Próchnica butelkowa

Próchnica butelkowa bardzo często dotyka niemowlaki, a nawet przedszkolaki. Dlaczego? Bo maluszek, który pije z butelki, szczególnie produkty słodzone jak soki, mleko czy herbatki, jego ząbki mają długotrwały kontakt z cukrem, co może szybko doprowadzić do próchnicy. Próchnica pojawia się nagle, ma gwałtowny przebieg i często powoduje rozległe zmiany w uzębieniu dzieci. Jakie są jej pierwsze objawy, jak jej zapobiec, żeby nie leczyć?

 

Próchnica butelkowa

 

Skąd się bierze próchnica?

Próchnica to bakterie z rodziny streptokoków, które odżywiają się przede wszystkim cukrem, szczególnie tym ze słodkich napojów oraz owoców. Bakterie wytwarzają kwasy, które niszczą zęby, kiedy mają ich bardzo dużo, tym szybciej dokonują inwazji na zęby i wywołują problemy. Oprócz picia z butelki słodkich napojów, kolejnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo choroby jest usypianie dziecka przy butelce. Podczas snu zdecydowanie zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, a co za tym idzie zwiększa się poziom zakwaszenia w jamie ustnej, a to prowadzi do próchnicy. Częste picie w nocy również wspomaga jej rozwój. 

 

 

Pierwsze objawy

Początkowo pojawiają się zmiany na górnych jedynkach w pobliżu dziąseł. Próchnica szybko postępuje, zagarnia coraz większe powierzchnie i w bardzo krótkim czasie może kompletnie zniszczyć wszystkie ząbki. Dlatego jeśli zauważysz niepokojące objawy (białe lub brązowe plamy na górnych przednich zębach), NIEZWŁOCZNIE pokaż malca dentyście.

 

Profilaktyka próchnicy butelkowej

Oczywiście możemy zapobiec wystąpieniu próchnicy. Wystarczy przestrzegać kilku najważniejszych zasad, by uchronić dziecku przed problemem z ząbkami.

  • Nie oblizuj smoczka ani butelki dziecka! Twoja ślina dostarcza dziecku kolejnych bakterii i maluch może się w ten sposób zarazić próchnicą
  • Przyzwyczajaj maluszka do picia niegazowanej wody mineralnej
  • Nie dosładzaj soczków i herbatek
  • Przed pojawieniem się ząbków myj jamę ustną dziecka nasączonym przegotowaną wodą wacikiem
  • Nie pozwalaj dziecku zasypiać przy butelce
  • Nie karm malca butelką dłużej niż jest to konieczne
  • Jak najszybciej ucz malucha jedzenia łyżeczką i picia z kubeczka
  • Gdy przebiją się ząbki, używaj szczoteczki przeznaczonej dla niemowląt np. nakładanej na palec Nenedent-baby

 

Próchnica butelkowa - leczenie

Jeśli tylko zauważysz, że z ząbkami dziecka dzieje się coś złego, nie zwlekaj i idź do dentysty!

W początkowej fazie, kiedy uda nam się szybko wykryć problem, wystarczy zastosowanie fluoryzacji, czyli pokrycie ząbków preparatem, który zawiera fluor. Jednak kiedy zmiany próchnicze są już dużo bardziej zaawansowane, należy wykonać zabieg z azotanem srebra. Aby zatrzymać dalszy rozwój próchnicy, mleczne ząbki impregnuje się (lapisowanie to potoczna nazwa, raczej nieprawidłowa). Zabieg ten polega na nasączeniu zęba 40% roztworem azotanu srebra. Wytrącające się srebro ma silne właściwości bakteriobójcze i pomaga zahamować rozwój choroby. Tak zabezpieczonych zębów nie trzeba usuwać, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju stałego uzębienia i prawidłowego zgryzu. Niestety lapisowane ząbki mają bardzo ciemny, czarny kolor w miejscach gdzie już wdała się próchnica, co wygląda mało estetycznie.

Zepsute ząbki bolą i są wrażliwe na ciepłe oraz zimne jedzenie i napoje. Dlatego, aby uchronić dziecko przed bólem pamiętaj o regularnej, dokładnej pielęgnacji jamy ustnej, odpowiedniej, bogatej w witaminy, wapń i fosfor diecie oraz systematycznych wizytach u stomatologa. Zapobiegając próchnicy butelkowej chronisz dziecko przed wieloma groźnymi chorobami będącymi jej skutkiem.

 

Dowiedz się więcej na: Nenedent

 

 

Zdjęcia: materiały promocyjne i Fotolia.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Grudzień 16, 2017
Ja ze swoim dzieckiem zaczynałam wizyty u stomatologa od drugiego roku życia w klinice Aldent w Lublinie. Na początku tylko kontrola na kolejnych delikatne zabiegi. Dzisiaj dziecko nie ma lęku przed dentystą.
Ocena:
Listopad 25, 2015
To nie jest kwestia mody. Język akenglsii to obecnie język binzesu i język techniki bez jego znajomości niczego nie zdziałasz ani w jednym ani w drugim. Można się z tym nie zgadzać, prf3bować negować, ale fakty są takie, że jak będziesz chciał zasięgnąć fachowej wiedzy na temat protokołf3w routingowych albo technologii GSM, UMTS to bez języka akenglsiiego na chwilę obecną jest to niemożliwe. To nie jest moda to jest światowy standard.Rekin jest piwem o amerykańskim rodowodzie. Można go nazwać po polsku, można i po angielsku, twf3rcy poszli w tym drugim kierunku. Napis Shark pewnie lepiej pasował do koszulek i logotypf3w imitujących znaki ostrzegawcze na amerykańskich plażach. Sam styl rf3wnież stamtąd pochodzi, więc angielska nazwa tylko podkreśla skąd płynęła inspiracja.Co do twojej opinii na temat Skandynawii, zatracania się narodf3w i więzi mam obecnie kilku znajomych pracujących w Norwegii i muszę Ci powiedzieć, że ich relacje są zgoła odmienne. Jedyna rf3znica to taka, że w Norwegii poza językiem ojczystym, praiwe każdy włada też akenglsiim i nawet w najmneijszej wsi można przeprowadzić swobodną konwersację. U nas znajomość językf3w obcych jest jedną z najsłabszych w Europie, a dogadanie się nawet w centrum miasta częśto bywa dla obcokrajowca kłopotliwe wiem, bo widziałęm podczas Euro.
Ocena:
Sierpień 29, 2014
my już po karmieniu butelką, teraz pijemy wodę i soki. ale soki tylko bez cukru i konserwantów