Woda w diecie dziecka

Gdy za oknem robi się coraz zimniej, w mieszkaniach większości z nas pracę zaczynają kaloryfery. Suche powietrze, niskie temperatury i szalejące dookoła wirusy sprawiają, że w sezonie jesienno – wiosennym maluchy chorują częściej.

 

dieta dziecka

 

Co możemy zrobić żeby wzmocnić dziecko?

Aby wzmocnić dziecięcą odporność należy podawać szkrabowi probiotyki oraz zadbać o jego gospodarkę wodno - elektrolitową. Odpowiednio nawodniony organizm jest mniej podatny na choroby i znacznie szybciej radzi sobie z ewentualnymi infekcjami.

 

Ile wody potrzebuje dziecko ?

Według zaleceń żywieniowych dwulatek powinien przyjmować nieco ponad litr wody dziennie. Pięciolatek około półtora litra. To istotne gdyż organizm kilkulatka znacznie gwałtowniej reaguje na zaburzenia gospodarki elektrolitowej i o odwodnienie u dziecka naprawdę nietrudno.

Nieprawidłowo nawodniony organizm pracuje na zwolnionych obrotach, nie oczyszcza się z toksyn i buntuje wywołując u szkraba złe samopoczucie. O odwodnieniu u dziecka mogą świadczyć:

  • silne pobudzenie lub senność powiązane z innymi objawami;
  • rozdrażnienie;
  • płacz;
  • oczy zapadnięte, podkrążone;
  • zaparcia;
  • suchość błon śluzowych;
  • płacz bez łez;
  • zmniejszona elastyczność i napięcie skóry
  • zmniejszona lub minimalna ilość oddawanego moczu.

 

Dlaczego warto podawać dziecku wodę ?

Soki, kompoty i słodkie herbatki dla dzieci warto zastąpić wodą. Po pierwsze nie zawiera ona sztucznych barwników, konserwantów i aromatów. Po drugie nie ma w swoim składzie cukru, który jest główną pożywką dla bakterii powodujących próchnice mlecznych zębów. Po trzecie woda dla dziecka doskonale gasi pragnienie. Po za tym dobrze nawodniony organizm sprawnie wydala na zewnątrz toksyny (z moczem, kałem i potem) i znacznie lepiej radzi sobie z bakteriami oraz wirusami.

Pamiętaj, że w czasie upałów, w sezonie grzewczym oraz podczas gorączki, kataru, wymiotów lub biegunki zapotrzebowanie na płyny zwiększa się. Aby nie doprowadzić do przegrzania i odwodnienia u dziecka regularnie dopajaj malucha. Najlepsza woda dla dziecka to woda niskosodowa o pokojowej temperaturze. Jeśli u dziecka doszło do odwodnienia lub ryzyko jego wystąpienia jest wysokie (np. podczas biegunki) podawaj dziecku dodatkowo preparaty nawadniające, wzbogazone w elektrolity.

 

Zdjęcie: Fotolia by © nyul All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 27, 2015
jak dziecko dużo pije to dobrze,nerki pracują,brak zaparć na które podaje sok jabłkowy,rumianek i dicopeg.