Plażowe dobre maniery

Denerwują Cię śmieci porozrzucane wśród plażowego piasku, głośne zachowanie niektórych plażowiczów, butelki pływające w morzu i sypiące dookoła piachem rozkrzyczane dzieci? To niestety nadal standard naszych polskich plaż. Aby to zmienić, uczmy dzieci plażowych dobrych manier.

 

plaza_2_550

 

Urlop nad morzem

Zapewne każdy wie, jak wygląda polska plaża podczas sezonu urlopowego. Ręcznik przy ręczniku, ścisk, hałas i brud. Niestety nie wszyscy pamiętają, że plaża to miejsce publiczne, w którym powinniśmy zachowywać się tak, aby nie przeszkadzać innym. Głośne słuchanie muzyki, przeklinanie, brzdęk butelek, papierosowy dym, pety leżące dookoła naszego ręcznika i piłka spadająca co pewien czas na nasz leżak zdecydowanie nie służą wypoczynkowi.

Oczywiście wymagając od innych porządku, sami musimy o niego dbać. Pamiętajmy, aby nie zostawiać po sobie śmieci. Jeśli nie ma w pobliżu kosza zabierzmy je ze sobą i wyrzućmy po drodze.

Jeśli musisz zapalić papierosa, oddal się w miejsce, w którym nikomu nie będziesz przeszkadzać. Uszanuj osoby niepalące, dla których na plaży nie ma nic gorszego niż pety w piasku i zapach dymu papierosowego.

 

Urlop z dzieckiem

Urlop z dzieckiem potrafi być nie lada wyzwaniem. Jeśli plażujemy wraz z maluchem, postarajmy się wytłumaczyć szkrabowi, aby nie krzyczał ludziom nad głowami, nie sypał ich piaskiem i nie polewał wodą. Także zaglądanie innym za parawan i zagadywanie nie zawsze jest mile widziane. Duża część turystów marzy o odpoczynku i spokoju. Niektórzy nie mają cierpliwości do dzieci i dość impulsywnie reagują na ich zaczepki.

Na plaży często pojawia się problem z ubikacją. Jeśli takiej nie ma w pobliżu, a nasza pociecha musi zrobić siusiu nie wysadzajmy dziecka na środku plaży. Zabierzmy je gdzieś na ubocze. Przecież gdyby wszyscy załatwiali swoje potrzeby na polskiej plaży, albo w morzu, smród byłby nie do zniesienia!

 

Z psem nad morze?

Z tego samego powodu w sezonie wakacyjnym wprowadzony jest zakaz wprowadzania zwierząt na plażę. Niestety większość właścicieli czworonogów nadal nie sprząta po swoich futrzakach. A zwierzęce odchody nie dość, że śmierdzą i zanieczyszczają wybrzeże, to dodatkowo mogą przenosić wiele chorób.

Gdy już zostawimy zwierzaka w domu, ograniczymy palenie, zabierzemy ze sobą torbę na śmieci i z dobrym humorem ułożymy się na gorącym piasku, pamiętajmy o jeszcze jednej rzeczy. Polska w dalszym ciągu jest krajem dość konserwatywnym i niektórych szczerze gorszy gdy ktoś opala się topless. Czasem lepiej dla spokoju własnego i z szacunku do innych plażowiczów zasłonić biust.

Mimo wszystko, miłego plażowania i wytrwałości podczas urlopu z dzieckiem!

 

Przeczytaj również:

9 porad jak wybrać wakacje za granicą >>

Wybieramy idealny hotel na urlop z dziećmi >>

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Bobby Earle

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu