Pierwszy trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

1 tydzień ciąży

1_tydzien_ciazy_duze

 

Właśnie pojawiła się u Ciebie miesiączka? To znak, że w tym cyklu menstruacyjnym nie doszło do zapłodnienia. Głowa do góry. Już niebawem z jajnika uwolni się kolejna, gotowa do zapłodnienia komórka jajowa.

 

Czym jest wiek ciążowy?

Zapewne zastanawiasz się, czemu czas miesiączki uznajemy za pierwszy tydzień ciąży? Otóż trudno jest określić dokładny moment w którym Twoja komórka jajowa połączyła się z plemnikiem partnera. W związku z tym ustalenie terminu porodu jest kwestią umowną.

Przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni.

Aby obliczyć przybliżony termin porodu, od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmuje się 3 miesiące, a do uzyskanego wyniku dodaje 7 dni.

np. 10 marzec - 3 miesiące = 10 grudzień + 7 dni = 17 grudzień

W rzeczywistości wiek ciążowy różni się od faktycznego wieku płodu o około 14 dni. Pierwsze dwa tygodnie wieku ciążowego, to czas ostatniej miesiączki, dojrzewania komórki jajowej, a następnie zapłodnienia.

 

Przygotowania do ciąży

Organizm potrzebuje około 3 miesięcy, aby oczyścić się z toksyn i uzupełnić niedobór witamin. Dlatego zanim zajdziesz w ciążę:

  • odstaw alkohol, papierosy i inne używki;
  • wylecz zęby;
  • przestrzegaj zbilansowanej diety;
  • zacznij przyjmować preparaty witaminowe oraz kwas foliowy;
  • zapytaj lekarza, czy zażywane przez Ciebie leki mogą być przyjmowane w ciąży.

 

Dołącz do klubu mam, które oczekują na swoje maleństwo!
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Marzec 19, 2018
Aniu nie bój się. Ja zaszlam w drugą ciążę dokładnie jak mój pierwszy syn miał 8 m-cy.Dałam rady.♡Ty też sobie poradzisz.Dziś moi synowie mają 18 i 19 lat, świetnie się dogadają i trzymają razem. Na poczatku tez sie balam,dzis dziękuję Bogu za to, że tak się stało.
Ocena:
Marzec 1, 2018
Spóźnia mi się okres boję się że jestem w ciąży mam już synka 8 miesięcy i jest trochę za wcześnie na drugie dziecko mąż nie chce drugiego dziecka boję się robić test
Ocena:
Lipiec 26, 2017
Witam serdecznie
Chce się zapytać czy jak 40 dni nie mam okresu to czy może oznaczać ze będzie ciaza?Dodam że ostatnio mies miałam 16 czerwca i od tego czasu nawet nie plamie
Ocena:
Lipiec 14, 2017
Witam z Mężem staramy się o dziecko od 10 miesięcy i nic i noe wiem co już mam myśleć, bo bardzo pragniemy mieć dziecko i nie wiem co mamy już myśleć, bo obydwoje jesteśmy zdrowi. Jak myślicie Panie co może być przyczyną.?
Ocena:
Lipiec 11, 2017
Ja mam 23 lata i będę szczęśliwą mamą. Oboje chcieliśmy tego dziecka i bardzo się staraliśmy... Udało się po 6 miesiącach starań, każdego miesiąca był ten stres czy będą te dwie kreski. Tego ostatniego miesiąca gdy stwierdziliśmy że nie ma się co spinać, jak się uda to się uda, zajęliśmy się pracą, przestaliśmy pilnować dni płodnych itp i od razu dzidziuś. Zadomowił się na dobre i rozrabia mamusi :D dziewczyny rada od przyszłej mamy, nie ma nic na siłę. Nie warto tak bardzo się starać bo wtedy jakoś nie wychodzi. Nie myślcie o seksie tylko wtedy gdy macie te dni i nie traktujcie faceta jak maszyny. Oddajcie się przyjemności. I nie dajcie odczuć facetowi że chodzi tylko o spłodzenie dziecka. Powodzenia :D trzymam kciuki :*
Ocena:
Kwiecień 30, 2017
Przerażony Digas. - ja bym oddała 2szystko żeby być w ciąży i mieć dziecko. Niestety niedawno poronilam w 8tc....
Masz 9 msc na podjęcie decyzji . Albo pokochasz ,albo daj pokojach komuś innemu . Nie poddawaj się !! dziecko to dar ❤ trzymam kcioki!
Ocena:
Kwiecień 10, 2017
Dziecko jest zawsze cudem I najwiekszym szczesciem. Mozesz urodzic i oddac do adopcji. Aborcja jest morderstwem.
Ja tez nie planowalam mojego dziecka, a teraz moja cora ma 5lat i jest najwiekszym szczesciem!
Przerazony Digas, - nie jestes sama! Sa ludzie ktorzy moga pomoc, daj znac!
Ocena:
Luty 28, 2017
Jestem przestraszona. Jestem w 2 tygodniu ciąży. Mam 21 lat i nie chciałam mieć dzieci. Nie wiem kto jest ojcem dziecka. No coz....
Ocena:
Listopad 24, 2016
Dlatego nie ciąża trwa 280 dni tylko wiek ciążowy się określa ;) musi być jakoś punkt zaczepienia i dlatego dodaje się te 2 tyg ale opisy są dostosowane do faktycznej ciazy. Nie koniecznie 14 dni się staramy bo ja we wszystkie 3 ciążę zaszlam w 20 dc ;) więc do terminu porodu musi lekarz dodać 6 dni bo tak to ciąża wychodziła mi młodsza o tydzień na usg i nie potrzebnie by np wywoływać o tydzień za wczesnie :)
Ocena:
Marzec 15, 2016
Ciąża trwa 266 dni od momentu zapłodnienia . Pierwsze 14 to starania o nią !
Ocena:
Grudzień 20, 2015
10 marCA, 10 grudNIA