Trzeci trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

31 tydzień ciąży

31_tydzien-_kalendarz-ciazy550

 

Zapewne już dawno temu zaczęłaś mieć problemy ze złapaniem tchu. Teraz najprawdopodobniej będzie jeszcze gorzej. Macica powiększa się, zajmuje większość jamy brzusznej i uciska na przeponę. Twoje płuca mają coraz mniej miejsca.

Śmiejesz się, a po chwili płaczesz właściwie bez powodu? Jesteś drażliwa, szybko się złościsz i tak samo szybko popadasz w euforię? No cóż hormony szaleją.

 

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • To już 31. tydzień ciąży. Maluszek jest coraz mniej ruchliwy. Z każdym dniem jest większy i ma znacznie mniej miejsca na zabawę. Jeśli niepokoi Cię jego zmniejszona aktywność to policz ruchy. Jeżeli czujesz 10 na godzinę nie masz powodów do niepokoju.
  • Dziecko łyka płyn owodniowy. Po pierwsze lubi jego smak. Po drugie w ten sposób rozwija swój układ pokarmowy. A po trzecie picie jest jedną z form walki ze stresem.
  • W 31. tygodniu ciąży doskonalą się płuca. Choć już wcześniej pojawiły się w nich pęcherzyki płucne to nie były zdolne do wymiany gazowej. Teraz to się zmieniło.
  • Maluszek już nie rośnie tak intensywnie jak dotychczas. Teraz głównie przybiera na wadze.

 

 

Ciąża mnoga - trzydziesty pierwszy tydzień ciąży

Tworzące się opuszki paluszków potrzebują sporej ilości krwi. W związku z czym puchną, a na ich powierzchni pojawiają się linie papilarne. Najwyraźniejsze są na palcu wskazującym prawej dłoni.

Natomiast palce lewej ręki dzielą połączenia układu krwionośnego z nogami. Jeśli podczas rozwoju prenatalnego dziecko miało zmniejszony dopływ krwi, to właśnie na lewej dłoni będzie mniej zwojów papilarnych. Zjawisko to dość często występuje u wieloraczków.

 

 
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 4, 2018
Podczas wizyty u lekarza poglaskalam okreznym ruchem brzuś, lekarz poprosił żeby tak nie robić bo to wywołuje skurcze
Ocena:
Czerwiec 12, 2018
30+3 tc 1700 g chłopak ma :)
Ocena:
Maj 29, 2018
30tc+5dni 1678g szczescia:)
Ocena:
Kwiecień 24, 2018
Witam też jestem w 31 tygodniu ciąży mały ma 2100g mało ruchliwy jest ale zdrowy rozwija się prawidlowo
Ocena:
Luty 10, 2018
Maluszek na usg nie chciał jak zwykle pozować do fotek zasłaniając się rączkami. Ma już ponad 1500 g do dnia porodu ma uzyskać 3500g. Bardzo ruchliwy :)
Ocena:
Sierpień 9, 2017
Maly wazy juz 2 kg rosnie jak na drożdżach :) kopie caly czas
Ocena:
Lipiec 21, 2017
Moja dokazuje jak juz leżę po kapaniu w łóżku dlatego najpierw madujemy brzuszek i obserwujemy reakcje naszej Patrycji i jej kopniaki,wypychanie się.
Ocena:
Kwiecień 13, 2017
Moja Julcia kopie jak szalona. Zwłaszcza w nocy. Tatuś się bardzo cieszy bo mają taki kontakt ze soba