Menu główne
Portal dla rodziców...

Przechowywanie mleka

Panuje powszechne przekonanie, że mleko matki nadaje się do spożycia przez dziecko jedynie podczas karmienia, ewentualnie krótko po nim – jeśli pokarm został odciągnięty. To jednak nie jest prawdą, gdyż w odpowiednich przechowywanie mleka jest możliwe nawet przez rok.

 

przechowywanie-mleka-550x350

W czym przechowywać mleko?

Aby pokarm po odciągnięciu można było wykorzystać, musi on być przechowywany w bardzo higienicznych warunkach. Nie ma tu znaczenia, czy zostanie wstawiony do lodówki na kilka godzin czy do zamrażarki na kilka miesięcy. Odciągnięte mleko należy umieścić w sterylnych pojemnikach. Nie powinny to być szklane butelki, gdyż nie nadają się do mrożenia pokarmu. Do przechowywania mleka matki znacznie lepsze będą butelki plastikowe, pojemniki plastikowe z pokrywką, bądź jednorazowe woreczki przeznaczone do mrożenia żywności. W sprzedaży dostępne są specjalne opakowania: torebki bądź pojemniki do przechowywania mleka. Każde opakowanie zawierające mleko matki powinno być dobrze opisane. Musi być tam zamieszczona data i godzina odciągnięcia pokarmu. Jeżeli pojemnik nie posiada miarki działowej, dobrze jest wpisać także objętość mleka.

 

Gdzie i jak długo można przechowywać mleko matki?

Zapakowane w sterylne opakowania oraz podpisane porcje mleka można przechowywać od kilku godzin do nawet kilkunastu miesięcy. Okres przechowywania mleka zależy głównie od miejsca i temperatury:

  • w temperaturze pokojowej (ok. 21ºC) mleko może stać maksymalnie do 6 godzin;
  • w lodówce (temp. 3 - 5°C) okres ten zostaje przedłużony do 3-5 dni;
  • w zamrażalniku lodówki (-10 do -15ºC) pokarm może być przechowywany do 6 miesięcy;
  • najdłużej, bo nawet do 12 miesięcy można pozostawiać mleko matki w zamrażarce gdzie temperatura wynosi od -15 do - 20°C.

 

O czym warto wiedzieć?

Jak już wspominaliśmy bardzo ważne jest, aby pojemniki, w których będzie przechowywany pokarm były sterylne. Zapobiegnie to zepsuciu się mleka. Warto też zwrócić uwagę na to gdzie ustawia się pojemniki. Nie wolno ich stawiać na drzwiach lodówki, ponieważ często otwierane, nie utrzymują stałej temperatury. Podobnie przechowując pokarm w zamrażalniku, bądź zamrażarce najlepiej ustawiać go jak najdalej od drzwiczek, których otwieranie wywoływać może wahania temperatury. Przechowywanie mleka matki w zimnym miejscu może spowodować powstanie na nim żółtej warstwy. Jeśli się ona pojawi nie należy się przejmować, gdyż jest to tłuszcz, który wytrącił się z mleka. Z pewnością nie zaszkodzi on malcowi, a wręcz przeciwnie – jest bardzo ważnym składnikiem jego diety.

Ponieważ organizm matki na bieżąco dostosowuje skład mleka do wieku i potrzeb dziecka, warto pamiętać, że przechowywanie mleka powyżej dwóch tygodni traci sens. Skład mleka bowiem po takim okresie już nie będzie idealnie dopasowany do potrzeb malca. Jeszcze większe zmiany w składzie mleka zachodzą kiedy maluszek jest wcześniakiem, bądź choruje. Dlatego decydując się na robienie zapasów na dłużej, pamiętajmy o tej charakterystyce pokarmu naturalnego.

 

Zdjęcie: Fotolia fot.  by © Andriy Petrenko

Agnieszka Pytlińska

Google Plus

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu, dzięki czemu mam dobrą podstawę teoretyczną do pisania artykułów o dzieciach i nie tylko. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o prakty...

Komentarze  

#1 alpako 2014-06-17 08:36
Zastanawiam się nad okresem przechowywania mleka matki w lodówce, tj. od 3 do 5 dni - od czego to zależy? jak mam zdecydować czy akurat czwartego dnia jest jeszcze dobre a co dopiero piątego - ta rozpiętość to jednak 48 godzin - od czego to zależy?
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.