Zapalenie jamy ustnej - co do ręki to do buzi

Ciekawe świata maluchy mają tendencję do chwytania wszystkiego, co znajduje się na ich drodze i wzbudzi zainteresowanie. Biorą do rąk nie tylko zabawki, ale też inne przedmioty znajdujące się przypadkowo w ich zasięgu. Następnie większość z tych rzeczy wędruje wprost do buzi szkraba, szczególnie jeśli właśnie ząbkuje. Niestety często kończy się to czymś więcej niż tylko zaspokojeniem ciekawości.

 

zapalenie-jamy-ustnej-550x350
Wraz z zabawkami, czy innymi przedmiotami do buzi trafiają rączki, a z nimi wirusy, bakterie, jaja pasożytów itd. Jednym słowem kłopoty. Częstą przypadłością małych dzieci jest zapalenie jamy ustnej. Czasem zalicza się ją do grupy chorób brudnych rąk, ponieważ do zakażenia dochodzi właśnie poprzez kontakt ręce - usta.

 

Objawy zapalenia jamy ustnej u dzieci

Zapalenie jamy ustnej u niemowląt i małych dzieci zazwyczaj rozpoczyna się od podwyższonej temperatury oraz utraty apetytu. Malec z powodu bólu, który odczuwa podczas gryzienia czy połykania, nie chce przyjmować pokarmów. Siłą rzeczy dziecko staje się marudne i płaczliwe. Po 2. lub 3. dniach dochodzą takie objawy jak zaczerwienienie, rozpulchnienie i ranki w jamie ustnej.

Leczenie i postępowanie podczas choroby

W większości przypadków leczenie zapalenia jamy ustnej nie jest skomplikowane. Choroba trwa około tygodnia. Niezależnie od tego jak przebiega, dziecko powinno być pod opieką lekarza. Najczęściej należy podawać maluchowi syropy i płukanki jamy ustnej. Na rynku dostępne są także najróżniejsze maści i żele, które łagodzą ból. Można użyć tego samego preparatu, którego stosuje się do uśmierzenia bólu dziąseł spowodowanego ząbkowaniem.

W początkowej fazie choroby, ze ze względu na silny ból przy gryzieniu i połykaniu, maluch może odmawiać jedzenia. Dlatego dietę najlepiej zmienić na półpłynną i namawiać na zjedzenie choć trochę, mimo że maluch będzie marudzić podczas przełykania. W tym czasie podajemy również dużo płynów, nawet więcej niż przed wystąpieniem zapalenia jamy ustnej. Organizm małego dziecka zbyt szybko się odwadnia, by nie dostarczać mu odpowiedniej ilości wody, czy innych płynów. W bardziej zaawansowanych przypadkach tej choroby brudnych rąk lekarz może zdecydować się na terapię antybiotykową, a także leki przeciwzapalne.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © SergiyN

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Wrzesień 3, 2016
Opryszczka jamy ustnej u dzieci moze miec bardzo ciezki przebieg i moze doprowadzic do infekcji oka grozacej utrata wzroku przez dziecko.