Menu główne
Portal dla rodziców...

18. miesiąc życia dziecka - drugi rok

Wasz maluch właśnie skończył 17 miesięcy. Potrafi już pewnie chodzić, jest coraz sprawniejszy i świetnie panuje nad swoim ciałem. Wszystkie te umiejętności dodają mu pewności siebie. 18-miesięczne dziecko konsekwencje walczy o swoje racje i próbuje za wszelką cenę rządzić w domu.

 

golas_550

 

Wasz maluchy jest już świadomy swojego ciała. Uwielbia je oglądać, biegać na golasa i odkrywać, że piórko łaskocze, a siano kłuje w stópki.

 

Rozwój intelektualny - mały odkrywca 

Półtoraroczne dziecko ma bardzo silną potrzebę poznawania świata i odkrywania nowości. Jedną z nich jest jego ciało, które bada z uwagą.

 

Z zainteresowaniem dotyka swoich narządów płciowych. Nie zabraniajcie mu tego. Nie ma w tym podtekstu seksualnego. Dziecko jest ciekawe tych miejsc tak jak do niedawna było ciekawe rączek i nóżek.

 

Maluszek zna kilkanaście wyrazów. Umie powiedzieć: 'daj', 'pić', 'baba' itd. Świetnie naśladuje głosy zwierzaków.

 

Może Was to zaskoczy, ale 18 miesięczne dziecko doskonale potrafi rozpoznać ojczysty język. Rozumie także wszystko, co się do niego mówi. Bez problemu potrafi wykonać złożone polecenia typu: 'Idź Piotrusiu do pokoju i przynieś klocki'. Oczywiście bardzo ważne jest chwalenie jego poczynań.

 

Wasze półtoraroczne dziecko stało się bardzo uważnym obserwatorem. Z dużym zaangażowaniem naśladuje rodzeństwo i dorosłych. Jest niezwykle szczęśliwe gdy wymaluje się szminką mamy, albo założy krawat taty. Uwielbia 'papugować' gesty i wszelkie zachowania swoich najbliższych.

 

Szkrab lubi rysować. Jest z siebie niezwykle dumny gdy uda mu się coś nabazgrać (niestety zdarza się, że na ścianie). Lepiej jeśli wybierzecie kredki świecowe od ołówkowych. Są poręczniejsze dla małych rączek i znacznie bezpieczniejsze w razie upadku. A gdy się połamią możecie zrobić z nich nowe, ciekawe, kolorowe kredki. W sprzedaży dostępne są kredki i flamastry zmywalne. Warto w nie zainwestować. W przypadku nagłego przypływu twórczego zapału naszej pociechy nie będzie problemu. Wystarczy gąbka i nieco wody żeby pozbyć się·nieproszonego 'graffiti'.

 

Rozwój fizyczny 

Pewny siebie maluch odważnie wspina się na drabinki i wszystko inne na co tylko wspiąć się może. Musicie miecz oczy dookoła głowy, wystarczy chwila nieuwagi, aby dziecko zrobiło sobie krzywdę. Wszak dziecięca fantazja nie zna granic.

 

Maluch roznosi swoje zabawki po całym domu. W ciągu paru minut potrafi zrobić niezłe pobojowisko. Spróbujcie już teraz uczyć go sprzątania po skończonej zabawie.

 

Mniej więcej w tym miesiącu dzieci wykazują brak zainteresowania jedzeniem. Doskonale wiedzą co lubią, a czego nie i kiedy są głodne. Nic na siłę. Jedyne co możecie zrobić to urozmaicić maluchowi dietę i zachęcać do jedzenia przygotowując talerz pełen kolorowych, świeżych i odżywczych·pyszności.

 

Rozwój społeczny - emocje 

Mały egocentryk pragnie Waszej uwagi. Płacze i krzyczy sygnalizując 'ja tu jestem najważniejszy'. Wymaga natychmiastowej realizacji swoich pragnień i potrafi urządzić niezłą awanturkę jeśli nie zostaną one spełnione. Was rodziców czeka więc trudna sztuka odmawiania i nauczenia maluszka życia w społeczeństwie. A to nie łatwe tym bardziej, że półtoraroczne dziecko nie do końca rozumie swoje emocje. Frustracje wyładowuje bijąc, gryząc, kopiąc i krzycząc. Na szczęście jego złość nie trwa długo. Po ataku furii znów staje się słodziutkim maleństwem.

 

Rada na ten miesiąc 

  • Pamiętajcie o ostatnim szczepieniu na błonicę, tężec, krztusiec i polio.
  • Dziecko ma teraz mnóstwo energii. Aby ją rozładować codziennie wychodźcie na spacery także w chłodniejsze dni. Zimowy spacer sprawi dziecku mnóstwo frajdy i na pewno wyjdzie mu na zdrowie.
  • Jeśli i Wasze dziecko nie pozwala sobie zmienić pieluchy najlepiej zastąpcie ją szybszymi w obsłudze pieluchomajtkami.
  • Maluch nadal ssie smoka? To już naprawdę ostatni moment, aby go odstawić. Później będzie znacznie trudniej.

Większość 18 miesięcznych dzieci właśnie przechodzi etap nieśmiałości. To normalne. Maluch nie czuje potrzeby obcowania z innymi osobami niż domownicy w których towarzystwie czuje się najlepiej.

Nie karmcie malucha na siłę. Nie biegajcie za nim z kawałkiem jabłka, kanapką, czy obiadkiem. Jego żołądek jest wielkości moreli i naprawdę dużo się tam nie mieści.

 

<< 17. miesiąc życia dziecka

19. miesiąc życia dziecka >>


Pamiętajcie, że rozwój dziecka to sprawa bardzo indywidualna.
Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie, a powyższe wiadomości mają jedynie charakter informacyjny.

 

Zdjęcie: Fotolia © Pavel Losevsky

Komentarze  

#2 PatrycjaS 2015-03-04 13:33
Oczywiście, już poprawione, dziękujemy :)
Cytuj
#1 Isia77 2015-02-26 23:40
Siano KŁUJE w stópki, a KUJE to kowal ;)
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.