Próchnica mlecznych ząbków

Z niecierpliwością wypatrujesz u swojego maleństwa ząbków. A gdy mały króliczek przejdzie już przez pierwsze ząbkowanie możesz odetchnąć z ulgą. Nie do końca. Gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne maluszek narażony jest na powstanie próchnicy. Dlatego już od samego początku regularnie dbaj o higienę jamy ustnej swojego smyka, unikaj słodkich posiłków i przepajaj maluszka wodą.

 

prochnica_duze

 

Co to jest próchnica?

Dziury w zębach powstają w wyniku zakaźnej choroby infekcyjnej wywołanej przez bakterie próchnicotwórcze, głównie Streptococcus mutans i Lactobacilli.

Znajdujące się w jamie ustnej bakterie próchnicotwórcze rozkładają spożywane przez dziecko cukry i osadzają się na zębach w postaci płytki nazębnej. Bakterie produkują niebezpieczne kwasy, które z kolei powodują demineralizację i niszczenie szkliwa, a następnie również zębiny. Niestety w zębach mlecznych szkliwo nie jest jeszcze w pełni zmineralizowane i próchnica pojawia się szybciej niż w zębach stałych. W związku z tym niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej ząbkującego maluszka.

 

Co powoduje próchnicę

 • bakterie kwasotwórcze - tworzą tzw. płytkę nazębną 
 • węglowodany -  dostarczane z pożywieniem  stanowią pożywkę dla bakterii;
 • mała ilość wydzielanej śliny;
 • niedostateczna higiena jamy ustnej.

Podatność na próchnicę jest cechą osobniczą. Niektórzy ludzie są bardziej na nią podatni inni mniej. Kształt zębów - dużo porowatych wyżłobień, czy nierówny zgryz sprzyjają jej powstawaniu. Dlatego jeśli w Twoja rodzina ma problemy z próchnicą, maluszek również może je mieć.

 

Próchnica - jak dochodzi do zakażenia?

Każdy człowiek (oprócz noworodka) w swojej jamie ustnej posiada bakterie próchnicotwórcze, a te przenoszone za są za pośrednictwem śliny. Dlatego nie powinno korzystać się z tych samych sztućców, kubeczków, oblizywać smoczków dziecka i całować w usta.

Do zakażenia dziecka bakteriami próchnicotwórczymi po raz pierwszy dochodzi najczęściej pomiędzy 19, a 31 miesiącem życia dziecka i po raz kolejny między 6, a 12 rokiem życia.

 

Profilaktyka próchnicy

Dziecięce ząbki zaczynamy myć gdy tylko się pojawią. Ponieważ dziąsła są bardzo delikatne zęby myjemy gazikiem owiniętym na palec i zwilżonym przegotowaną wodą bądź rumiankiem. W sprzedaży jest też specjalna pasta bez fluoru, ale z żelem krzemowym i ksylitolem przeznaczona dla dzieci od 6 miesiąca życia (Nenedent-baby). Należy ją nałożyć na dołączoną 'szczoteczkę' i ostrożnie, okrężnymi ruchami czyścić pierwsze ząbki dziecka. Pasty do zębów mlecznych z obniżoną zawartością fluoru można stosować dopiero wówczas gdy maluszek potrafi już wypluwać. Lepiej wybrać te o smaku miętowym, gdyż owocowe dzieci chętniej połykają. Ząbki należy myć po każdym posiłku. Powinniśmy także unikać słodkich napoi i soków, papkowatych oraz łatwo oklejających zęby pokarmów .

Najlepsze dla zębów dziecka jest karmienie piersią. Po pierwsze ssący pierś dzidziuś ćwiczy mięśnie zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia wad zgryzu. 

Po drugie pokarm z brodawki sutkowej omija ząbki i jest 'aplikowany' wprost do gardła maluszka. Natomiast u dzieci karmionych lub przepajanych butelką próchnica butelkowa.

Dlatego karmiąc lub przepajając dziecko butelką musisz trzymać się kilku zasad:

 • karm dziecko gdy jest rozbudzone
 • płyny podawane dziecku w nocy nie mogą zawierać cukru ani skrobi;
 • po każdej kaszce, mleku, sokach (po sokach trzeba odczekać pół godziny aż ph się zneutralizuje, bo gdy jest odczyn kwaśny w buzi szybciej ściera się szkliwo);
 • i herbatkach koniecznie myj maluszkowi zęby.

Najgorsze dla zębów są gęste i słodkie kaszki oraz soki. Oblepiają one ząbki, a zawarty w nich cukier (skrobia, laktoza i naturalne cukry owocowe) są doskonałym pożywieniem dla bakterii próchnicotwórczych.

 

Skutki próchnicy

 • Błyskawicznie rozprzestrzenia się na pozostałe (także stałe) zęby;
 • Niszcząc szkliwo i zębinę dociera do miazgi powodując duży ból;
 • Może prowadzić do powstania ropni około zębowych i zgorzeli;
 • Szpeci i powoduje kompleksy;
 • Bakterie ropne wędrują po organizmie i mogą uszkadzać stawy oraz zastawki i mięsień sercowy
 • Osłabiają także odporność;
 • Zepsute ząbki utrudniają dokładne gryzienie i żucie;
 • Przedwczesna utrata zębów prowadzi do wad zgryzu.

Niestety te maluchy, u których występuje próchnica zębów mlecznych mają dużą skłonność do choroby zębów stałych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka już od pierwszych ząbków.

 

Zdjęcie: Fotolia by © AlexQ All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu