Czy krowie mleko jest zdrowe?

Gdy byliśmy mali nasze babcie ganiały nas ze szklanką mleka wmawiając, że gdy ją wypijemy urośniemy duzi, silni i zdrowi. Kilka lat temu pojawiła się kampania „Pij mleko będziesz wielki”. Obecnie coraz częściej mówi się o tym, iż mleko krowie nie jest dla człowieka wartościowym produktem, co więcej szkodzi zdrowiu. A jak jest naprawdę?

 

krowie mleko

 

Przeciwnicy krowiego mleka

Ostatnimi czasy rośnie rzesza przeciwników spożywania mleka. Swoją tezę o jego szkodliwości popierają licznymi argumentami. Uważają, że mleko zawiera zbyt dużą ilość białka, której ludzki organizm nie jest w stanie przyswoić, tym bardziej, że wraz z wiekiem maleje zapotrzebowanie na ten składnik.


W mleku znajduje się także laktoza i kazeina. Do ich strawienia niezbędne są enzymy (laktaza i renina), których poziom zmniejsza się gdy dziecko ma 2.-4. lata. Co więcej twierdzą, że mleko krowie jest silnym alergenem , a spożywane przez dorosłego człowieka powoduje m.in. apatię i ospałość.

 

Zwolennicy picia mleka krowiego

Tymczasem duża część specjalistów żywienia wychwala zalety mleka krowiego. Niemieckie Stowarzyszenie Medycyny Dzieci i Młodzieży uznało, że mleko jest wartościowym produktem, z którego dzieci nie powinny rezygnować. Owszem część ludzi nie trawi większych ilości mleka, ale nietolerancja laktozy występuje tylko u 15% populacji. Pozostali nie mają powodów, aby obawiać się tego produktu.

Według Instytutu Badań Żywności dla Dzieci, mleko to niezastąpione źródło białka, wapnia oraz jodu i dzieci nie powinny rezygnować z jego spożycia. Ponadto ze względu na wysoką kaloryczność, mleko nie jest tylko napojem, ale także środkiem spożywczym. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami specjalistów ds. żywienia noworodków, mleko krowie (w niewielkich ilościach) można podawać maluchom już od 5. miesiąca życia.

A zatem, pytanie pozostaje otwarte, a odpowiedź na nie musi znaleźć każdy z nas indywidualnie. Bez względu na to, czy niechęć do mleka krowiego wynika z obawy przed nietolerancją laktozy czy jest spiskową teorią jego przeciwników, jedno jest pewne. Wszystkie ssaki karmią swoje młode wyłącznie własnym mlekiem i to tylko w okresie dziecięcym.

 

Zdjęcie: Fotolia by © matka_Wariatka All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu