Zespół Retta - objawy

Zespół Retta to uwarunkowane genetycznie zaburzenie rozwoju, które występuje głównie u dziewczynek. Chłopcy obarczeni tą wadą albo nie rodzą się (następuje poronienie lub obumarcie płodu), albo w niedługim czasie po narodzinach umierają.

Cała prawda o antybiotykach

Dzisiaj budzą wiele kontrowersji: z jednej strony uważane za magiczne lekarstwo, które zawsze powinno sprawić, że wszelkie objawy chorobowe ustąpią, z drugiej strony traktowane z coraz większą ostrożnością, a nawet przekonaniem, że bardziej szkodzą niż pomagają.

Krzywica

Krzywica to schorzenie bezpośrednio wynikające z niedoborów żywieniowych i związanych z nimi zaburzeń gospodarki wapniowo – fosforowej spowodowanych brakiem witaminy D. Powoduje deformacje kości, zaburzenia rozwojowe i kalectwo. Mimo iż choroba ta wydaje się być reliktem przeszłości, nadal potrafi dotykać dzieci.

Zez u dzieci

Zez jest wadą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych. Powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Jest bardzo uciążliwy, a przede wszystkim to poważny defekt wyglądu.

Rosnąca otyłość u dzieci - przyczyny i zapobieganie

Dzieci ważą coraz więcej! Na placach zabaw czy w szkołach coraz więcej jest maluchów, które mają wyraźną nadwagę, a takich, które ważą "nieco za dużo" jest już naprawdę sporo. Skąd taka zmiana? I jak utrzymać wagę naszych dzieci na rozsądnym, zdrowym poziomie?

Dziecko w szpitalu - to nie jest takie straszne [felieton]

Nasz Szymon był w szpitalu przez dwa tygodnie. I jako tata mogę powiedzieć, że tak naprawdę to nie było wcale takie straszne. Zobaczcie dlaczego.

Dysleksja rozwojowa - objawy i terapia

Dysleksją rozwojową nazywamy zespół specyficznych trudności w uczeniu się, które mogą pojawić się już od urodzenia. Przytrafia się dzieciom o prawidłowym rozwoju.

Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego?

Należy uważać by nie popełnić błędu i nie podać dziecku niepotrzebnego, czy nawet szkodliwego lekarstwa. Dlatego warto nabyć umiejętność odróżniania kaszlu suchego od mokrego.

Zapalenie oskrzeli u dzieci

Poznaj najczęstsze objawy zapalenia oskrzeli u dzieci. Dowiedz się jak wygląda przebieg choroby i które dzieci są najbardziej obciążone czynnikiem ryzyka.

Pasożyty u dzieci - objawy i skuteczność terapii

Choroba pasożytnicza u dzieciaka nie powinna być powodem skrępowania rodziców. Profilaktyka takich zakażeń jest związana z właściwymi nawykami higienicznymi.