Dziecko w Dniu Wszystkich Świętych

Co roku w Dzień Wszystkich Świętych spotykacie się z rodziną na cmentarzu w celu oddania czci zmarłym. W tym roku pierwszy raz chcielibyście zabrać ze sobą swojego maluszka, ale macie wątpliwości. Czy dziecko będzie umiało odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji?

 

1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych

 

Zabierając małe dziecko na cmentarz trzeba mieć na uwadze, że być może maluch będzie biegał między grobami, głośno śmiał się i zadawał krępujące pytania. Nie ma co się dziwić dla malca to nowa sytuacja i nie wie jak powinien się zachować. Aby uniknąć stresujących dla siebie i dziecka chwil warto je przygotować do uczestniczenia w obchodach Wszystkich Świętych.

 

Dziecko w Dniu Wszystkich Świętych

Opowiedz dziecku czemu ten dzień jest taki ważny i co wówczas dzieje się przy grobach. Spokojnie odpowiadaj na wszystkie, nawet najdziwniejsze pytania. Śmierć jest częścią życia i trzeba dziecko oswoić z tym tematem. Nie ma powodu, aby robić z niej tajemnice, bo dzieci same pytają, chcą wiedzieć. Spotykają się przecież ze śmiercią oglądając filmy czy bajki.

 

Mniej więcej do piątego roku życia dzieci mają też bardzo cienką granicę między tym co jest rzeczywistością, a co nie. Wówczas wyobrażają sobie, że zmarła babcia jest aniołkiem, siedzi na chmurce i obserwuje nas z góry.

 

Szykując się do rozmowy z dzieckiem musisz być przygotowana na pytania typu: "A czy tata też umrze?" , "Co babcia je w grobie?", "Czy wujek Leon tam nie marznie?".

 

Najlepiej też zabierz maluszka na cmentarz w spokojny dzień, aby oswoił się z nowym miejscem. Będziesz miała mnóstwo czasu, żeby odpowiedzieć na jego wszystkie pytania, pokazać mu jak zapalamy znicze, opowiedzieć o zmarłych bliskich osobach: pradziadkach, dziadkach, wujkach. Dla dzieci takie rodzinne historie są bezcenne.

 

Po takich przygotowaniach w Dzień Wszystkich Świętych brzdąc nie będzie już tak zestresowany nową dla niego sytuacją.

 

Do dziś wspominam Dni Wszystkich Świętych z mojego dzieciństwa. Dużą atrakcją były dla mnie stragany z łakociami na których babcia kupowała nam obwarzanki. Niezapomniane wrażenie robiły tysiące zapalonych zniczy, tłumy ludzi stojących przy grobach i opowieści o nieżyjących przodkach.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Claudia Paulussen All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Październik 29, 2014
Do pocho - dziękuję, świetny tekst! bardzo dobry pomysł, żeby pójść z dzieckiem na cmentarz PRZED Wszystkimi Świętymi.Cieszymy się i dziękujemy za miły komentarz. Co do pytania, najlepiej mówić prawdę, delikatnie, spokojnym głosem tłumaczyć i wyjaśniać. Nie możemy się przy tym bać, mówmy tak jakby była to zupełnie naturalna sprawa. Każde dziecko reaguje inaczej więc warto przy tym obserwować reakcje dziecka.
Ocena:
Październik 29, 2014
dziękuję, świetny tekst! bardzo dobry pomysł, żeby pójść z dzieckiem na cmentarz PRZED Wszystkimi Świętymi, niech wtedy wszystko dotyka, poznaje, wtedy w samo święto będzie znacznie spokojniejsze i nie będzie za bardzo przeszkadzać ludziom, którzy mogą na świeżo przeżywać ból po czyjejś stracie. Bardzo byłbym wdzięczny za podpowiedzi, co odpowiadać na takie "dziwne" pytania jak w tekście... może ktoś ma jakieś pomysły jak jeszcze przygotować maluszka do spotkania ze śmiercią???