Data publikacji:

Atopowe zapalenie skóry

Autor: Katarzyna Michniewska

Najpierw zaczerwieniają się policzki, później łokcie i okolice kolan. Wysypka bardzo swędzi. Skóra staje się sucha i szorstka. Maluszek jest niespokojny płacze i ciągle się drapie... tak zaczyna się atopowe zapalenie skóry.

 

atopowe-zapalenie-skory-550x350
 

Czym jest AZS?

Wysypki u dzieci to zmora każdego rodzica. Atopowe zapalenie skóry na pierwszy rzut oka może wyglądać jak jedna z nich ale nią nie jest. AZS to przewlekła choroba alergiczna, która najczęściej pojawia się u niemowląt. U około 50 % chorych dzieci pierwsze objawy pojawiają się do 6 miesiąca życia w pozostałych przypadkach do 5. roku życia.
 
AZS jest uwarunkowane genetycznie i jest wynikiem dziedzicznej skłonności organizmu do nadmiernej produkcji przeciwciał IgE na skutek kontaktu z alergenem. Choroba charakteryzuje się przewlekłymi i nawrotowymi zmianami skórnymi i świądem.
 

Odmiany choroby:

  • wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa
    Dotyka przeważnie dzieci do 2 roku życia. Jednakże pierwsze zmiany skórne pojawiają się już przed 3 miesiącem. Mają one postać wykwitów rumieniowych, łuszczą się, często też sączą. Pojawiają się głównie na twarzy. Dolegliwości najczęściej występują okresowo. Ulegają złagodzeniom, a następnie mocno zaostrzają się co może doprowadzić do zakażeń drobnoustrojami.
  • wyprysk atopowy późniejszego dzieciństwa
    Zmiany skórne występują głównie w zagięciach kończyn , na nadgarstkach, buzi, karku i tułowiu. Są pęcherzykowato - grudkowate i bardzo swędzące.
  • wyprysk atopowy okresu młodzieńczego
    Zmiany liszajowate mogą występować na całym ciele. Są bardzo swędzące i w zależności od pory roku mogą się nasilać lub łagodzić. Zmianom skórnym bardzo często towarzyszy powiększenie się węzłów chłonnych, a włosy są suche i łamliwe.
 
U niemowląt i małych dzieci głównym czynnikiem alergizującym zazwyczaj jest pokarm. Białka mleka krowiego, jajka, ryby, cytrusy, poziomki, truskawki, czerwone mięso, orzechy, kakao i czekolada mogą nasilać objawy atopowego zapalenia skóry. Z czasem, gdy układ pokarmowy dziecka dojrzewa pokarmy nie stanowią już tak dużych alergenów jak u malutkich dzieci. W tym okresie nasilenie objawów skórnych występuje po kontakcie dziecka z alergenami wziewnymi, czyli: kurzem, pyłkami roślin, sierścią zwierzęcą.
 

Najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry:

  • zmiany zapalne, suchość, łuszczenie się i swędzenie skóry
  • dermografizm biały – bladość skóry w miejscu potarcia
  • nawrotowe zapalenie spojówek
  • cienie wokół oczu
  • pokrzywka skórna
  • suchość i łamliwość włosów
  • nietolerancja wełny
  • fałd skórny poniżej brzegu dolnej powieki tzw. fałd Dennie-Morgana
  • nietolerancja niektórych pokarmów, zwłaszcza mleka krowiego, ryb i jaj
  • pęknięcia, nadżerki, łuszczenie się i pieczenie warg

Do zaostrzenia objawów najczęściej dochodzi pod wpływem negatywnych emocji: stresu, niepokoju, czy  strachu.

 

Jak zapobiegać?

Zapobieganie wystąpienia AZS polega głównie na wyeliminowaniu z otoczenia dziecka czynników alergizujących. Ponieważ to białka mleka krowiego są zazwyczaj głównym alergenem u niemowlaków dlatego jeśli karmisz piersią musisz wyeliminować ze swojej diety przetwory mleczne i inne silnie uczulające pokarmy: cytrusy, kakao, orzechy, truskawki i czerwone mięso. Jeśli karmisz butelką pamiętaj, aby podawać dziecku mleko modyfikowane przeznaczone dla alergików.
 
Gdy wprowadzasz do diety niemowlaka pokarmy stałe, rób to stopniowo i po każdym kolejnym składniku obserwuj, czy nie występuje reakcja alergiczna.
 
Ubrania i pościel należy prać w  preparatach hypoalergicznych. A z otoczenia należy usunąć czynniki wywołujące reakcję alergiczną. Pościel z pierzem należy zastąpić bawełnianą. Niewskazane jest także posiadanie w domu zwierząt. Oprócz tego, że sierść jest silnym alergenem to złuszczający się naskórek zwierzaków jest świetną pożywką dla roztoczy.
 
Nasileniu zmian skórnych sprzyja pocenie się dlatego nie przegrzewaj dziecka i nie zakładaj mu ciasnych ubranek, gdyż te tylko podrażnią istniejące zmiany skórne.
 
 

Jak wygląda leczenie AZS?

Choć w 75% przypadków objawy atopowego zapalenia skóry ustępują w okresie dorastania, to skóra dalej pozostaje bardzo sucha i wrażliwa, a jej  nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do nawrotu choroby.

Przede wszystkim należy używać mydeł i preparatów myjących przeznaczonych do skóry z atopowym zapaleniem. W leczeniu miejscowym stosuje się maści natłuszczające i zmniejszające swędzenie skóry.

Przy ostrych stanach zapalnych skóry lekarz dermatolog indywidualnie dobierze maści z niewielką ilością sterydów. Ponieważ skóra na poszczególnych partiach ciała różni się budową i funkcją dlatego lekarz zaleci różne maści na poszczególne fragmenty ciała. U niemowląt i dzieci do drugiego roku życia preparatów ze kortykosteroidami nie powinno stosować się w miejscach wzmożonego wchłaniania, czyli np. w okolicy odbytu i narządów płciowych.

Ponieważ świąd skóry jest bardzo uporczywy, zazwyczaj nasila się w nocy i prowadzi do bezsenności i płaczu dziecka, warto zastosować leki antyhistaminowe.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Viktor Kuryan


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
08-01-2021
Ocena:
Ciężko walczy się z AZS. Najważniejsze to dobranie odpowiednich emolientów do stosowania na co dzień. Polecam bardzo exomega control. Płyn do kąpieli "kojąca kąpiel" bardzo dobrze i natychmiast łagodzi uczucie swędzenia, oraz nawilża skórę.
30-07-2019
Ocena:
Nam lekarz tez powiedział że emolienty muszą być stosowane każdego dnia aby skóra się nie przesuszała. Ja stosuję krem do ciała Dexeryl, dobrze się rozprowadza, ma lekką konsystencję, przy codziennym stosowaniu skóra jest w bardzo dobrej kondycji.
14-07-2019
Ocena:
Emolienty to podstawa pielęgnacji przy AZS, mojemu dziecku lekarz zalecił Exmege Control. Teraz używamy żelu do mycia i kremu do ciała. Po emolientach skóra jest w dobrym stanie i co najważniejsze nie swędzi. Moja córeczka wreszcie przesypia całą noc, wcześniej co chwile się wybudzała i płakała.
27-09-2017
Ocena:
U nas pomagają akurat kosmetyki Elodermu świetnie nawilżają i regenerują podrażnioną skórę.
08-03-2017
Ocena:
@Ela - tak, ja i mogę je szczerze polecić. Pomagają.
22-02-2017
Ocena:
Ja słyszałam, że z AZS dobrze radzą sobie dermokosmetyki "dr. Michaels" - czy ktoś je stosował?
05-04-2016
Ocena:
nasza córeczka też ma ASZ, używaliśmy wielu kosmetyków jednak najlepiej nawilżające i natłuszczające okazały się kosmetyki z balneum z serii baby basic. Codziennie kąpiemy córeczkę w pielęgnacyjny olejku do kąpieli a po smarujemy kremem. Na szczęście już wiosna i słońce a wraz z nim mimo wszytko skóra jest w lepszej kondycji :)
07-03-2016
Ocena:
na happybabby.pl (pewnie w aptekach niektórych tez można znaleźć) jest seria kosmetyków Dermedic, linum emolient baby na bazie oleju lnianego. Olej lniany ma wiele cudownych właściwości i pomaga również przy azs. Ceny pomiędzy 20-30 zł
10-01-2016
Ocena:
Witam! Podstawą walki z AZS jest ciągłe i regularne nawilżanie skóry, nawet w stadium wyciszenia choroby. Produkty marki Demsa oparte są na naturalnych składnikach o działaniu łagodzącym swędzenie (selernica), antybakteryjnym (orzechowiec myjący, lukrecja) i nawilżającym. Kosmetyki te są przebadane klinicznie i w pełni bezpieczne do stosowania już od 6 miesiąca życia. Poza tym nie zawierają sztucznych barwników, parabenów i są hipoalergiczne. Pierwsze efekty odczuwalne są już po pierwszej aplikacji.W razie dalszych pytań pozostaję do dyspozycji,Online Ekspert marki Demsa.
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.