Co dziecko powinno wiedzieć, gdy się zgubi?

Może tak się zdarzyć, że nasze dziecko odłączy się od nas na chwilę i się zgubi. Co wtedy? Czy nasze maluchy są gotowe na taką sytuację? Czy wiedzą (choćby w teorii), co zrobić? Na wszelki wypadek nauczmy dziecko podstawowych informacji o nim samym i o nas, oraz tego, co w takim przypadku mają zrobić. Zapraszam do krótkiego poradnika na ten właśnie temat.

To powinno Cię zaniepokoić, czyli kiedy do logopedy?!

Wbrew powszechnej opinii logopedzi nie zajmują się tylko i wyłącznie leczeniem wad wymowy. Zakres ich pracy jest znacznie szerszy. Do takiego specjalisty możemy się udać już w pierwszych dniach życia dziecka, a jeśli nasz maluch to wcześniak, będzie to wręcz wizyta obowiązkowa. Dobrze jest uświadomić sobie kiedy warto się do niego wybrać i w jakich przypadkach może nam pomóc.

Skąd się biorą dzieci, czyli rozmowy o rozmnażaniu

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym dziecko zadaje "to" pytanie. Prędzej czy później i Ty usłyszysz: „Mamo/Tato, skąd się wziąłem, skąd się biorą dzieci?”. Jak się wtedy zachować, co i ile powiedzieć dziecku? Warto o tym pomyśleć wcześniej. Na szczęście jest kilka zasad dotyczących tego tematu. Zapraszamy.

O wychowaniu dzieci kiedyś i dziś [felieton]

Kiedyś, gdzieś na spacerze rzucił mi się w oczy prawdziwy zabytek – dziecięcy rower „Reksio”, na którym sam zaliczałem pierwsze kilometry, upadki i otarcia, jeżdżąc w ... Tak, chciałem napisać w kasku, ale przecież 20-30 lat temu nikt z nas nie myślał o tym, by założyć kask. Co jeszcze się zmieniło przez te 30. parę lat? Zapraszam na sybiektywny felieton o wychowaniu kiedyś i dziś.

Kieszonkowe dla dziecka - ile, jak często i od kiedy wypłacać?

Przez pierwsze lata życia dzieci są całkowicie uzależnione od naszych decyzji zakupowych. Ale czy powinny mieć również możliwość samodzielnego decydowania np. dzięki kieszonkowemu? Jeśli tak, to w jakiej formie, jak często i od kiedy wprowadzać im kieszonkowe? Jakie mogą być plusy i minusy takiego rozwiązania?

Partnerstwo czy małżeństwo? Portrety polskich mam cz. II [wywiad]

Małżeństwo, czy może wystarczy partnerstwo? Jakie są korzyści, a jakie przeszkody takiego rozwiązania? Czy w dzisiejszych czasach małżeństwo jest nam potrzebne do tego by mieć dzieci?

Kiedy kobieta staje się mamą? Portrety polskich mam cz. III [wywiad]

Gdy na teście pojawiają się dwie kreseczki, nagle zdajemy sobie sprawę, że wydarzyło się coś wielkiego – rośnie w nas nowe życie. Czy dam sobie radę jako mama?

O wychowaniu dziecka. Portrety polskich mam cz. IV [wywiad]

Jedni uważają, że dziecko po urodzeniu to biała karta, którą rodzice mogą dowolnie kształtować. Inni oponują, twierdząc że pewnych właściwości charakteru nie da się zmienić. Jak wygląda plan wychowania i czy jest on spójny z tym, co o wychowaniu dzieci myśleliśmy przed ciążą?

10 przykazań dobrego ojca

Chciałbyś być supertatą, ale nie wiesz od czego zaczęć? Pomoże Ci w tym nasz poradnik i 10 zasad, którymi kierują się najlepsi ojcowie w relacjach tata - dziecko.

Uczymy dzieci bezpieczeństwa na drogach [Felieton]

„Szymon, stój! Tam jeżdżą auta, musimy iść razem!” – wołam głośno i Szymon zatrzymuje się posłusznie przy krawędzi chodnika. Podchodzę do niego, chwytam za dłoń i po upewnieniu się, że nie nadjeżdża żaden samochód, przechodzimy spokojnie na drugą stronę drogi. Tak jest dziś, a jak do tego doszliśmy?