Pierwszy trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2 tydzień ciąży

2_tydzien-kalendarz-ciazy550

 

Należysz do grona szczęśliwych kobiet u których cykle menstruacyjne występują regularnie, co 28 dni? Wspaniale! W tym tygodniu nastąpi u Ciebie owulacja. Jeśli chcesz zajść w ciąże to właśnie teraz powinnaś ‘wziąć się do roboty’.

 

Owulacja

Komórka jajowa dojrzała, uwolniła się z jajnika i czeka na zapłodnienie. Właśnie teraz organizm wysyła sygnały informujące Cię o tym, że to już czas:

  • śluz pochwowy swoim wyglądem przypomina surowe białko jaja kurzego;
  • może pojawić się jednostronny ból w dole brzucha.
 

Zapłodnienie

Podczas wytrysku około trzystu milionów plemników dostaje się do Twoich jajowodów, gdzie czeka na nie nagroda – komórka jajowa. Zwycięski, najszybszy i najtrwalszy plemnik wnika w jajeczko i zagnieżdża się w nim. Mimo, że nie czujesz żadnych oznak, to właśnie doszło do zapłodnienia.

Jeśli podczas tej owulacji Twoje jajniki uwolniły dwie komórki jajowe, każda z nich zostanie zapłodniona przez inny plemnik. Wówczas w Twojej macicy zamieszkają bliźnięta dwujajowe. To tak jakby dwie zupełnie odrębne ciąże rozwijały się w jednej macicy.

 

Drugi tydzień ciąży - ciekawostki

Za materiał genetyczny Twojego maleństwa odpowiedzialnych jest 46 chromosomów, ale tylko 2 (jeden ze spermy i jeden z komórki jajowej) decydują o płci dziecka. Jeśli zwycięski plemnik ma chromosom X to zrodzi się dziewczynka, jeśli Y to będziesz miała synka.

 

Podczas wytrysku około trzystu milionów plemników dostaje się do Twoich jajowodów.

 

Dołącz do klubu mam, które oczekują na swoje maleństwo!
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu