Drugi trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

20 tydzień ciąży

20_tydzien-_kalendarz-ciazy550

20. tydzień ciąży. To już półmetek! Twoja macica rozpycha się tak bardzo, że· wypchnęła pępek na zewnątrz. Od początku ciąży trzykrotnie zwiększyła swoją wysokość. Jednak to nie koniec. Teraz będzie rosła około centymetra tygodniowo.

 

Dwudziesty tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • Smyka zaczynają męczyć czkawki.
  • Dziecku pomału rosną włosy. Większość z nich zacznie wypadać mniej więcej dwa tygodnie po urodzeniu, a na ich miejsce wyrosną nowe, jaśniejsze od poprzednich.
  • W 20. tygodniu ciąży maluch waży około 250g i mierzy mniej więcej 21 cm.
  • Dziecko bardzo szybko przyzwyczaiło się do hałasu panującego w macicy. Gdy już przyjdzie na świat będzie uspokajało się na dźwięk lejącej się wody i szumu suszarki do włosów lub odkurzacza.
  • Piąty miesiąc jest bardzo ważny dla rozwoju układu nerwowego. Ilość komórek nerwowych Twojego szkraba rośnie w tempie 2,5 milionów neuronów na minutę. W chwili narodzin będzie ich około 100 miliardów.

Ciąża mnoga - dwudziesty tydzień ciąży

Do tej pory maluchy rozwijały się mniej więcej w takim samym tempie jak jedynaki. Teraz to zacznie się zmieniać. W przeciwnym razie w macicy zabrakłoby miejsca dla kilku pełnowymiarowych dzieci. Dlatego teraz tempo ich rozwoju zaczyna stopniowo spadać.

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 31, 2016
U mnie jeszcze daleko żeby pępek wystawał. Brzuch to w ogóle dopiero teraz jest troszkę widoczny, a za chwilę 6 miesiąc zaczynamy. Termin na 15.01. waga +2kg. Synek już w 15tc chwalił się przyrodzeniem :D
Ocena:
Sierpień 29, 2016
U mnie pępek wystający od 13/14 tyg. Ale spodziewam się córki i synka:) Bliźniaki o 2 tyg. przegoniły rówieśników we wzroście i wadze, oby faktycznie zwolniły, bo inaczej mąż będzie mnie pod koniec na taczce woził:)
Ocena:
Sierpień 17, 2016
Witam, u nas chłopak jak się patrzy. Co do pępka ( odnośnie wypowiedzi Pani Moniki poniżej ) to żona nie ma 'wypchanego' ( jeszcze)
Ocena:
Lipiec 8, 2016
Pępek jest wypchany jak ma być chlopiec ☺ chyba.
Ocena:
Czerwiec 20, 2016
Witam również pozdrawiam serdecznie wszystkie i życzę szybkiego rozwiązania szczęśliwego
Ocena:
Czerwiec 5, 2016
My już wiemy od 3 tygodni ;) Oczekujemy dziewczynki , dwójka dzieci w domu czeka razem z nami. Pępka jeszcze mi nie wypchnęło, brzuszek malutki jakbym się najadła. W poprzednich ciążach był już pokaźny.Pozdrawiam wszystkie mamy :)
Ocena:
Czerwiec 4, 2016
a u nas będzie synuś :)
Ocena:
Maj 24, 2016
Ja wczoraj miałam wizytę, najorawdopodobniej bedziemy miec córeczkę. Tp moja druga ciąża :)
Ocena:
Maj 17, 2016
Witam no i mamy 20 tydzień i nadal nie wiemy kto zamieszkal u nas , dziecko tak sie ustawia ze za każdą wizyta nic więcej nie możemy zobaczyć czy to dziewczynka czy chłopiec . ☺