Próchnica mlecznych ząbków

Z niecierpliwością wypatrujesz u swojego maleństwa ząbków. A gdy mały króliczek przejdzie już przez pierwsze ząbkowanie, myślisz, że możesz odetchnąć z ulgą. Niestety mamy smutną wiadomość, nie do końca tak jest. Dlaczego? Bo gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne maluszek narażony jest na powstanie próchnicy. W związku z tym od samego początku, musisz pamiętać, aby regularnie dbać o higienę jamy ustnej swojego smyka. Ważne też, by dziecku nie podawać słodkich posiłków oraz przepajać maluszka wodą.

 

Kiedy tylko pojawi się pierwszy ząbek u dziecka, pamiętaj o jego myciu!

 

Co to jest próchnica?

Ubytki w zębach powstają w wyniku zakaźnej choroby infekcyjnej wywołanej przez bakterie próchnicotwórcze, głównie Streptococcus mutans i Lactobacilli.

Znajdujące się w jamie ustnej bakterie próchnicotwórcze rozkładają spożywane przez dziecko cukry i osadzają się na zębach w postaci płytki nazębnej. Bakterie produkują niebezpieczne kwasy, które z kolei powodują demineralizację i niszczenie szkliwa, a następnie również zębiny. Niestety w zębach mlecznych szkliwo nie jest jeszcze w pełni zmineralizowane i próchnica pojawia się szybciej niż w zębach stałych. W związku z tym niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej ząbkującego maluszka.

 

Próchnica - co ją powoduje?

 • bakterie kwasotwórcze - tworzą tzw. płytkę nazębną 
 • węglowodany -  dostarczane z pożywieniem  stanowią pożywkę dla bakterii
 • mała ilość wydzielanej śliny
 • niedostateczna higiena jamy ustnej

Podatność na próchnicę jest cechą osobniczą. Niektórzy ludzie są bardziej na nią podatni, inni mniej. Bardzo ważny jest również kształt zębów - dużo porowatych wyżłobień, czy nierówny zgryz sprzyjają jej powstawaniu. Dlatego jeśli Twoja rodzina ma problemy z próchnicą, maluszek również może je mieć.

 

 

Jak dochodzi do zakażenia?

Każdy człowiek (oprócz noworodka) w swojej jamie ustnej posiada bakterie próchnicotwórcze, a te przenoszone są za pośrednictwem śliny. Dlatego nie powinno korzystać się z tych samych sztućców, kubeczków, oblizywać smoczków dziecka i całować w usta.

 

Do zakażenia dziecka bakteriami próchnicotwórczymi po raz pierwszy dochodzi najczęściej pomiędzy 19, a 31 miesiącem życia dziecka i po raz kolejny między 6, a 12 rokiem życia.

 

Profilaktyka próchnicy

Dziecięce ząbki zaczynamy myć gdy tylko się pojawią! Ponieważ dziąsła są bardzo delikatne zęby myjemy gazikiem owiniętym na palec i zwilżonym przegotowaną wodą bądź rumiankiem.

W sprzedaży jest też specjalna pasta bez fluoru, ale z żelem krzemowym i ksylitolem przeznaczona dla dzieci od 6 miesiąca życia Nenedent-baby. Należy ją nałożyć na dołączoną szczoteczkę i ostrożnie, okrężnymi ruchami czyścić pierwsze ząbki dziecka.

Pasty do zębów mlecznych z obniżoną zawartością fluoru można stosować dopiero wówczas gdy maluszek potrafi już wypluwać. Ząbki należy myć po każdym posiłku. Powinniśmy także unikać słodkich napoi i soków, papkowatych oraz łatwo oklejających zęby pokarmów.

 

Najlepsze dla zębów dziecka jest karmienie piersią. Dlaczego?

 • Po pierwsze, ssąc pierś dzidziuś ćwiczy mięśnie zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia wad zgryzu. 
 • Po drugie, pokarm z brodawki sutkowej omija ząbki i jest aplikowany wprost do gardła maluszka. Natomiast u dzieci karmionych lub przepajanych butelką może wystąpić próchnica butelkowa.

Dlatego karmiąc lub przepajając dziecko butelką musisz trzymać się kilku zasad:

 • karm dziecko gdy jest rozbudzone
 • płyny podawane dziecku w nocy nie mogą zawierać cukru ani skrobi
 • po każdej kaszce, mleku, sokach (po sokach trzeba odczekać pół godziny aż ph się zneutralizuje, bo gdy jest odczyn kwaśny w buzi szybciej ściera się szkliwo)
 • i herbatkach koniecznie myj maluszkowi zęby.

Najgorsze dla zębów są gęste, słodkie kaszki oraz soki. Oblepiają one ząbki, a zawarty w nich cukier (skrobia, laktoza i naturalne cukry owocowe) są doskonałym pożywieniem dla bakterii próchnicotwórczych.

 

Skutki próchnicy

 • Błyskawicznie rozprzestrzenia się na pozostałe (także stałe) zęby
 • Niszcząc szkliwo i zębinę dociera do miazgi powodując duży ból
 • Może prowadzić do powstania ropni około zębowych i zgorzeli
 • Szpeci i powoduje kompleksy
 • Bakterie ropne wędrują po organizmie i mogą uszkadzać stawy oraz zastawki i mięsień sercowy
 • Osłabiają także odporność
 • Zepsute ząbki utrudniają dokładne gryzienie i żucie
 • Przedwczesna utrata zębów prowadzi do wad zgryzu.

Niestety te maluchy, u których występuje próchnica zębów mlecznych mają dużą skłonność do choroby zębów stałych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka już od pierwszych ząbków.

 

Dowiedz się więcej na: Nenedent

 

 

Zdjęcia: materiały promocyjne i Fotolia.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.