Próchnica butelkowa

Próchnica butelkowa obejmuje około 5% populacji. Charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem i jest wynikiem długotrwałego karmienia butelką. Często pojawia się nagle powodując rozległe zmiany w uzębieniu niemowląt i przedszkolaków.


Próchnica butelkowa

 

Maluszek pijący z butelki jest narażony na próchnicę ponieważ zawarty w sokach, mleku i herbatkach cukier ma długotrwały kontakt z zębami. Dodatkowo kolejnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo choroby jest usypianie dziecka przy butelce. Podczas snu zdecydowanie zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, a co za tym idzie zwiększa się poziom zakwaszenia w jamie ustnej, a to prowadzi do próchnicy.

 

Próchnica butelkowa - Pierwsze objawy

Początkowo pojawiają się zmiany na górnych jedynkach w pobliżu dziąseł. Próchnica szybko postępuje, zagarnia coraz większe powierzchnie i w bardzo krótkim czasie może kompletnie zniszczyć wszystkie ząbki. Dlatego jeśli zauważysz niepokojące objawy (białe lub brązowe plamy na górnych przednich zębach) NIEZWŁOCZNIE pokaż malca dentyście.

 

Profilaktyka próchnicy butelkowej

  • Przyzwyczajaj maluszka do picia niegazowanej wody mineralnej.
  • Nie dosładzaj soczków i herbatek.
  • Przed pojawieniem się ząbków myj jamę ustną dziecka nasączonym przegotowaną wodą wacikiem.
  • Gdy przebiją się ząbki, używaj szczoteczki przeznaczonej dla niemowląt np. nakładanej na palec.
  • Nie pozwalaj dziecku zasypiać przy butelce.
  • Nie karm malca butelką dłużej niż jest to konieczne.
  • Jak najszybciej ucz malucha jedzenia łyżeczką i picia z kubeczka .

Próchnica butelkowa - leczenie

Aby zatrzymać dalszy rozwój próchnicy mleczne ząbki impregnuje się (lapisowanie to potoczna nazwa, raczej nieprawidłowa). Zabieg ten polega na nasączeniu zęba 40% roztworem azotanu srebra. Wytrącające się srebro ma silne właściwości bakteriobójcze i pomaga zahamować rozwój choroby. Tak zabezpieczonych zębów nie trzeba usuwać, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju stałego uzębienia i prawidłowego zgryzu. Niestety lapisowane ząbki mają bardzo ciemny, czarny kolor w miejscach gdzie już wdała się próchnica, co wygląda mało estetycznie.

Zepsute ząbki bolą i są wrażliwe na ciepłe oraz zimne jedzenie i napoje. Dlatego, aby uchronić dziecko przed bólem pamiętaj o regularnej, dokładnej pielęgnacji jamy ustnej, odpowiedniej, bogatej w witaminy, wapń i fosfor diecie oraz systematycznych wizytach u stomatologa. Zapobiegając próchnicy butelkowej chronisz dziecko przed wieloma groźnymi chorobami będącymi jej skutkiem.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Zsolt Bota Finna All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 25, 2015
To nie jest kwestia mody. Język akenglsii to obecnie język binzesu i język techniki bez jego znajomości niczego nie zdziałasz ani w jednym ani w drugim. Można się z tym nie zgadzać, prf3bować negować, ale fakty są takie, że jak będziesz chciał zasięgnąć fachowej wiedzy na temat protokołf3w routingowych albo technologii GSM, UMTS to bez języka akenglsiiego na chwilę obecną jest to niemożliwe. To nie jest moda to jest światowy standard.Rekin jest piwem o amerykańskim rodowodzie. Można go nazwać po polsku, można i po angielsku, twf3rcy poszli w tym drugim kierunku. Napis Shark pewnie lepiej pasował do koszulek i logotypf3w imitujących znaki ostrzegawcze na amerykańskich plażach. Sam styl rf3wnież stamtąd pochodzi, więc angielska nazwa tylko podkreśla skąd płynęła inspiracja.Co do twojej opinii na temat Skandynawii, zatracania się narodf3w i więzi mam obecnie kilku znajomych pracujących w Norwegii i muszę Ci powiedzieć, że ich relacje są zgoła odmienne. Jedyna rf3znica to taka, że w Norwegii poza językiem ojczystym, praiwe każdy włada też akenglsiim i nawet w najmneijszej wsi można przeprowadzić swobodną konwersację. U nas znajomość językf3w obcych jest jedną z najsłabszych w Europie, a dogadanie się nawet w centrum miasta częśto bywa dla obcokrajowca kłopotliwe wiem, bo widziałęm podczas Euro.
Ocena:
Sierpień 29, 2014
my już po karmieniu butelką, teraz pijemy wodę i soki. ale soki tylko bez cukru i konserwantów