Wege mama wege dzidzia

Dieta wegetariańska ma z pewnością wiele zalet, jednak jak każda dieta wykluczająca jakąś grupę pokarmów, ma również wady. Czy jest ona odpowiednia dla kobiety w ciąży a potem dla małego dziecka? W tej kwestii opinie są bardzo różne.

 

wege-mama-wege-dzidzia-dieta-wegetarianizm-dziecko-550x350

 

Wege mama

W pierwszej kolejności warto pochylić się nad problemem wegetarianek oczekujących dziecka. Oczywiście jest możliwe, że kobieta dostarczy organizmowi większości potrzebnych składników, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jest to dość trudne. Wielu dietetyków zaleca aby odżywianie w ciąży nie wykluczało zupełnie produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ wielu z substancji w nich zawartych zwyczajnie nie można zastąpić. Jednym z takich składników jest chociażby cholesterol - niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Dlatego jeśli jesteś wegetarianką, w tym szczególnym czasie rozważ wszelkie za i przeciw, i bardzo uważaj na swoją dietę. Najlepiej udaj się do lekarza lub dietetyka, który pomoże Ci dobrze ułożyć Twoje codzienne menu.

 

Wege dzidzia

Rozmawiając o jakiejkolwiek diecie dla malucha pamiętajmy, że dziecko nie jest „małym dorosłym” i to, co dobrze wpływa na dorosłego może mu szkodzić. Lekarze są zdania, że najlepsza dieta dla małego dziecka to ta, która zawiera wszystkie składniki odżywcze zarówno roślinne, jak i zwierzęce. Niestety nie wszystkie konieczne malcowi substancje znajdują się w diecie wegetariańskiej lub są tam w formie łatwo przyswajalnej. Przykładem może być żelazo. Mikroelement ten pełni ważną rolę w procesie oddychania organizmu. Najlepiej przyswajalne żelazo występuje w czerwonym mięsie. Można zastąpić je żelazem występującym w roślinach, ale pierwiastek ten znacznie trudniej się wchłania, co dość często jest powodem anemii u maluchów. Podobnie sytuacja wygląda z cholesterolem czy białkami.

Należy zaznaczyć, że wprowadzenie diety wegetariańskiej u małych dzieci jest możliwe, ale wymaga bardzo dużego wysiłku ze strony rodziców, aby dostarczyć malcowi wszelkich niezbędnych składników pokarmowych. Bardzo ważne jest również poinformowanie o tym lekarza pediatry, który będzie kontrolował zdrowie szkraba. Dlatego zanim zdecydujemy się na zastosowanie u dziecka diety wegetariańskiej, należy bardzo dobrze zastanowić się i przemyśleć czy to na pewno mu wyjdzie na zdrowie.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Monkey Business

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Luty 8, 2018
Dopiero po przejściu na wegetarianizm moje żelazo jest ok.. moje problemy z jelitami tez się uspokoiły. Słabo państwo się orientują co do zawartości roślinnych składników odżywczych. Nie zdajecie sobie sprawy jak bardzo dieta mięsna jest wyniszczająca dla człowieka ale to temat rzeka..
Ocena:
Wrzesień 4, 2017
Witam, ten artykuł niestety ma strasznie zły wydźwięk. Szkoda, że nie napisali Państwo, że zaleca się kontakt z dietetykiem, który pomoże rozplanować dietę niemowlaka. Wbrew pozorom dieta wege nie jest tak wymagająca, jak Państwo piszą zwłaszcza dla osób, które już w tym siedzą.
Ocena:
Listopad 26, 2014
Ostatnio czytałam jakieś badania, zgodnie z którymi jadłospis wegetariański jest w pełni wystarczający dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu.