Wszawica - co zrobić gdy zauważysz ją u dziecka?

Wydawać by się mogło, że kojarząca się z biednymi środowiskami wszawica w dzisiejszym, stawiającym na sterylność świecie jest coraz rzadszym zjawiskiem. Niestety, jest ona wciąż popularna, szczególnie wśród dzieci - w przedszkolach i szkołach. Przeczytaj, jak się objawia i jak z nią walczyć.

 

Choroba w ostatnich latach dotyka coraz częściej dzieci w przedszkolach jak również szkołach.

 

Co to za choroba?

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, której sprzyja kontakt z drugim, zarażonym nią człowiekiem. Wyróżniamy trzy rodzaje wszawicy: głowową, łonową oraz odzieżową. Najpopularniejsza, zwłaszcza u dzieci, jest ta pierwsza odmiana. Powodująca ją wesz głowowa żyje ok. miesiąca - w tym czasie składa od 200 do 300 jaj zwanych gnidami. O wszawicy nie jest już tak głośno jak kiedyś, ale pielęgniarki w szkołach wciąż regularnie sprawdzają dzieciom głowy (na co na początku roku rodzice pisemnie wyrażają zgodę). 

 

Objawy – jak wykryć wszawicę?

Tym, co powinno Cię zaniepokoić, jest ciągłe drapanie się przez Twoje dziecko po głowie. Jeśli uważnie przyjrzysz się skórze głowy, na której znajdują się wszy, dojrzysz małe punkty o wielkości łebka szpilki. Mogą być białe lub brązowe - w tym drugim przypadku oznacza to, że wszy są tuż przed wylęgnięciem. Dorosłe wszy mają od 2 do 3 mm, a ich kolor zależy od koloru włosów osoby, na której pasożytują: u blondynów będą one białe, zaś u osób o ciemnym kolorze włosów - ciemne. Bądź też czujna, jeśli zauważysz zaczerwieniania na skórze głowy, jest to kolejny sygnał świadczący o tym, że na skórze prawdopodobnie zalęgają się wszy.

 

 

Leczenie

Chcąc pozbyć się wszy u swojej pociechy, musisz zadbać zarówno o skórę jej głowy, jak i o rzeczy, z którą miała bezpośredni kontakt. Jeśli chodzi o leczenie, pomocne będą preparaty i szampony, które zawierają permetynę, lindan lub roztwór dimetikonu. Na rynku dostępny jest Linicin Lotion, bezpieczny dla dzieci preparat na wszy. Pamiętaj, żeby często dezynfekować szczotki, grzebienie i wszelkie akcesoria do włosów, których używasz do pielęgnacji włosów dziecka (mocz je w  gorącej wodzie z mydłem przez ok. 20 minut). Pościel i ubrania wypierz w wysokiej temperaturze, odkurz też całe mieszkanie.

 

Zapobieganie

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego podpowiadamy, co zrobić, by nie dopuścić do pojawienia się wszy na głowie twojej pociechy.

  1. Uświadamiaj dziecko - uczul je na to, że szczotka i grzebień to prywatne akcesoria. Nawet bliska koleżanka czy kolega może zarazić się wszami od innego dziecka!
  2. Jeśli dostrzeżesz problem w klasie lub grupie, do której uczęszcza twoje dziecko - postaraj się, by nie brało udziału w grupowych zabawach wymagających bezpośredniego fizycznego kontaktu z pozostałymi dziećmi
  3. Rozmawiaj z innymi rodzicami i wychowawczyniami - wszawica to delikatny problem, ale innym rodzicom zależy na ustrzeżeniu się przed nią dokładnie tak samo, jak i tobie. A szybka reakcja może zapobiec rozprzestrzenieniu się wszy na większą skalę!

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu