Trzeci trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

30 tydzień ciąży

30_tydzien-_kalandarz-ciazy550

 

To już 30. tydzień ciąży. Już niedługo będziesz miała przy sobie swoje maleństwo. Pod koniec ciąży maluch zaczyna gromadzić zapasy tłuszczu. W związku z tym "wysysa" z Ciebie wszystko co najlepsze. Aby dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych i wzmocnić swój organizm wybieraj pokarmy bogate w żelazo, wapń i białko.

 

Trzydziesty tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • Mózg malucha w dalszym ciągu rozwija się w zadziwiającym tempie. Ten błyskawiczny wzrost ilości komórek nerwowych powoduje, że zaczyna brakować im miejsca. Dlatego mniej więcej w 30 tygodniu ciąży na dotychczas gładkiej powierzchni mózgu powstają zwoje. Dzięki nim w główce maluszka pomieści się znacznie więcej komórek mózgowych.
  • Rozwija się także móżdżek, który jest odpowiedzialny za kontrolowanie funkcji motorycznych dziecka.
  • W 30. tygodniu ciąży maluszek waży około 1350g i ma mniej więcej 43cm długości.

Ciąża mnoga - trzydziesty tydzień ciąży

U około 20% wieloraczków jednojajowych, odżywiających się przez wspólne łożysko, dochodzi do zaburzeń w wymianie krwi. Na szczęście natura i na ten problem znalazła rozwiązanie. Jeśli jedno z dzieci nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi jego ciało poczyni pewne kroki. Aby uchronić się przed niedotlenieniem mózgu, płód reguluje ilość krwi dopływającej do poszczególnych fragmentów ciała. Ponieważ narządy wewnętrzne nie potrzebują jej zbyt wiele, kierowana jest do mózgu.

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu