Dzień Dziadka – skąd się wywodzi i kiedy jest obchodzony na świecie?

Dziadek to idealny kumpel do zabawy, majsterkowicz, złota rączka, a niekiedy też świetny kucharz. Nie ważne wnuczek czy wnuczka, każde dziecko lgnie do dziadka. Uwielbiają razem czytać bajki, jeździć na sankach i bawić się w piratów. Dziadek jest kochany, że tak jak babcia musi mieć swoje święto. 22 stycznia wnukowie i wnuczki biegną do dziadka z życzeniami i słodkościami.

 

dzień dziadka

 

Skąd się wywodzi dzień dziadka?

Historia dnia Dziadka wywodzi się od dnia Babci, które pojawiło się w kalendarzu w latach 60. XX wieku. O dniu dziadka pomyślano dużo później. Dopiero w 1978 roku pojawił się pomysł dołączenia do święta babci, dnia dziadka. W 1981 oficjalnie wpisano do kalendarza Dzień Dziadka 22 stycznia i do dzisiaj tego dnia je obchodzimy. To święto przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dzień Babci i Dziadka świętuje się wspólnie. Nie mogło przecież tak być, żeby babcia miała święto, a dziadek nie. W końcu dziadek jest równie ważny w życiu wnuków jak i babcia. Niektórzy młodzi dorośli uważają nawet, że dziadek jest ważniejszy, bo dużo bardziej jest skory do zabawy i nie martwi się, kiedy wnuczek lub wnuczka wspina się na drzewo.

Dzień Dziadka na świecie 

Stany Zjednoczone, dzięki mieszkance Wirginii Zachodniej Marian McQuade, która chciała zwrócić uwagę na niedocenienie osób starszych w 1978 roku przez prezydenta ustaniowione Święto Dziadków, które nie ma stałej daty. Przypada zazwyczaj 9 lub 10 września. Również Święto Dziadków, Opa- en Omadag obchodzi się w Holandii, które jest świętem ruchomym. Brazylijczycy składają dziadkom życzenia 26 lipca. W Meksyku Día de Abuelos - Święta Dziadków - obchodzi się w czerwcu. W latach 90. XX wieku papież Jan Paweł II zaproponował, by uczynić 26 lipca Dniem Dziadków, bo to dzień świętych Anny i Joachima, dziadków Jezusa. Natomiast w Japonii nie obchodzi się dnia Dziadka. Jest za to Dzień Szacunku dla Wieku (jap. Keiro no Hi) obchodzone od 1996 roku, 15 września.

 

Pamiętajcie o tym ważnym dniu dla Waszych Dziadków. Możecie złożyć mu życzenia lub zrobić laurkę, inspiracji poszukajcie tutaj. Na pewno z wielką radością dziadkowie przyjmą od was własnoręczne arcydzieło :)

Zdjęcie: Pixabay.com

Komentarze
Dodaj komentarz
19-10-2018
Ocena:
To zawsze dla nas bardzo wzruszający dzień, ale jednoczesnie sprawiajacy duzo radości :)