: gonitwy, siłowanie się. Działają w sposób ryzykowny i zdecydowanie częściej niż inne dzieci mają różnego typu kontuzje.

 

ADHD u dzieci w wieku szkolnym

Czas, w którym dziecko idzie do szkoły jest momentem przełomowy. Najczęściej w tym okresie diagnozowane jest ADHD. Objawy zespołu nadpobudliwości znacznie się nasilają. Maluch zmienia otoczenie i musi przystosować się do szkolnych reguł. Tymczasem wysiedzenie w spokoju przez 45 minut lekcji jest praktycznie niemożliwe. Dziecko jest nadpobudliwe, agresywne i zazwyczaj ma niepoprawne stosunki z rówieśnikami. Dzieci z ADHD mają niewielu znajomych. Ich sposób bycia zniechęca innych do kolegowania się z nimi. Paradoksalnie to właśnie maluchy z nadpobudliwością bardzo potrzebują przyjaciół. Ich brak może prowadzić do rozwoju depresji i osobowości antyspołecznej.
Dzieci cierpiące na zespół nadpobudliwości zazwyczaj mają gorsze oceny od innych, częściej powtarzają klasę, w szkole postrzegane są jako niesforne i niegrzeczne.

 

ADHD u nastolatków i dorosłych

Około 30% dzieci cierpiących na ADHD wyrasta z nadpobudliwości przed okresem dojrzewania. U pozostałej części na problemy związane z ADHD nakładają się typowe problemy nastolatków. Charakterystycznym symptomem jest krytykowanie wszystkich dookoła, poczucie, że jest się pokrzywdzonym przez los, niska samoocena oraz problemy szkolne.

 

Część osób wkracza z nadpobudliwością w dorosłość. Wówczas najwyraźniejszym objawem ADHD jest zaburzenie uwagi. Niestety często ludzie tacy pozostają odbierani jako niesumienni pracownicy mimo że posiadają odpowiednie umiejętności i kwalifikacje do wykonywania swojej pracy.

 

Przyczyny ADHD

 • zaburzony proces dojrzewania układu nerwowego
 • czynniki środowiskowe - komplikacje w okresie rozwoju płodowego, toksyny w pożywieniu i powietrzu, dym papierosowy w ciąży
 • uwarunkowania genetyczne - około 40% dzieci z ADHD ma rodziców z trwającym w dorosłym życiu zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. A u około 35% dzieci to samo schorzenie występuje u ich rodzeństwa.
 • uwarunkowania psychologiczne - relacje między rodzicami, częste przeprowadzki, kłopoty w szkole mogą nasilać objawy ADHD

 

Leczenie nadpobudliwości

Leczenie nadpobudliwości psychoruchowej jest procesem wielotorowym. Trwa kilka lat i opiera się na:

 • edukacji - wyjaśnianiu rodzinie, dziecku oraz nauczycielom dziecka na czym polega istota ADHD
 • uczestnictwie w warsztatach - dla rodziców i nauczycieli
 • psychoterapii - terapia rodzinna lub terapia indywidualna, bądź grupowa dziecka
 • leczeniu farmakologicznym
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 15, 2018
Wszystko zależy do jakiego specjalisty się trafi. Faszerowanie dziecka przesadną iloscią leków też do niczego dobrego nie doprowadzi. Ale ADHD to rzeczywiscie spory problem dla rodziców, dziecka i jego otoczenia...
Ocena:
Marzec 15, 2016
Czym ADHD da się w ogóle wyleczyć? To możliwe?