Dziecko w kościele

Bardzo często rodzice razem ze swoimi pociechami pragną celebrować mszę świętą w kościele. Niestety równie często rodzą się wątpliwości, jak okiełznać temperament dziecka podczas Eucharystii. Dziecko w kościele to wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale też dla duchownych.

Niania ważniejsza od mamy - jak temu zapobiegać

Wracasz po pracy do domu, a Twoje dziecko zamiast się przytulić i Cię pocałować trzyma się uparcie opiekunki. Nie chce pozwolić jej wyjść i nie interesuje się Tobą. Czy w takiej sytuacji konieczna jest walka mama kontra opiekunka, której nagrodą będą uczucia dziecka? Niekoniecznie…

Wpływ telewizji na rozwój dziecka

Obcowanie dzieci z wynalazkami technicznymi takimi jak telewizor, komputer czy telefon komórkowy to obecnie coś zupełnie normalnego. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której dziecko nie ma z nimi żadnego kontaktu. Jak mądrze korzystać z telewizji i komputera na co dzień?

Mój syn, moja krew, czyli niedaleko pada jabłko od jabłoni

Wielu ojców, patrząc na poczynania swojego syna, mówi z dumą: „Moja krew”. Z psychologicznego punktu widzenia mają więcej racji niż przypuszczają. Uwarunkowania genetyczne decydują nie tylko o wyglądzie zewnętrznym, warunkach fizycznych dorastającego „młodego mężczyzny”.

Córeczka tatusia

Jestem szczęśliwym ojcem dwójki dzieci – 5. letniego Adasia i niespełna 3. letniej Asi. Na co dzień mam możliwość doświadczać dwóch zupełnie różnych relacji. Jednej z synem i drugiej z córeczką.

Mały outsider

Twoje dziecko izoluje się od reszty rówieśników? Zamiast bawić się z kolegami samotnie siedzi w kącie? Nie sprawia mu przyjemności przebywanie z innymi dziećmi? Co robić? Czy zachęcać go do spotkań z ludźmi czy pozwolić, aby mały outsider jednak pozostał sobą?

Co dziecko powinno wiedzieć, gdy się zgubi?

Może tak się zdarzyć, że nasze dziecko odłączy się od nas na chwilę i się zgubi. Co wtedy? Czy nasze maluchy są gotowe na taką sytuację? Czy wiedzą (choćby w teorii), co zrobić? Na wszelki wypadek nauczmy dziecko podstawowych informacji o nim samym i o nas, oraz tego, co w takim przypadku mają zrobić. Zapraszam do krótkiego poradnika na ten właśnie temat.

To powinno Cię zaniepokoić, czyli kiedy do logopedy?!

Wbrew powszechnej opinii logopedzi nie zajmują się tylko i wyłącznie leczeniem wad wymowy. Zakres ich pracy jest znacznie szerszy. Do takiego specjalisty możemy się udać już w pierwszych dniach życia dziecka, a jeśli nasz maluch to wcześniak, będzie to wręcz wizyta obowiązkowa. Dobrze jest uświadomić sobie kiedy warto się do niego wybrać i w jakich przypadkach może nam pomóc.

Skąd się biorą dzieci, czyli rozmowy o rozmnażaniu

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym dziecko zadaje "to" pytanie. Prędzej czy później i Ty usłyszysz: „Mamo/Tato, skąd się wziąłem, skąd się biorą dzieci?”. Jak się wtedy zachować, co i ile powiedzieć dziecku? Warto o tym pomyśleć wcześniej. Na szczęście jest kilka zasad dotyczących tego tematu. Zapraszamy.

O wychowaniu dzieci kiedyś i dziś [felieton]

Kiedyś, gdzieś na spacerze rzucił mi się w oczy prawdziwy zabytek – dziecięcy rower „Reksio”, na którym sam zaliczałem pierwsze kilometry, upadki i otarcia, jeżdżąc w ... Tak, chciałem napisać w kasku, ale przecież 20-30 lat temu nikt z nas nie myślał o tym, by założyć kask. Co jeszcze się zmieniło przez te 30. parę lat? Zapraszam na sybiektywny felieton o wychowaniu kiedyś i dziś.