Zęby, a właściwa dieta

Cukier to główny wróg delikatnych mlecznych zębów. Ten smaczny, słodki składnik jest pożywką dla bakterii, które tworzą z niego kwasy niszczące szkliwo. Dlatego tak istotna dla zdrowia zębów jest odpowiednia dieta dziecka i staranna higiena jamy ustnej.

 

Dieta dobra dla zębów powinna zawierać dużo wapnia, tłuszcze oraz witaminy.

 

Aby mleczne zęby były zdrowe należy zwrócić szczególną uwagę na dziecięcą dietę. Najważniejszym elementem pożywienia powinien być wapń (najlepiej w połączeniu z witaminą D, która ułatwia jego wchłanianie) oraz cynk, fosfor, białko oraz witaminy z grupy A, B i C. Szczególnie godne polecenia są (bogate w wyżej wymienione witaminy i składniki mineralne): śliwki, morele, marchew i wiśnie.

Dieta dziecka

Dieta dziecka powinna składać się z mleka oraz wszelkich jego przetworów. Dla zębów bardzo zdrowe są też rośliny strączkowe, zielone warzywa, ryby oraz tłuszcze pochodzące z ryb, orzechów i pestek winogron.

Należy unikać spożywania dużej ilości słodyczy. Ciastka, ciasta, chrupki, cukierki, czekolada i lizaki obklejają zęby i pozostają w długotrwałym kontakcie ze szkliwem. A to już bardzo prosta droga do tego by powstała próchnica.

Dla dziecięcych zębów najbardziej niebezpieczne są dwucukry: sacharoza, laktoza i maltoza oraz cukry proste: glukoza i fruktoza. Natomiast wielocukry np. skrobia, uchodzą za cukry o najmniejszym potencjale próchnicotwórczym.

 

Jak się tworzy próchnica?

 

Zawartość cukrów w produktach

  • glukoza – owoce, słodycze, miód, napoje, warzywa
  • fruktoza – owoce, miód, napoje, warzywa
  • laktoza – mleko, lody, budyń
  • sacharoza – ciasto, słodycze, napoje, cukier biały i brązowy, owoce, warzywa
  • skrobia – pieczywo, ciasto, makaron, ziemniaki, ryż

Aby zapobiec próchnicy należy ograniczyć produkcje kwasów w jamie ustnej. Po pierwsze poprzez prawidłową higienę należy wyeliminować znajdujące się w buzi bakterie, a po drugie ograniczyć spożycie cukrów. Raz na pół roku (a nawet raz na kwartał) należy udać się z dzieckiem do lekarza pedodonty, który oceni, czy mleczne zęby nie mają zwapnień, nie rozwija się próchnica i czy dziecko nie ma żadnych wad zgryzu.

 

Zdjęcie: Fotolia by © mbt_studio All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 1, 2014
Myślę że aby mieć piękne zęby i zdrowy uśmiech przede wszystkim trzeba o nie dbać, dieta też jest ważna bo przecież niektóre produkty przebarwiają nam zęby albo narażają na powstawanie próchnicy ale nie możemy zapomnieć że w wypadku gdy coś ząbkami się dzieje mieć pod ręką dobrych specjalistów.