Jak podawać dzieciom leki?

Leki często są niesmaczne, mają nieciekawą konsystencję i dzieci zazwyczaj nie chcą ich brać. Jak sobie z tym radzić i jak przekonać dziecko żeby przyjęło zalecaną dawkę medykamentu?

Zespół Retta - przebieg choroby

Zespół Retta to podstępne schorzenie. Początkowo nie daje żadnych objawów. Dziecko rozwija się prawidłowo i nic nie wskazuje na występowanie choroby. Dopiero około 6. miesiąca życia dziecka pojawiają się pierwsze niepokojące symptomy.

Kłopoty z uszami

Problemy z uszami, to prawdziwa zmora rodziców najmłodszych dzieci. Mało, któremu malcowi udaje się przebrnąć przez pierwsze lata życia bez choćby jednego epizodu związanego z uszkami. Jak więc sobie z nimi dawać radę?

Zespół Retta - objawy

Zespół Retta to uwarunkowane genetycznie zaburzenie rozwoju, które występuje głównie u dziewczynek. Chłopcy obarczeni tą wadą albo nie rodzą się (następuje poronienie lub obumarcie płodu), albo w niedługim czasie po narodzinach umierają.

Cała prawda o antybiotykach

Dzisiaj budzą wiele kontrowersji: z jednej strony uważane za magiczne lekarstwo, które zawsze powinno sprawić, że wszelkie objawy chorobowe ustąpią, z drugiej strony traktowane z coraz większą ostrożnością, a nawet przekonaniem, że bardziej szkodzą niż pomagają.

Krzywica

Krzywica to schorzenie bezpośrednio wynikające z niedoborów żywieniowych i związanych z nimi zaburzeń gospodarki wapniowo – fosforowej spowodowanych brakiem witaminy D. Powoduje deformacje kości, zaburzenia rozwojowe i kalectwo. Mimo iż choroba ta wydaje się być reliktem przeszłości, nadal potrafi dotykać dzieci.

Zez u dzieci

Zez jest wadą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych. Powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Jest bardzo uciążliwy, a przede wszystkim to poważny defekt wyglądu.

Rosnąca otyłość u dzieci - przyczyny i zapobieganie

Dzieci ważą coraz więcej! Na placach zabaw czy w szkołach coraz więcej jest maluchów, które mają wyraźną nadwagę, a takich, które ważą "nieco za dużo" jest już naprawdę sporo. Skąd taka zmiana? I jak utrzymać wagę naszych dzieci na rozsądnym, zdrowym poziomie?

Dziecko w szpitalu - to nie jest takie straszne [felieton]

Nasz Szymon był w szpitalu przez dwa tygodnie. I jako tata mogę powiedzieć, że tak naprawdę to nie było wcale takie straszne. Zobaczcie dlaczego.

Dysleksja rozwojowa - objawy i terapia

Dysleksją rozwojową nazywamy zespół specyficznych trudności w uczeniu się, które mogą pojawić się już od urodzenia. Przytrafia się dzieciom o prawidłowym rozwoju.