Pierwszy trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2 tydzień ciąży

2_tydzien-kalendarz-ciazy550

 

Należysz do grona szczęśliwych kobiet u których cykle menstruacyjne występują regularnie, co 28 dni? Wspaniale! W tym tygodniu nastąpi u Ciebie owulacja. Jeśli chcesz zajść w ciąże to właśnie teraz powinnaś ‘wziąć się do roboty’.

 

Owulacja

Komórka jajowa dojrzała, uwolniła się z jajnika i czeka na zapłodnienie. Właśnie teraz organizm wysyła sygnały informujące Cię o tym, że to już czas:

  • śluz pochwowy swoim wyglądem przypomina surowe białko jaja kurzego;
  • może pojawić się jednostronny ból w dole brzucha.
 

Zapłodnienie

Podczas wytrysku około trzystu milionów plemników dostaje się do Twoich jajowodów, gdzie czeka na nie nagroda – komórka jajowa. Zwycięski, najszybszy i najtrwalszy plemnik wnika w jajeczko i zagnieżdża się w nim. Mimo, że nie czujesz żadnych oznak, to właśnie doszło do zapłodnienia.

Jeśli podczas tej owulacji Twoje jajniki uwolniły dwie komórki jajowe, każda z nich zostanie zapłodniona przez inny plemnik. Wówczas w Twojej macicy zamieszkają bliźnięta dwujajowe. To tak jakby dwie zupełnie odrębne ciąże rozwijały się w jednej macicy.

 

Drugi tydzień ciąży - ciekawostki

Za materiał genetyczny Twojego maleństwa odpowiedzialnych jest 46 chromosomów, ale tylko 2 (jeden ze spermy i jeden z komórki jajowej) decydują o płci dziecka. Jeśli zwycięski plemnik ma chromosom X to zrodzi się dziewczynka, jeśli Y to będziesz miała synka.

 

Podczas wytrysku około trzystu milionów plemników dostaje się do Twoich jajowodów.

 

Dołącz do klubu mam, które oczekują na swoje maleństwo!
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 19, 2017
Jak fajnie zostać Mamą