Drugi trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

24 tydzień ciąży

24_tydzien-kalendarza-ciazy550

 

To już 24. tydzień ciąży. Twoja macica wykonała kawał dobrej roboty. Przed ciążą miała wielkość gruszki. Teraz bez problemu mieści 30-sto cm szkraba. A to jeszcze nie koniec. Aby sprostać trudnemu zadaniu macica intensywnie ćwiczy już od pierwszego trymestru ciąży. Kurczy się i rozciąga, aby już niebawem wypchnąć malucha na zewnątrz. Początkowo skurcze macicy są praktycznie nieodczuwalne. Być może zauważysz, że po stosunku Twój brzuch napnie się i będzie twardy. Bez obaw. W trakcie orgazmu uwalnia się oksytocyna, która powoduje skurcze macicy.

 

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • Dziecko jest coraz większe i nie może już tak swobodnie poruszać się. Jednakże nadal pozostaje bardzo aktywne. Chwyta rączkami pępowinę, bada otoczenie i macha nóżkami.
  • Maluch jest coraz bardziej świadomy otaczającego go świata. Jeśli czegoś się boisz lub denerwujesz odczuwa to także dziecko. Postaraj się jak najwięcej do niego mówić, gdyż wyraźnie uspokaja się słysząc spokojny głos swojej mamy.
  • W 24. tygodniu ciąży dziecko waży około 600g i ma mniej więcej 27cm.

 

Zapewne znasz już rytm czuwania i snu swojego maluszka. Zwykle jest on odmienny od Twojego.

 

 

Ciąża mnoga - dwudziesty czwarty tydzień ciąży

U wieloraczków płuca zaczynają wytwarzać surfanktant - substancję, która ułatwi dzieciom oddychanie po przyjściu na świat. Pozwoli ona na rozdzielenie się pęcherzyków płucnych podczas brania oddechu. Ponieważ dzieci z ciąż mnogich prawie zawsze rodzą się przed terminem w wielu przypadkach podaje się mamie sterydy, które stymulują wytwarzanie surfankantu.

Teraz wieloraczki są już za duże, aby naraz obejrzeć je podczas badania USG.

 

Dołącz do klubu mam, które oczekują na swoje maleństwo!
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu