Drugi trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

23 tydzień ciąży

23_tydzien-kalendarz-ciazy550

 

Jesteś zmęczona, osłabiona i masz płytki oddech? Zrób badanie krwi. Być może wystąpił u Ciebie niedobór żelaza. Anemia w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Wprowadź do swojej diety buraki, szpinak i czerwone mięso oraz zacznij przyjmować zawierające żelazo preparaty witaminowe. Choć anemia w ciąży jest powszechnym schorzeniem to nie można jej lekceważyć.

 

Komórki nerwowe płodu - neurony - produkowane są w szalonym tempie, bo około 250 000 na minutę.

 

 

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • To już 23. tydzień ciąży. Drugi trymestr pomału dobiega końca. Worek owodniowy otaczający dziecko zawiera około ½ litra płynu. Chroni malucha przed infekcjami i zapewnia mu odpowiednią temperaturę. Płyn ten jest wymieniany mniej więcej co cztery godziny.
  • Dziecko waży około 500g i ma około 24cm długości.

 

Ciąża mnoga - dwudziesty trzeci tydzień ciąży

U Twoich szkrabów wszystko dobrze. Rozrabiają, bawią się i sporo odpoczywają po wyczerpujących zabawach.

 

Bliźnięta syjamskie to bardzo rzadkie zjawisko tłumaczone na dwa sposoby. Pierwsza teoria mówi, że do podziału zapłodnionego jajeczka dochodzi zdecydowanie za późno, w związku z czym nie rozdziela się do końca. Druga hipoteza mówi, że jajo dzieli się we wczesnym okresie, ale zarodki przyciągają się i łączą ze sobą. Dużą rolę odgrywają tu pewnego rodzaju molekuły, które działają jak rzepy. Gdy organy zaczynają się rozwijać molekuły te łączą ze sobą dwie pasujące strony tworząc symetryczny wzór. Są one zaprojektowane w ten sposób, aby przyciągać odpowiednio: rękę do ręki, twarz do twarzy itd. Dlatego bliźnięta syjamskie zrastają się pasującymi organami: klatkami piersiowymi, głowami lub biodrami.

 

Dołącz do klubu mam, które oczekują na swoje maleństwo!
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Marzec 14, 2017
23+0
Malutka ma 28 cm i wazy 500 gr