Upławy u dziewczynek

Upławy – to nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Zwykle towarzyszy im swędzenie i pieczenie sromu lub pochwy. Są objawem jakiejś infekcji układu moczowo-płciowego i pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego, z czym koniecznie należy się udać do lekarza. Upławy pojawić się mogą nie tylko u dorosłych kobiet, ale też u małych dziewczynek. Nie należy wpadać w panikę, ale nie można ich także ignorować.

 

dziewczynka-jesien-smutek-550

 

Przyczyny

Jest wiele czynników, które mogą wywołać infekcje dróg rodnych u dziewczynek: kąpiele (w basenach, ale i przydomowych basenikach, w których szybko mogą się rozwinąć niekorzystne patogeny), niestaranne wycieranie się (dzieciom zawsze się spieszy i nie przywiązują do tego wagi, zdarza się im też popuszczać niewielką ilość moczu, co sprzyja rozwojowi bakterii), wyjałowienie organizmu kuracją antybiotykową, zaniedbania higieniczne, zakażenia pasożytami. Infekcjom sprzyja też budowa anatomiczna: małe dziewczynki nie mają podściółki tłuszczowej w wargach większych ani owłosienia łonowego, zbyt małe są też ich wargi sromowe mniejsze – wszystko to chroni dorosłe kobiety.

 

Objawy i leczenie

Nietrudno je zauważyć, zwykle dziecko skarży się na pieczenie, swędzenie, ból, a delikatna skóra jest zaczerwieniona i wyraźnie podrażniona. Dziecko często sika, popuszcza niewielkie ilości moczu, płacze podczas sikania, często łapie się za bolące miejsce. Zignorowanie pierwszych objawów szybko może doprowadzić do pojawienia się upławów. Pojawienie się jakiejkolwiek wydzieliny u dziecka powinno skłonić do zaczerpnięcia porady lekarskiej u pediatry lub ginekologa. Musi to być jednak ginekolog dziecięcy bądź lekarz, co do którego jesteśmy pewni, że będzie umiał dokonać badania w sposób jak najmniej stresujący dziecko. 


Jeżeli przyczyną upławów jest zapalenie, to zwykle łatwo je leczyć. Niezwykle ważna jest jednak profilaktyka, gdyż infekcje pochwy często nawracają. Dlatego trzeba dbać o następujące zasady higieny: czystość w łazience, mycie toalety środkami, które dezynfekują, ale nie mają własności drażniących, staranne spłukiwanie wanny po umyciu jej, osobisty ręcznik, unikanie wspólnej kąpieli (w razie potrzeby rezygnacja z basenu), nauczenie prawidłowego podcierania się (w kierunku od przodu ku tyłowi), stosowanie delikatnego mydła do higieny intymnej, najlepiej takiego zawierającego bakterie kwasu mlekowego, które są naturalną ochroną przed zakażeniem.

 

Zdjęcie: fotolia by Alena Ozerova

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu